Jak to jde daleko, to poznali nedávno dobrovolní hasiči z Naarnu jako pořadatelé turistického dne televize ORF s tématem Dunaj jako životní prostor. 20kilometrový okruh Machlandem si prošlo na 4500 účastníků.

Hasiči měli dodržet podmínky stanovené znaleckým posudkem úřadu zemské vlády, přičemž některé byly podle velitele Günthera Bayrhofera nerealizovatelné a museli od nich ustoupit. Například od občerstvení účastníků na statku Andrease Kastnera, který by musel areál oplotit, i když jde jen o pole, a kolem plechové stěny skladu obilí v hale natáhnout dráty. Jen za povolení od okresního úřadu v Pergu zaplatili 700 eur a o dalších nákladech velitel ani nechtěl mluvit, píše deník OÖN a cituje Bayrhofera: U každého můstku bez zábradlí musel stát pořadatel, kolem každé hromady dřeva či stavbičky musely být nataženy varovné bezpečnostní pásy, stromy jsme měli překontrolovat, jestli se z nich nemohou ulomit nahnilé větve. Na místě pro polední přestávku bylo požadováno instalování WC pro postižené, i když šlo o pěší túru po lesních a lučních stezkách…

Občané, co vás štve?

I v souvislosti s výše uvedeným trablem hornorakouská vláda odstartovala „deregulační ofenzívu" anketou mezi občany, jaké předpisy by mohly být zrušeny. Při vládě samotné byla k posouzení potřeby norem vytvořena komise. Protože jen pět procent zákonů a nařízení je „z dílny" zemské vlády a ostatní jsou celostátní, má být hornorakouský balíček návrhů předán celorakouské komisi s prezidentem nejvyššího správního soudu Rudolfem Thienelem v čele, řekl zemský hejtman Josef Pühringer.

Cílem je mimo jiné redukovat povolovací podmínky a počet právních předpisů. „Regulace má sloužit veřejnému zájmu a ne odsouvání vlastní odpovědnosti," řekl hejtman. „Musíme se rozloučit s představami o plném ručení za všechno." Zdůraznil, že kampaň míří proti paragrafům, ne proti úředníkům, kteří jen musejí vykonávat zákon.

Za příklady nesmyslných norem list uvádí pokutování řidičů za to, že neměli ve vozidle sněhové řetězy v únoru v den, kdy bylo patnáct stupňů nad nulou, či že taxikáři měli mít speciálním předpisem výslovně uloženu povinnost přezkušovat funkce bezpečnostních pásů, jakkoliv je to už v zákoně o silniční dopravě, a čistit sedadla…

„Vykořisťují" učně

Učni v obchodě pracují často přes čas, ačkoliv to mladší 18 let mají zákonem zakázáno, píše linecký Volksblatt. 57,2 procenta ze 2050 oslovených učňů uvedlo, že to po nich chtějí pravidelně. Kolem osmi procent pracuje déle, než by směli, také každou sobotu. Zákon přitom předpokládá, že po sobotě, v níž učeň pracoval ještě po třinácté hodině, musí mít další sobotu celou volnou, upřesňuje list.

Spát v práci se toleruje?

Výpověď 30leté zaměstnankyni drah za to, že při práci ve vlaku během jízdy usnula,  je neplatná, řekl pracovní soud v Kolíně nad Rýnem. Dotyčná zaměstnaná v jídelním voze už na začátku směny oznámila vlakvedoucímu a šéfovi bufetu, že se necítí dobře, ale že nechce marodit. Po následné dohodě s nadřízenou si v jednom kupé na chvilku natáhla nohy a poprosila, aby ji v případě potřeby zavolali. Protože ji nikdo nevzbudil, podle vlastních slov prospala celou sedmihodinovou jízdu. Výpověď, kterou za to od spolkových drah (DB) dostala, je ale podle soudu nepřiměřená. Ani to, že dotyčná předtím už dvakrát byla napomenuta za to, že zaspala začátek služby, nehraje roli, protože se jedná o porušení jiné povinnosti. Kromě toho se soudce ptal, proč nikdo neprojevil „zcela normální kolegialitu" a po nemocné ženě se nepodíval. Podle DB zaměstnankyně u nich ztratila důvěru, protože ani zpětně neohlásila pracovní neschopnost. Dohodu o narovnání dráhy odmítly.

„Jsem ráda, že zase mohu jít do práce," řekla žena po jednání soudu. V zaměstnání prý příště už určitě nezaspí, poučila se…

Advent na Gut Aiderbichlu.Advent ve dvoře milosti

Počínaje tímto víkendem pořádá známý „dvůr milosti", Gut Aiderbichl v Deggendorfu, až do Vánoc originální vánoční trhy s jedinečnou atmosférou – s ovcemi, kozami a osly mezi ohrívacími koši s ohněm, u punče, pečených kaštanů a dalších vánočních specialit. V neděli 23. listopadu od 14 hodin sem přijede k setkání s patrony zařízení Michael Aufhauser, zakladatel tohoto dvora zachraňujícího psy, kočky, koně, krávy, prasata a další zvířata. Mimo jiné promítne dokumenty o svých chráněncích. Statek je k adventu slavnostně vyzdoben – včetně „kočičího pavilonu" na snímku.

Loterijní chybička

Veřejnoprávní televize ZDF ukázala při zprávě o vylosovaných číslech lotta ve středečním tahu omylem čísla z minulého týdne. Režisér chybu zpozoroval, stanice po 27 sekundách zhruba v polovině vysílání přerušila a poté odvysílala správná čísla 4 - 5 - 18 - 26 - 34 – 48, superčíslo 0. Podle mluvčího Alexandera Stocka šlo o technickou závadu, za kterou se ZDF omluvila. Živě je tah od loňského léta přenášen jen po internetu, televize vysílá později záznam.