Linec - V Rakousku je momentálně 358 vězňů starších 60 let. 68 z nich má přes sedmdesát, sedm dokonce přes 80 let. „Na rozdíl od Německa není v Rakousku věznice speciálně pro ,penzisty´," poznamenává linecký deník OÖN. Podle Christiana Timma z ředitelství věznic by takové zařízení mělo výhody, ale i nevýhody: senioři sice mají společné zájmy, například pokud možno bezbariérová sanitární zařízení či adekvátní pracovní příležitosti, ale na druhé straně vzhledem k tomu, že ve výkonu trestu jsou lidé z různých zemí, takové speciální vězení by mohlo být „ghettoisující", říká.

Věznice v Subenu.Vzorovou věznicí pro opatrování starších vězňů je Suben. „Od února máme vlastní oddělení pro odsouzené starší šedesáti let," říká ředitel Gerd Katzelberger. „Postele a WC jsou kvůli bezbariérovosti o něco vyšší, ve sprchách je zařízení tísňového volání jako v nemocnicích."  Nabídky umístění využilo deset z patnácti starších 60 let. Správa se jich také ptá na jejich přání a reaguje - justiční stráž pro ně vede kurs práce s počítačem a fungování smartphonu, aby byli po propuštění připraveni na nové technologie, vysvětluje  Katzelberger.

V tísni

Naléhavá tíseň 33leté cestující vedla v Mnichově ve čtvrtek večer ke krátkodobému zastavení provozu metra. „Na zastávce Hlavní nádraží náhle vstoupila do tunelu dráhy a po pár metrech tam vykonala potřebu," píše deník PNP.  Další cestující ztropili poplach a trať byla ihned zastavena. „Žena bude obviněna z porušování domovní svobody," uzavírá PNP.

Bohatí bohatnou

Počet milionářů v Rakousku se loni zvýšil o 4600 na 82 300. Celkově drží 262 miliard eur, o 17 miliard víc než v roce 2012. V Horních Rakousích se jejich počet zvýšil o 700 na 13 200. To je po Vídni (20 800) a Dolních Rakousích (18 400) nejvíc v Rakouské republice. Na počet obyvatel jsou naši přímí sousedé druzí za Solnohradskem. Stovka nejbohatších Rakušanů vlastní 81,9 miliardy eur, o sedm miliard víc než předloni. Průměrný milionář má 3,2 milionu eur, občan nemilionář 28 000 eur.

Dračí třídy startují.Draci startují

O akci „Třída ve člunu" už náš list informoval. V akci zaštítěné lineckým deníkem OÖN budou školní kolektivy soutěžit v závodech dračích člunů. Ke kvalifikacím, které se rozběhnou v polovině června, se přihlásilo více než 5000 školáků. Čeká je docela nelehký úkol co nejrychleji zvládnout trať 250 metrů s lodí dlouhou 12,5 metru o váze 250 kilogramů a nabízející místo pro 17 pádlujících. Podrobnosti jsou na www.klasseimboot.at.

Chcete si uvařit pivo?

Pivovarské družstvo Freistadt (zdejší pivovar vlastní 150 právovárečníků města) realizuje v rámci přeshraničního Interreg-projektu „Pivní akademii". Kdo se do ní „zapíše", může se postupně seznámit se světem piva včetně postupu jeho výroby včetně ochutnávek produktů různých fází a během šesti dnů se odborně vzdělat státně zkoušeným pivním sommeliérem, píší OÖN. Vrcholem je den pod vedením sládka přímo ve výrobě. Pivovar adaptoval část sklepů na minipivovarské zařízení, kde se zájemci pod vedením odborníků mohou naučit vařit pivo zcela  bez technických pomůcek. Po zvolení si druhu produktu pod dohledem naváží příslušné druhy sladu a přikročí k dalšímu zpracování. O šest týdnů později si absolvent může vlastnoručně vyrobený produkt odnést v 50litrovém sudu nebo v láhvích – včetně upomínkové fotografie a diplomu.  Akademii absolvovalo mimo jiné také 14 z 80 zaměstnanců pivovaru!

„Podle ředitele družstva Erwalda Pöschko je zájem o projekt enormní. Dva letošní termíny už jsou zadány," uvádějí OÖN. Vžilo se například, že partnerky pořizují svým protějškům jako dárek poukázky do akademie. Stojí 120 eur. Pöschko podle listu očekává, že různé akce „pivní akademie" přijde do pivovaru za rok 20 000 až 40 000 návštěvníků.

Z cesty po Maroku.Světoběžník senior

Neureichenau při české hranici, kde bydlí, považuje Alfons Hellauer (76) za nejkrásnější obec na světě, ale přesto to tohoto bývalého mnoholetého starostu táhne od Třístoličníku znovu a znovu někam do světa, píše pasovská PNP. „Navštívil už 99 zemí, mnohé opakovaně, podnikal expedice, horolezecké výstupy, okružní cesty stranou obvyklých turistických tras. 99. zemí bylo Maroko, stovku má završit  Zimbabwe a Viktoriiny vodopády, kam se chystá od 25. ledna do 9. února příštího roku," uvádí deník. „Pak prý už s dlouhými ,rajzy´ skončí…"