Mezi sousedy stojí i po pádu železné opony jazykové překážky. „Jen několik škol v Mühlviertlu etablovalo češtinu do svých učebních plánů. Tak na BORG Hagenberg ji učí od šesté třídy až do ústní maturity. Vyučuje ji Dagmar Šotolová. ,Právě v začátcích je těžištěm naučit se ústně se vyjádřit,´ říká. ,Teprve pak pronikáme hlouběji do tajemství jazyka. To, že jsme malá skupina, to dětem ulehčuje,´ říká.“

Linecký list pokračuje, že do tohoto „dobrodružství“ se letos pustilo sedm děvčat a chlapců šestých tříd a vedle angličtiny a francouzštiny se učí češtinu jako třetí cizí jazyk. Většina si vybrala španělštinu nebo italštinu. Anna Auerová z Wartbergu prý ale češtinu proto, že jí bylo bližší učit se jazyk, jakým se několik kilometrů od nich opravdu mluví, a Julian Mann, protože má češtinu v rodině – babička je rozená Češka. „Kolikrát mi při učení pomáhá, protože, upřímně řečeno, já začal úplně od nuly,“ vypráví.

OÖN pak dodávají, že „malou výpomoc“ dostala česká skupina minulý týden od čtyř studentů na výměnu - Vojtěch, Martina, Linda a Štěpánka z Česko-anglického gymnázia v Budějovicích strávili týden v rodinách Mühlviertlu, aby zjemnili své znalosti němčiny. „U nás je němčina nabízena od sedmé třídy. Zájem je velký, dvě třetiny se učí německy,“ cituje list 17letou Martinu. Výměnu školáků organizují v Haggenbergu už jedenáctým rokem.

Elektroskútry v Linci

Ujme se novinka u sousedů?Zdroj: Deník/repro

Městem Linec se pojíždějí první e-skútry berlínské společnosti Tier Mobility, které si zájemci mohou pronajímat. K registraci je třeba e-mailová adresa a platbě platební karta. Základní poplatek je jedno euro, každá minuta stojí 15 centů. Stroje jsou na stanicích vyznačených v appu, například před Starou radnicí, odkládány mohou být kdekoliv v operační oblasti, zatím ve středu města, brzy například i u univerzity. Zatím jich je rozmístěno sto, v tomto týdnu má dalších sto přibýt, píší OÖN. Kolem 22. hodiny jsou sváženy, ošetřeny a nabíjeny. Ujet mohou až 40 kilometrů (podle váhy uživatele, profilu terénu a počasí) všude, kde je povolna jízda kol. Dají se složit a přepravovat tramvají. Přilba není povinná. Firma je aktivní je více než deseti evropských městech.

Nepečou koblihy

Na koblihy už nemá lidi.Zdroj: Deník/repro

„Milí hosté! Z personálních důvodů u nás momentálně nemůžeme připravovat koblihy. Prosíme o pochopení.“ - Tímto nápisem u pultu moučných výrobků informuje hostinský a pekař Friedrich Martschin (63) z Gunskirchenu, že musel omezit produkci z důvodu nedostatku personálu. Jeho podnik byl přitom právě koblihami vyhlášený.

„Půl roku hledal personál. Protože se mu žádný vhodný nepředstavil, rozhodl se cukrárnu zavřít,“ píší OÖN. „Sladké pečivo pro kavárnu přikupuje od jiného cukráře a masopustní koblihy nevede. Má to prý především logistické důvody - kdyby byly dováženy, ztratí čerstvost. A protože jeho hosté si ,Martschinových´ koblih považovali, nechtěl je zklamat cizím zbožím, říká.“

Lineckému listu uvedl, že zaměstnává kromě jiných i Čechy, Poláky a Chorvaty. K přijímání azylantů se staví s rozpaky – k čemu mu prý bude muslimský učeň, když zpracovávají 70 procent masných produktů z vepřového…

A tak tam, kde se dřív vyráběly koblihy, dnes griluje kuřata, uzavírá deník.

Policisté s kamerami

S koncem března bude uvedeno oficiálně do provozu prvních 140 osobních (tělesných) kamer Reveal Media, Modell RS2-X2, pro policii, napsaly OÖN. Jak řekl ministr vnitra Herbert Kickl (FPÖ), mají přispět ke zvýšení bezpečnosti – ve zkušebním provozu prokázaly deeskalační účinek. Často stačilo jen oznámení, že situace bude nafilmována. Záběry mají také sloužit jako důkazní materiál. Harald Poschinger, který kameru nosil v kritické oblasti Prateru od listopadu 2016, uvedl, že ji spustil jen čtrnáctkrát, ve skutečně výjimečných situacích. V dalších dvou letech má policie dostat po 80 dalších přístrojích.

Kraslicový veletrh

Poslední výstava u sousedů?Zdroj: Deník/repro PNP

Prodejní výstava velikonočních vajec a uměleckých řemesel v Pockingu bude mít letos 25. ročník – a prý poslední. 9. a 10. března se v městské hale představí 60 vystavovatelů ze šesti národů. Přes velkou oblibu akce chce pořadatelka Angela Langová skončit, má se prý přestávat v nejlepším. Naposledy tedy také budou mezi návštěvníky letos losovány tři její kraslice, mezi nimi jedno vejce od nandu, píše Am Sonntag.