Linec – Jak jsme zaznamenali, 6. března proletěl nad Horními Rakousy směrem na Dolní Bavorsko jasně zářící meteorit. Podle snímků vypočítal český astronom Pavel Spurný koordináty místa možného dopadu – okolí Stubenbergu v dolnobavorském okrese Rottal-Inn, na hranici Braunau. 12. března v 10 hodin tam začala nebeského posla hledat 16členná skupina profesionálních a amatérských astronomů pod vedením Dietera Heinleina z Německého centra letectví a kosmonautiky v Augsburgu. Mezi nimi bylo i šest Linečanů, také 59letý Michael Krippner ze St. Georgenu am Walde, profesí školitel dlouhodobě nezaměstnaných.
Přiletěl z vesmíru.Nejprve pátrali na velkém poli u silnice B12. Pak Krippner s přítelkyní instinktivně přešli na jiné místo. Bylo přesně 12.05. „V tu chvíli jsem koutkem oka zahlédl na pět metrů v brázdě pole něco, co se světlešedě blyštělo, jako by to bylo zabaleno ve staniolu," vypráví. Bylo mu prý ihned jasné – to je on! píší OÖN. Skupina se seběhla na místo, Heinlein úlomek vyfotografoval a zaznamenal jeho GPS. Kousek měřil dvakrát dva centimetry a vážil 6,28 gramu. Krátce nato našla Sabine Gumpenbergerová další fragment, o kousek větší a těžký 24 gramy. Celkem našli čtyři kousky meteoritu. „Dieter Heinlein je bude chemicky analyzovat a pak zůstanou v majetku nálezců," uvádějí OÖN.
Michael Krippner. Linecké noviny uvádějí, že podle zprávy Astronomického institutu české akademie věd byl meteorit neoficiálně pokřtěn jako "Stubenberg". Zpráva rozvedla mimo jiné, že vstoupil do zemské atmosféry nad Mattighofenem v Horních Rakousích. Než z velké části shořel, vážil zhruba 600 kilogramů a měl průměr kolem 70 centimetrů.
Jeden úlomek prozkoumal Dr. Addi Bischoff, profesor institutu pro planetologii Univerzity v Münsteru. Uzavřel, že jde o kamenný meteorit chudý na kovy, tzv. chondrit, obvyklý potud, že je k nim přiřazováno 85 procent meteoritů. Ten nalezený ale patří k nejvzácnějším z této skupiny. (http://www.haberer-meteorite.de) Podle Bischoffa vnitřní struktura úlomku jeví zřetelně viditelné stopy dřívějších kolizí. „Patrně četné meteority narážely na mateřské těleso a jedna z těchto kolizí je odmrštila na cestu k zemi," míní expert.

Dva učitelé na třídu?

Paul Kimberger z odborů učitelů základních škol v Rakousku tvrdí, že mezi dětmi nastupujícími do školy jsou až tři roky vývojového rozdílu – od těch, kteří neumí německy, po vysoce nadané, uvedly OÖN. Pro učitele je to často pedagogicky nezvladatelné, uvádí Kimberger a požaduje, aby po první dva ročníky vedli každou třídu dva kantoři a mohli děti učit ve skupinách – jazykově nevybavené například s důrazem na jazyk a nadaným nabídnout třeba extra matematiku. O diferenciaci žáků by měli rozhodovat učitel a ředitel. „Musíme konečně odejít od poručníkování ze strany školských úřadů. Školy se topí ve správě a byrokracii, mnoha diskutabilních ,inovací´ v minulých letech jsme mohli být ušetřeni," míní. Školy by konečně měly smět rozhodovat o tom, co potřebují.
Podle Kimbergera ani přes navrhovaná opatření všichni žáci na konci školní docházky jistě nadále nebudou umět dobře německy, číst, psát a počítat. „Rizikové skupiny" byly vždycky, ale dnes jsou mnohem menší. Dokládá to čísly z Horních Rakous. Tam před 35 lety nedokončilo školní vzdělávání 40 procent žáků, ale dnes je jich jen osm procent. I to je moc, ale na nulu se společnost nikdy nedostane, na řadě škol budou učitelé vždycky narážet na určité hranice možností. „Přesto se musíme snažit ,rizikovým´ moci nabídnout lepší perspektivu," uzavírá Kimberger v OÖN.

