16:15 Vladislav Michalec, Jindřichův Hradec, místopředseda MO SPOZ JH: „Z Jindřichova Hradce jsme tam byli čtyři. Mohu říci, že to byl pěkný zážitek, který zůstane v paměti. Těžko se mi odhaduje, kolik nás na třetím nádvoří mezi pozvanými bylo, ale vše bylo perfektní, a to jak z hlediska organizace celého programu, z hlediska zabezpečení, navíc vyšlo i počasí. Oceňuji také projev nového prezidenta, který byl velmi vstřícný."

15:00 „Prezidentův projev byl brilantní, mělo to hlavu a patu a pronesl ho spatra, což obdivuji. Pozastavil jsem se však nad tím, že velká část politiků tleskala jediné části jeho projevu a to když se navážel do novinářů jako strůjců všeho špatného. Ta část projevu, ve které se věnoval neonacistům a hospodářské mafii a korupci, zůstala bez odezvy. Vykreslil chmurný obraz stavu republiky a kdybych byl nezaujatým pozorovatelem ze zahraničí, asi by to na mě zapůsobilo dost špatně. Ale tím, že zde žiju, vím, že to tak asi úplně nebude." Juraj Thoma, primátor Českých Budějovic

14:28 „Inaugurace prezidenta je událost, která se nekoná každý den. Událost to byla velmi slavnostní. Prezidentův projev byl v duchu, že je připraven na úlohu mediátora v nejednoznačné situace na naší politické scéně. Co mě ale nepříjemně překvapilo bylo to, že za svou hlavní kvalifikaci pro tuto úlohu označil zkušenosti s opoziční smlouvou. Tento názor osobně nesdílím." Libor Grubhofer, rektor Jihočeské univerzity

14:20 Nejvíc se z programu inaugurace líbila Josefu Jindříškovi (63) z Písku vojenská přehlídka. "Zeman bude dobrým prezidentem. Lepším, než byl Klaus," řekl tento sympatizant SPOZ, který měl po celou dobu inaugurace s výjimkou chvil, kdy hráli státní hymnu, na hlavě bílou kšiltovku s nápisem Zeman na Hrad.  "Právě podle té čepice mě v televizi poznala manželka, tak mi hned volala, abych jí zamával do kamery. Tak jsem jí musel přání vyplnit, abych pak doma dostal najíst. Manželka prý smaží řízky," zasmál se Josef Jindříšek.

14:10 Jihočeská posádka krumlovského autobusu právě vyrazila k domovu. „Lidé se v klidu rozešli, autobusy jeden za druhým odjížděly. Jsme v Praze, momentálně stojíme na červené," řekla s úsměvem Kristina Štěrbová. „Jsme unavení, já tedy určitě, ale vzpomínat na to budu pořád. Dojmy mám nádherné, vše klapalo přesně podle harmonogramu. Miloš Zeman, když procházel kolem mě, vypadal klidný, v pohodě, s příjemným úsměvem na tváři a že dokonale vnímá atmosféru kolem sebe. Jeho projev ve Vladislavském sále byl úchvatný, prokázal jak velký je to člověk i tím, že slib i projev přednesl zpaměti. Myslím, že i naše šály upoutaly tak, jak měly."

14:05 Když prezident Miloš Zeman po svém projevu na třetím hradním nádvoří zamířil do chrámu svatého Víta, zastavil se cestou u jedenáctileté Lucie Kosáňkové z Písku, která stala v davu, a podal jí ruku. "Pana prezidenta už jsem viděla na živitelce v Budějovicích, ale ruku mi podal poprvé tady na Hradě. Je to zážitek, povím o tom kamarádkám ve škole," řekla Lucie, která prý nedokáže odhadnout, jestli bude Zeman dobrým prezidentem. "To se uvidí."

13:48 "Příjemně mě překvapilo, ze Miloš Zeman při inauguračním projevu hovořil zpaměti. Registroval jsem tři body, o nichž v projevu mluvil. Přivítal jsem, ze chce bojovat s klientelismem a ekonomickými mafiemi. Úplně se ale neztotožňuji s prezidentovým názorem na novináře. Doufám, že za to, jak si do nich rýpl, si žurnalisté o to více budou hlídat, jak se Zemanovi daří naplňovat cíle, o nichž v inauguračním projevu mluvil." Jiří Šesták, senátor a ředitel Jihočeského divadla

13:22 "Freundšaft s Milošem Zemanem držíme asi osm let, byl u nás na zabijačce. To víte, že si dal jitrničku a slivovičku a také Dudáka, naše pivko. Máme ho rádi," podotkl „vedoucí" osmičlenné skupiny, která přijela z Hoštic u Volyně Miloslav Daňha, jinak také předseda místního JZD. Právě on kdysi Miloši Zemanovi věnoval proslavený autobus Zemák.

