Spojenci jej plánovali v Řeznu nebo v Rosenheimu, ale záměr jim zhatilo vyhození obou mostů přes Inn v Braunau nacisty. Do Mauerkirchenu vstoupili bez boje Američané 3. května a zřídili tu tábor k prověření zajatců a jejich propuštění domů. V improvizovaných podmínkách areálu podél železnice němečtí důstojníci spali ve velkých autech, prostí vojáci se ve stanech, zemljankách nebo „pod širákem“. „Ti neměli nic než to, co nosili na sobě. Dávali jsme jim brambory a oni byli tak hladoví, že je jedli syrové,“uvedla v listě Theresia Burggassnerová, dnes 84letá.

Správa přezkoumávala politickou minulost každého německého zajatce, příslušníci SS museli odpochodovat do zvláštního lágru v Altheimu. 10. května přijel velitel jednotek americké okupační zóny generál Harry John Collins a ujistil zadržené propuštěním. „Nebylo ale dost papíru, na který by mohly být vytištěny propouštěcí doklady,“ uvádí list. „První odchody začaly až za dalších deset dnů.“ Tábor nebyl moc důkladně střežen, osazenstvo doufalo v brzkou legální svobodu a „nezlobilo“.

K místním dětem byli všichni američtí vojáci velmi milí, podle paní Burggassnerové jim rozdávali sušenky, čokolády, žvýkačky. „To všechno jsme do té doby pořádně ani neznali,“ vzpomíná. Ve škole byl zařízen lazaret a v něm neúnavně pracovalo 32 dobrovolnic Červeného kříže. „Až do rozpuštění tábora 16. září 1945 se staraly o skoro 200 000 vojáků, z nich více než 3000 zraněných, a o 4000 uprchlíků,“ vypočítávají OÖN. Vedoucí týmu Maria Hafnerová byla první Hornorakušankou, které byla propůjčena medaile Florence Nightingalové. V Mauerkirchenu bylo před deseti lety zřízeno pamětní místo „naděje, dobrovolnosti a humanity“ nesoucí její jméno. „Ještě dnes sem jezdí děti tehdy propuštěných zajatců, aby si udělaly obrázek o místě, kde pro jejich předky definitivně skončila válka,“ uzavírá list.

Na snímku jsou vojáci na nádraží v Mauerkirchenu. Foto: Deník/OÖN/privat

Češi vezli zlaté slitky

Česká rodina, které v polovině srpna rakouští celníci zabavili na hranici z Lichtenštejnu do Vorarlberska 781 slitků zlata a stříbra, se brání obvinění z pašování, napsal linecký Volksblatt. Ministerstvo financí v úterý informovalo, že tříčlenná rodina drahé kovy v hodnotě 700 000 eur „chtěla propašovat přes hranice Lichtenštejnu a skrze Rakousko domů“. Porušila tak prý ohlašovací povinnost – jen za stříbro měla zaplatit dovozový poplatek skoro 97 000 eur. Řidiče vozidla čeká trestní řízení.

„Rodina trvala na tom, co už uvedla při hraniční kontrole, totiž že do Rakouska vjela neplánovaně. Jejím cílem byl Curych, kde drahé kovy chtěla uložit do bankovního depozitu. Pro takové případy odpadají podle jejího právníka povinnosti celního poplatku a daně z dovozu, a nemohla být tedy naplněna ani skutková podstata pašování.

K případu došlo na hraničním přechodu Ruggell a Feldkirch-Nofels. Češi na vjezdu uvedli, že si v bance v Lichtenštejnu vyzvedli 4000 eur. Doložili to výpisem z účtu. Do Rakouska prý zajíždějí jen proto, že zapomněli v hotelu ve Feldkirchu bundu. Za skutečný cíl cesty uvedli Curych. Při prohlídce auta celníky upoutaly tři hliníkové kufry. Až na navazující otázky cestující uvedli, že v nich je stříbro ze dvou jejich bankovních schránek. Nabízející se otázku, zda nevezou také zlato, rodina popřela. Vzápětí je našli v kabelce dospělé dcery. Nakonec narazili v zavazadlovém prostoru jejich auta privátní firmy na 74 slitků zlata v celkové váze 3,25 kilogramu a 707 slitků stříbra, které vážily 662 kilogramů. Šetření finančních úřadů dál probíhá.

Jak chce kopat bundesliga

Spolkové německé země se v úterý ve videokonferenci shodly na jednotném plošném návratu fandů na sportovní stadiony a do hal, napsala PNP. V šestitýdenní testovací fázi je prozatím dovoleno využití pro diváky maximálně 20 procent kapacity stadionů. Koncem října bude situace znovu diskutována. Norma platí také pro ostatní sporty – volejbal, házenou, basketbal či hokej. „Úvodu sezony s patřičnou náladou už nadcházející víkend tedy nic nestojí v cestě,“ píše list. „Je ovšem otázkou, zda všechny kluby stihnou realizovat dané možnosti včas. Už v pátek otevře sezonu mistr Bayern duelem se Schalke (přímý přenos vysílá od 20.15 televize ZDF).“ V prvních šesti kolech bundesligy a II. ligy budou smět být prodána i místa k stání, pokud budou sedadla již obsazena a celkový počet diváků nepřesáhne povolené směrné číslo.

Čtyři kluby už předtím dostaly od zdravotnických úřadů souhlas k zahájení sezony s diváky. K utkání Brémy-Herta a Lipsko-Mohuč bylo připuštěno po 8500 diváků, což odpovídá 20 procentům kapacity stadionů. Frankfurt mohlo proti nováčkovi Bielefeldu podpořit 6500 fanoušků, Union Berlín proti Augsburgu 5000 osob. Měřítkem pro míru připuštění diváků k utkáním jsou zjištění Institutu Roberta Kocha. Je-li sedmidenní incidence na 100 000 obyvatel příslušného místa větší než 35 a ohnisko šíření infekce není přesně zjištěno, zpravidla nebudou k utkáním připuštěni diváci, vysvětluje list. Ve světle této zásady se ukazuje problém pro Bayern – k jeho premiéře by mohlo přijít až 15 000 diváků, ale incidence v Mnichově byla v úterý 40,09. Bavorský premiér prý doufá, že najdou ještě nějaký model, jak v takovémto případě jen snížit počet povolených fandů na méně než 20 procent kapacity. Až k místu uvedeném na vstupence musejí diváci nosit roušky a dodržovat bezpečnostní odstupy.