Soud o Winnetoua

Nakladatelství Karla Maye nechalo v roce 2003 zapsat u Úřadu pro ochranné známky EU jméno románového hrdiny mayovek jako chráněné označení různého zboží – kosmetiky, šperků, čaje či dokonce zavařenin, nejspíš proto, aby zabránilo komerčním vlnám využívání tohoto odkazu. Mnichovský Constantin Film následně prosadil, že úřad ochranu téměř všech produktů před třemi roky prohlásil za neplatnou. S jeho odůvodněním ale nebyl Soud Evropské unie v Lucemburku spokojen a rozhodnutí zrušil. Úřad musí věc znovu projednat. Filmaři se ještě mohou odvolat.

Cigarety za ostěním

Na hraničním přechodu ve Waidhausu/Rozvadově kontrolovali bavorští celníci transportér 40letého řidiče. Při tom za dřevěným ostěním vozidla odhalili dutinu, v níž bylo ukryto kolem 44 000 cigaret. Zboží zabavili a s mužem zahájili trestní stíhání pro podezření ze zkrácení daně, píše PNP.

Rakousko je bezpečnější?

Loni bylo v Rakousku zahájeno 517 870 trestních stíhání, o 1,9 procenta méně než v roce 2014, píší OÖN. Byl to nejmenší počet za posledních deset let. Lehce stouplo procento objasněnosti – ze 43,1 na 44 procent. Lehce se zvýšil také počet spáchaných násilných činů – o 0,4 procenta na 40 333. Odcizeno bylo o 30 motorových vozidel méně (mínus 0,9 %), počet vloupání do bytů a domů poklesl o 1594 (9,3 %). Meziročně vzrostla o 11,6 % počítačová kriminalita, ale nedosáhla čísel z let 2012 a 2013. Hospodářských deliktů ubylo 2,1 % na 48 601.
Ze 250 618 podezřelých nemělo 37 procent rakouské občanství. Počet trestných činů spáchaných azylanty meziročně vzrostl o 38,8 procenta, ale ve srovnání s nárůstem celkového počtu běženců je to procentuálně výrazně méně. Zatím co v roce 2014 spáchalo trestný čin 371 z tisíce azylantů, loni to bylo jen 161 osob, uvedl ředitel spolkové kriminálky Franz Lang.

Utonulých přibylo

Bavorsko zaznamenalo loni s odstupem nejvíc utonulých z celého Německa. V jeho vodách zahynul téměř každý čtvrtý. Následovalo Severní Porýní-Vestfálsko se 70 obětmi. Spolkové země s mořským pobřežím, Dolní Sasko, Meklenbursko-Předpomořansko a Šlesvicko-Holštýnsko, vykazují jen 17 až 50 mrtvých. Celkově se utopilo v Německu 488 osob, o čtvrtinu víc než v roce 2014. Je to nejvíc za posledních devět let.

Skrýval drogu v autě policie

Na spolkové silnici B303 u Schirndingu v okrese Wunsiedel kontrolovali ve středu odpoledne pátrači policie taxík s českými značkami. U 38letého pasažéra měli podezření, že by u sebe mohl mít omamné prostředky. Převáželi ho proto na nedalekou služebnu. „Během jízdy se Čech pokusil zbavit se svého kokainu zasunutím do štěrbiny mezi zadními sedačkami," píše PNP. „To v pravý čas zpozorovali policisté a nevelké množství drogy zajistili. Protože muž nemá v Německu stálé bydliště, musel složit kauci v řádu stovek eur. Je s ním vedeno řízení pro drogový delikt."

