Dítě utrpělo při jeho útoku těžká zranění hlavy a přes intenzivní ošetřování v nemocnici zemřelo. Majitelka psa o hmotnosti 47 kilogramů porušila při jeho večerním venčení několik předpisů. Nedbala povinnosti mít jej venku vždy s náhubkem, protože už v minulosti napadl člověka a kousl ho do krku, při osudné cestě jej neměla na krátkém vodítku a sama při tom měla 1,4 promile, píší OÖN. V ulici ve Vídni potkali s chlapcem, kterého vedli mezi sebou prarodiče a ve hře ho vyzvedávali do vzduchu. To zřejmě psa iritovalo, vytrhl se a zakousl se do hlavičky dítěte.

Obžalovaná u soudu přiznala, že „nejednala předvídavě“ a víc než svému psovi se věnovala příteli, se kterým v podvečer popíjela na terase a kterého doprovázela na autobus. Pes se jí prý náhle vytrhl. Ještě zkoušela ho od chlapečka odtáhnout, ale to se jí nepodařilo. Co následovalo, v ní prý vyvolalo hrůzu, výjimečný stav. Podle vlastního vyjádření přišla po četných zprávách médií o zaměstnání.

Linecký list doplňuje, že Vídeň po tragédii zostřila pravidla pro držení 3300 psů bojových plemen (také bulteriéři, pibullové a argentinské dogy) ve městě evidovaných. Ve veřejném prostoru se mohou pohybovat s málo výjimkami jen s náhubkem a vodítkem, majitelé nesmějí mít při cestě s nimi víc než 0,5 promile alkoholu. Po absolvování povinného „psího řidičáku“ musejí každé dva roky znovu ke zkouškám. Při potřebě jim mohou být nařízeny doplňkové tréninkové jednotky a školení.

Rodiče dítěte a prarodiče, kteří psímu útoku přihlíželi, se k trestnímu řízení připojili jako vedlejší účastníci. Dostali „smuteční bolestné“ celkem 65 000 eur včetně nákladů pohřbu, uvádí list. Rotvajler byl mezitím utracen.

Podmínka převaděčům „potřebných“

V mimořádném a v Bavorsku jedinečném procesu s převaděči uložil okresní soud v Traunsteinu pěti obžalovaným tresty mezi 15 měsíci a dvěma roky, vesměs podmíněně, informuje PNP. Senát tak přijal návrh obhajoby.

Šlo o to, že 54letá Srbka získávala ve vlasti a v Bosně ženy znalé němčiny a hledající práci pečovatelek. Němečtí manželé ve věku 77 a 74 let je zprostředkovávali rodinám hledajícím péči, dva Srbové ve věku 31 a 33 let ženy vozili do Německa a zpátky.

Jádrem případu je to, že Srbsko a Bosna nepatří k Evropské unii, pokračuje list. Státní příslušníci těchto zemí mohou Německo navštívit jen na tři měsíce jako turisté. Pokud tu chtějí pracovat, potřebují povolení. Kdo se chce držet předpisů, musí přijmout dlouhé, až devět měsíců trvající správní řízení přes německé velvyslanectví. Kdo pečovatelky bez pracovního víza doveze do Německa, je převaděčem.

Senát v Traunsteinu uzavřel, že jde o méně závažný případ. 54letá organizátorka ani dvojice, která ženám zprostředkovávala práci v rodinách, nezískali z činu větší zisky. Srbka a 77letý „distributor“ dostali po dvou letech, manželka seniora 16 měsíců a řidiči po 15 měsících, vždy podmíněně.