„Snažili jsme se podle možností být k dispozici na telefonu, někde v otevřených kostelích, prostřednictvím e-mailů, ale v případě nutnosti i k návštěvě, zvláště nemocných,“ charakterizoval kněžskou službu strakonický vikář Roman Dvořák. Bohoslužby bez farníků se v jeho správním obvodu na web nepřenášely a zpovědi po telefonu v římskokatolické církvi dovoleny nejsou.

„Kněží v tento čas užívali hojně telefon k duchovním rozhovorům, povzbuzení, vyslechnutí – jak bylo třeba. S ohledem na službu lidem jsme hledali způsoby, jak v omezených možnostech zůstat v kontaktu. Samozřejmě modlitba za farnosti a vůbec za situaci ve společnosti se s každou podobně náročnou situací zintenzivní. Z důvodu omezených možností často zbylo o něco více času na osobní duchovní život,“ doplnil a ještě před otevřením kostelů pro bohoslužby pro maximálně patnáct lidí dodal: „Těším se, že znovu uvidím lidi, s nimiž jsem se neviděl. Myslím, že budou mít radost z opětovné účasti na bohoslužbě a na to se těším také.“

Hlavně ve společnosti nejbližších musela víru prožívat většina věřících v českobudějovické diecézi. Řada z nich měla více času na modlitbu i přemítání. „Hodně jsem se snažil myslet na lidi, kteří byli zasaženi koronavirem a zvláště na ty, kteří nás předešli na věčnost. Na ty, kteří odešli a nemohli se ani rozloučit bez jakékoli duchovní útěchy,“ řekl chrobolský farník Petr Juhaňák.

Díky TV Noe sledoval Petr Juhaňák bohoslužby i z Vatikánu a byl rád za možnost vidět svatého otce v době Velikonoc. „Vidět, co se každý den děje ve Vatikánu a hlavně spojit se v modlitebním úmyslu s papežem - myslím, že i to je velký dar a milost pro dnešní svět,“ vysvětlil.

Osobní účast na společenství a liturgii to ale nahradit nemohlo. „Samozřejmě musím dodat, že žádný přenos mše svaté tuto mši nemůže nahradit. Chybí mi rozměr společenství, fyzické setkání s přáteli, bratry a sestrami. Chybělo mi přijímání svátostí a společně prožívaná radost Velikonoc,“ dodal.

S dneškem už se postupně kostely českobudějovické římskokatolické diecéze začínají otevírat a konají se v nich první bohoslužby pro maximálně patnáct lidí. Jedna z významnějších mší by se pak měla uskutečnit 9. května právě v Chrobolech u Panny Marie Chrobolské. Celebrovat ji bude biskup Vlastimil Kročil. „Půjde o mši za ukončení pandemie pro celý prachatický vikariát i naší diecézi. Přenášena bude online,“ řekl závěrem Petr Juhaňák.