ÖVP (lidovci) dostali loni 9,9 milionu jako strana a 642 000 eur pro poslanecký klub, ale také 766.500 eur pro svou „stranickou akademii" a dalších 550.000 eur pro jejich „továrnu myšlenek", Academia Superior. Svaz lidoveckých seniorů dostal 607.000 eur, mladá ÖVP na běžné výdaje 480.000 eur a čtvrt milionu na investice. Svaz učitelů, členů ÖVP, zemský rozpočet podpořil 100 000 a unii vysokoškoláků-lidovců stejnou částkou. Celkem to dělá téměř 13,4 milionu, ale zdaleka to není všechno, co se týče peněz pro tuto stranu, uvádějí OÖN.
SPÖ (sociální demokracie) byla jako strana podpořena pěti miliony, její klub ve sněmu 321 000. S příspěvky sociálnědemokratickým institucím je to 6,6 milionu. „Modří" Svobodní pobrali ze stejného sudu téměř 3,2 milionu a 206 000, s dalšími dotacemi celkem 4,6 milionu, nejmenší Zelení se museli spokojit s 1,77 milionu jako strana a 115 000 pro klub, celkem se 2,4 milionu eur.
Rešerše OÖN také odhaluje, z kolika zdrojů jsou některé spolky dotovány – například "Maiz, autonomní centrum migrantek a pro migrantky" dostalo loni z devíti zemských fondů celkem více než 800.000 eur.
List konstatuje, že Horní Rakousy loni vydaly v kapitole podpor 1,65 miliardy eur, z toho 1,28 miliardy na tzv. povinné výdaje. Je v tom i dotace školek ve výši kolem 140 milionů eur. V dokumentu vlády nejsou uváděny podpory do výše 4000 eur, za minulý rok celkem ve výši 73,5 milionu. Rovněž některé položky „obzvlášť citlivé pro Horní Rakousy" nemusejí být podle prohlášení vlády v odůvodněných případech zveřejněny.
OÖN zpřístupnily jednotlivé dotační položky na svých webových stránkách.

Hejtman stopnul migraci

Okresní hejtman dolnobavorského Regenu Michael Adam (SPD) vyhlásil ve středu okamžité stop pro přijímání dalších běženců, oznámil deník PNP. Protestuje tak proti záměru zemské vlády zřídit uprchlické centrum v Poschetsriedu, místní části Regenu. Argumentuje jednomyslným doporučením petičního výboru zemského sněmu, aby uchazeči o azyl tvořili jen jedno procento obyvatel příslušného města nebo obce. Ujistil, že tato kvóta už je v okrese Regen více než splněna. „Následujeme tedy jen doporučení výboru," řekl.
Podle něho zemská vláda staví před brány bavorských okresních úřadů a statutární města stovky azylantů a ukládá jim povinnost postarat se o jejich ubytování, přičemž sama pro to nedělá nic, ačkoliv to má být její úlohou. Zaměstnanci jeho úřadu jsou agendou běženců přetíženi a nová pracovní místa Mnichov nepovolil, uvádí hejtman. V případě dalších „nucených přikázání uprchlíků státem" prý Adam chce objednat autobus a odvézt azylanty do areálu zemského sněmu. Zrušení své „stopky" podmiňuje „jasnými slovy a činy" zemské vlády. Ujišťuje, že toto opatření nechtěl – i oni v Bavorském lese vidí nouzi těchto lidí a cítí se morálně povinováni jim pomoci. „Pomohli bychom rádi, ale stát nás v tom nesmí nechat na holičkách," řekl v PNP.

Když chybí školky…

Město Norimberk se dohodlo s rodiči jednoho předškoláka na mimosoudním narovnání finanční ztráty, kterou rodina utrpěla tím, že na podzim 2013 musela tříleté dítě pro nedostatek míst v městských jeslích umístit do soukromého zařízení. U správního soudu v Ansbachu chtěla po městu náhradu 1560 eur vícenákladů. Norimberk nyní v dohodě přijal povinnost uhradit tyto rozdílové platby za tři z osmi měsíců, píše PNP.

Oblíbená rádia

Podle aktuální analýzy poslouchá v Bavorsku za hodinu v průměru 856 000 lidí některé z 57 privátních rádií, která se sdružila do sdružení provozovatelů. V porovnání se zjišťováním v březnu je to o 26 000 posluchačů víc, píše PNP. Nejoblíbenější zůstala Antenne Bayern s 1,1 milionu posluchačů za hodinu. Bayern 1 si pustí v pracovní den 908 000 lidí, Bayern 3 si polepšila na 738 000. Pro analýzu vedla agentura v celé SRN kolem 80 000 telefonních interview s občany staršími 10 let. Poprvé bylo vytočeno 8000 mobilů, aby mohly být vyhodnoceny poslechové zvyklosti mladých. Poslechovost je sledována dvakrát ročně.

Zaplaveni převaděči

V oblasti Pasova bylo v prvních dvou červencových týdnech zadrženo 108 převaděčů, téměř stejně jako loni za celý rok (110). Všechny musí stíhat zdejší státní zastupitelství, ale při tomto počtu obviněných to těžko zvládá. Jak řekla mluvčí Ursula Raabová, každý případ vyžaduje několik hodin práce se spisem a další jednání před vazebním a trestním soudcem. Těmito přečiny se aktuálně zabývá patnáct pasovských žalobců téměř výlučně a jejich ostatní úkoly přebírají kolegové, aby i další případy byly pokud možno plynule zpracovávány.
Podle Raabové je cílem dovést stíhání převaděčů k obžalobě během tří až čtyř měsíců jejich vazby. Další čas uplyne do projednání před soudem. Většina těch, kteří přicházejí na řadu v těchto dnech, byla dopadena v březnu, uvádí PNP. Hrozí jim trest až pěti let, v případě organizované kriminality, při ohrožení zdraví běženců nebo činu s užitím zbraně až deset.
Vazební soudci v Pasově slouží ke zvládnutí vlny o víkendech ve dvou. Ve zdejší věznici už není místo, zatčení převaděči jsou tedy převáženi do Norimberka, Kronachu a Bayreuthu.

Zakázali „naci"značky

Rakouský ministr dopravy Alois Stöger vydal provádějící výnos k novele zákona o motorové dopravě, která v červnu zakázala užívání číselných kombinací jako 18 (podle písmen abecedy Adolf Hitler) a 88 (Heil Hitler) nebo zkratek NSDAP a SS na poznávacích značkách.
Dosud bylo zakázáno přidělovat jen „směšné nebo odpudivé kombinace", píší OÖN. Nový seznam vypracoval Mauthausenský výbor. Zakazuje nejen propagaci nacismu, ale i aktuální zkratky ISIS nebo IS (Islámský stát). Výbor povede správu listiny i nadále.
V Rakousku bylo od roku 1989 přiděleno kolem 555 000 značek v kombinacích na přání majitelů vozidel.

Bude přeshraniční pivní region?

Trojzemí Mühlviertel-Dolní Bavorsko-jižní Čechy se chce od ledna příštího roku turisticky prezentovat jako „světová pivní oblast". Ve freistadtském pivovaře o konkrétních podobách diskutovalo v úterý 40 zástupců pivovarnictví, gastronomie, hotelnictví, turistických svazů a pěstitelů chmele, zaznamenaly OÖN. Cílem je „nechat zažít pivo" v přeshraničním rámci a na mnoho způsobů. V nadcházejících dnech má být projekt představen i podnikům z Bavorska a jižních Čech, „aby společnému startu ,pivního regionu´ v Trojzemí se začátkem roku nic nestálo v cestě," uzavírají OÖN.