„Rok byl klid, ale už to zase běží. Právě tu byl novinář z Reuters, volala reportérka z Madridu.  Holt s tím budeme muset žít, Fucking z internetu nedostaneme,“ říká starosta Tarsdorfu Franz Meindl (menší snímek).   

Web udělal ze zdejších místních označení sběratelský cíl, pachatelé s akumulátorovými šroubováky a rozbruskami zdolávají zesílaná upevnění tabulí. Pro zdejší občany jsou obzvlášť obtěžující hordy, které v noci auty jezdí k označení osady a s rámusem se u nich fotografují v jednoznačných pozicích – se světly a rádii naplno. Pro lidi bydlící blízko je to velká zátěž, píše list OÖN.

Podobný osud sdílí i bavorský Petting, vzdálený jen asi 30 kilometrů. „Už se dokonce objevuje program společných zájezdů do obou míst. Snad bychom měli založit svaz skurilních místních názvů,“ uvádí s úsměvem Meindl. 

Starosta to bere s humorem.Fucking byl v minulosti i předmětem soudních sporů. Němečtí obchodníci měli nápad vařit pivo „Fucking hell“ a přišli za Matthiasem Schnaitlem ze zdejšího pivovaru. „Jsem vždycky špásu nakloněn, ale tohle mi připadlo moc primitivní,“ říká. Starosta Meindl dodává, že tehdy se obírali myšlenkou nechat si Fucking  patentově chránit. „Už u nás byli známkoví právníci, zhruba jsme to probrali. Šance na úspěch ale byla ve srovnání s vysokými náklady spíš malá.“ Fucking hell se nyní vaří v Německu a Matthias Schnaitl to vidí pragmaticky: kdyby se prý dobře prodával, pravděpodobně by o tom na Innu už slyšeli…

I sousedy odstříhávají

Stoupající ceny energie zvyšují účty za elektřinu i v Německu a mnoho nezaměstnaných, důchodců či minimálně vydělávajících už je nestačí platit, napsal deník PNP. Jen v roce 2010 bylo pro nezaplacený odběr odstřiženo 600 000 klientů 58 koncernů dodávající elektřinu.

Problém dopadá i na Bavorsko. V Pasově distribuční podnik zastavuje dodávku proudu 35-40krát v měsíci, zhruba tisícovce klientů posílá upomínky. Po takovém „modrém dopise“ mají čtyři týdny čas dluh vyrovnat, jinak jsou „odstřiženi“.  

Ti, kteří zaplatit nemohou, se často obracejí o pomoc k charitě. „Je to obrovský problém,“ říká v listě Regina Hinterleuthnerová, referentka dluhového poradenství zemského svazu Caritas. V posledních pěti letech je poradna zavalena, především lidé na dávkách Hartz-IV si prý elektřinu sotva mohou dovolit.  Proto se charita snaží o energertické poradenství temto ohroženým skupinám.

Věže ptactvu

Společná kampaň ochránců životního prostředí a církví má zajistit ohroženým ptačím druhům domov v kostelních věžích. Užívají jich poštolky, kavky, sovy pálené, ale také netopýři jako náhradu za přírodní dutiny k hnízdění ve skalách nebo stromech, píše PNP. Jenže při sanacích kostelů jsou otvory k vlétání do věží často uzavírány například dráty proti usazování holubů. „Mnoho obcí si toho není vědomo,“ píše list. Nyní se svaz ochránců a poradenský výbor pro německé zvonictví katolické a evangelické církve se proto ve společné akci zasazují za zajištění hnízdišť těmto ptákům. PNP dodává, že v Německu je kostelních věží téměř 55 000.