Ztratili se vrabci

V bavorských velkoměstech už se podle ochránců přírody sotva vyskytuje vrabec, někdejší „celosvětový opeřenec", zaznamenala PNP k nedělnímu Světovému dnu vrabců. Obzvlášť vzácní jsou v Mnichově, řekla Sylvia Weberová ze zemského svazu ochrany ptactva v Hilpoltsteinu. Vrabec domácí je v hlavním bavorském městě už prakticky ohroženým druhem. Tento vývoj je patrný i v Norimberku a dalších velkých městech, kde se hodně staví. Sanace budov, zástavba zelených ploch a mýcení křovin zbavuje ptáky možnosti hnízdění. „V houští, kde dříve žilo sto vrabců, je jich dnes sotva dvacet, ale veřejnost to moc nevnímá, protože ta dvacítka je stejně hlasitá jako předtím stovka," míní Weberová.

„Svlékli" muslimku

Nezvyklé množství novinářů přišlo k projednání obyčejné urážky, napsala PNP. Přilákala je otázka, zda 43letá muslimka narozená v Německu odkryje svůj závoj, protože soudní řád předepisuje, že zúčastněným musí být vidět do tváře. Při prvním projednání se žena zdráhala nikáb, tedy závoj zakrývají kromě štěrbiny pro oči celý obličej, odložit, a soudce jí vyhověl. Při odvolacím řízení před Okresním soudem v Mnichově jí soudkyně navrhla, že může vzít žalobu zpátky a „odhalení se" tak ujít, ale to žena odmítla. „Pak se otočila k veřejnosti zády a zdvihla hnědý šátek nad hlavu," popisuje pasovský deník. Přítomní novináři jí do tváře neviděla.
Její právní zástupce předložil soudu atest, že klientka je ošetřována s posttraumatickou stresovou poruchou. Žena opakovala, že ji obviněný loni v květnu na mnichovském Hlavním nádraží ošklivě urážel. Měl jí říci sprostou nadávku a prohlásit: „Ty sem nepatříš!" Dodala, že verbálně byla napadena už mockrát, a také poplivána.
Obžalovaný, 59letý architekt, skutek popírá. K jeho zmínce o závoji přes obličej pronesené k jiné ženě prý údajná poškozená poznamenala: „Pořád ti netolerantní Němci!" Nato měl říci, proč Německo neopustí, když se jí tu nelíbí. Podle očitého svědka se obviněný pouze zeptal, proč žena v Německu nosí burku. Žádnou urážku prý nevyslovil. Poté i státní zástupce navrhl zprostit obviněného obžaloby, a soud tak učinil.

Maminky si vyměnily role s dcerkami.Výměna s maminkami

Devatenáct mamimek žákyň druhé třídy zemědělské odborné školy v Mistelbachu si vyměnilo role s dcerkami a zatím co holčičky měly jeden den pracovat v domácnosti, dámy dýchaly školní vzduch při třech „pracovních dílnách". Jedna skupina pod vedením odborné učitelky Martiny Hinterreiterové připravovala hrnec s hovězím masem, druhá čerpala od Marie Hinterholzerové cenné informace kolem zdraví a třetí si vyzkoušela gravírování různých motivů do skla, napsaly OÖN.

Za humny kradou kola

Loni bylo v Rakousku odcizeno 28 018 jízdních kol, meziročně o 2,2 procenta méně. Je to zhruba 77 bicyklů denně. Nejvýrazněji počet krádeží poklesl v Horních Rakousích – o 11 %. V Solnohradsku jich ubylo sedm procent. Nejvíc oznámení bylo ve Vídni (8929), ve Štýrsku (4149) a v Dolních Rakousích (4107). Nejméně jich bylo v Burgenlandsku (473). Každé dvacáté kolo prý bylo odstaveno zcela bez zajištění, 65 procent bylo velmi nedostatečně zabezpečeno.