V celé Evropské unii podíl kuřáků na obyvatelstvu poklesl z 28 procent v roce 2012 na loňských 26 procent. Mezi 15-24letými kouřilo roku 2012 podle Eurostatu 29 %, loni 25 %, ve Španělsku, Řecku, Francii přes 29 procent. K nejlepším do 23 procent patří skandinávské země, Británie, Irsko a také Itálie.
Přestat kouřit zkoušelo v EU už 59 % kuřáků, z toho 65 % bez podpory, 12 % s náhražkou nikotinu, 10 % e-cigaretami a 5 % s pomocí lékařů. Jen 20 procent bylo úspěšných.
Zástupci svazu zdravotnických povolání v Rakousku vyzvali v pátek k rychlejší realizaci zákazu kouření v gastronomických zařízeních než od roku 2018, jak zákon říká. Argumentují mimo jiné tím, že pravidelně kouří už devět procent dvanáctiletých v zemi. Dopravní klub Rakouska si přeje zákaz kouření v motorových vozidlech, která vezou děti. V Británii to začne platit letos v říjnu, norma už existuje v Řecku, na Kypru, v Austrálii a v Kanadě. V Rakousku řekl každý osmý držitel řidičského průkazu, že za jízdy kouří. Podle studií je zatížení škodlivinami při kouření v autě až třicetkrát větší než v zakouřené restauraci.
O situaci v Bavorsku napsala PNP. Pravidelně tu kouří každý pátý (22 %). Podle statistiky nekouří 73 % mužů a 82 % žen. U lidí starších 75 let je to 93 a 97 %, mezi 25-30letými 60 % mužů a 72 % žen. 23 % dotazovaných se označilo za bývalé kuřáky.

Ponurý máj

Květen byl u našich sousedů podle klimatologa Alexandera Orlika z rakouského úřadu pro meteorologii a geodynamiku jedním z „nejzasmušilejších" za posledních 25 let. V celém státě bylo o dvacet procent méně slunečního svitu než v průměru, místy až o 40 procent. Měsíc byl také extrémně mokrý, napršelo o polovinu víc než v průměru, na západě až o 175 procent. Ve Vorarlbersku a v Tyrolích to byl jeden z nejvlhčích květnů od počátku měření v roce 1858. I když v první polovině měsíce naměřili na 18 stanicích 30 a více stupňů, celkově byly teploty jen o 0,2 stupně nad dlouhodobým průměrem.

Přehlídka řemeslníků

Do lineckého Starého města se na víkend sjelo více než 90 designérů a tvůrců uměleckých řemesel z Rakouska, České republiky, Německa, Maďarska, Itálie a Lotyšska. „Tradiční Dny řemeslníků v sobotu od 10 do 19 a v neděli od 10 do 18 hodin jsou příležitostí vidět tvůrce při práci, prohlédnout si a také třeba zakoupit mnoho unikátů ze skla, textilu, dřeva, kovu a tak dál," píše deník OÖN.

Méně násilí u sousedů

V posledních třech letech bylo v Rakousku oznámeno vždy více než 8000 případů násilí v rodině. Loni ubylo vražd nebo pokusů o ně – po 53 v roce 2012 a předloňských 68 jich bylo „jen" 37. Počet ublížení na zdraví zůstává skoro stejný – loni jich bylo šetřeno 7923. Dalších 317 bylo kvalifikováno jako způsobení těžké újmy. Znásilnění bylo 160 (v předchozích letech 177 a 168), pohlavního zneužívání je zhruba stále stejně, kolem 300 případů ročně.

Bayern za humna

Klub fandů FC Bayern „Red Power" z Patersdorfu/Deggendorfu uspěl u poroty odboru pro práci s fanoušky mnichovského klubu a získal „příklep" pro tzv. Utkání snů 2015. V neděli 30. srpna odpoledne odehraje německý mistr zápas na stadion v Deggendorfu, píše pasovský deník PNP. Red Power je devátým hostitelem této exhibice. Před čtyřmi roky byli Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger a spol. hosty v Pasově, připomíná list. Kdo nastoupí proti FC za domácí, ještě není rozhodnuto, ale výtěžek v každém případě půjde na sociální projekt v regionu. Předprodej vstupenek začne v půlce července. Stadion má kapacitu 8000 míst k stání a 3500 sedadel. (www.traumspiel2015.de)

Film o „krátiči" daní

Vzestup a pád Uliho Hoeneße (63) uvede na sklonku léta jako dokumentární drama televize ZDF. Natáčení snímku s pracovním titulkem "Uli Hoeneß –Patriarcha" začalo v Berlíně. Exprezidenta FC Bayern hraje Thomas Thieme (66), jeho manželku Susanne pak Lisa Kreuzerová. „Hoeneßův životní příběh je součástí dějin," řekl kulturní ředitel ZDF Peter Arens.
„Scénickými pasážemi, archivními záběry a interview zachycuje film v devadesáti minutách cestu hráče a manažera, který byl v březnu 2014 odsouzen na tři a půl roku do vězení za krácení daně. Scénář napsali Hoeneßův životopisec Juan Moreno a Annette Ramelsbergerová z listu Süddeutschen Zeitung," píše PNP. Hoeneß je pět měsíců ve volném režimu výkonu trestu a přes den pracuje s mládeží FC Bayern.
List dodává, že film na téma Hoeneß připravuje také Sat.1, ale jako satiru s Uwe Ochsenknechtem (59) v hlavní roii.