13:12 "Inaugurace byla důstojná a jistě mimořádným zážitkem. Projev pana prezidenta upoutal jak příslibem vyššího počtu státních vyznamenání pro ty Čechy, kteří se zaslouží o rozvoj naší země, tak vyjmenováním nepřátel tohoto rozvoje. A ačkoli neřadím všechny novináře na stejnou úroveň s mafiány a fašisty, přeci jen by se někteří mohli nad svou praci zamyslet. Těším se, jaké potrefené husy se ozvou." Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje

12:48 „Byl to mimořádný zážitek, bylo to něco výjimečného," řekl o své přítomnosti na prezidentské inauguraci třicetiletý Slavomil Chalupník z Českých Budějovic. Na nádvoří Pražského hradu sledoval Miloše Zemana při cestě z Vladislavského sálu do chrámu svatého Víta i další kroky nového prezidenta. Chalupník, spolu s ostatními českobudějovickými příznivci Miloše Zemana stál v jedné ze dvou zón, na které byl prostor nádvoří rozdělen. „Pořád byl mezi námi," doplnil Chalupník ohledně nového prezidenta. A když nová hlava státu položila i věnec k pomníku Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, tak se pozdravila také s občany. „Šel metr od nás a zdravil se s námi, bylo to skvělé," netajil své nadšení Chalupník.

12:22 František Vaněk, předseda místní organizace Zemanovců v Táboře: „Při jeho projevu mi šel až mráz po zádech. V davu jsem získal dobré místo, z něhož jsem mohl pozorovat, jak pan prezident přechází z katedrály sv. Víta k ostatkům sv. Václava a pak jde k soše Tomáše Garrigua Masaryka. Po jedné straně měl stáli Sokolové, na druhé zase zpíval mužský sbor píseň Ach synku, synku," hodnotil ceremoniál František Vaněk z Tábora. Poznamenal, že Miloš Zeman se nevyhýbal ani kontaktu s lidmi. Šel klidně vedle nich, na podání rukou však nedošlo. „Ceremoniál byl zážitek na celý život. Vezeme si domů i památeční šály," dodal František Vaněk krátce poté, co ceremoniál skončil. Zapůsobil na něj i projev, v němž se pozdravil s občany, opět jim poděkoval za podporu a vyjádřil víru v naději a lepší budoucnost.

11:30 „Vše, co se odehrávalo ve Vladislavském sále a teď i ve Svatováclavské kapli je přenášeno na dvě velkoplošné obrazovky, takže krásně všechno vidíme," říká Kristina Štěrbová z Českokrumlovska. „Je mi už trochu zima, ale všechno přehlušují úžasné dojmy. Když Miloš Zeman mířil do kaple, míjel nás docela těsně, protože jsme stáli hned v první linii. A jako jediné jedné holčičce z našeho autobusu podal ruku. Ta je z toho úplně nadšená. Zahlédl i mě a protože mě zná od vidění, zamávali jsme si. Je to celé veliký adrenalin."

11:06 Až slzy v očích měl při inauguraci jihočeský senátor Tomáš Jirsa. „Byl jsem poprvé ve Vladislavském sále, inauguraci Václav Klause jsem minul. Dnes to bylo velmi důstojné. Když nastupovali vojáci s prapory, byl jsem už dojatý," sdělil Tomáš Jirsa. Ten ocenil řeč Miloše Zemana, který mj. kritizoval část médií. Senátor to považuje za odvážné. „Miloš Zeman bude hájit české národní zájmy, což je v době rozpouštějící se Evropy zvláště důležité," řekl Tomáš Jirsa. Zemana si váží i za to, že před pěti lety pomohl otočit debatu o budoucnosti Šumavy a podpořil zásahy proti kůrovci.

11:00 „Právě začíná přehlídka a je tu docela hluk," hlásila v 11 hodin z Pražského hradu Kristina Štěrbová z Černé v Pošumaví. „Výstřely z děl, do toho hymna – úplně mě mrazilo," říká nadšeně.

10:53 Jihočeši sledují vojenskou přehlídku na třetím hradním nádvoří. Lidé proudící z Vladislavského sálu interiery Hradu se zastavují u oken a fotografují dav lidí i nastoupené vojáky. "Tak jim to oplatíme," shoduji se Jihočeši a vytahují své fotoaparáty.

10:23 Inauguraci sledují Jihočeši na velkoplošné obrazovce na třetím hradním nádvoří. Poté, co Miloš Zeman složil prezidentský slib, se nádvořím rozezněl potlesk. Lidé si všímají toho, ze Zeman svůj projev pronáší zpaměti.

9: 52 Jihočeši při čekaní na inauguraci neztrácejí humor. Zaznívají vtipy o blondýnách. Mnozí si stěžují, že je jim zima. Když někomu začne vyzvánět telefon melodií písně Všichni jsou už v Mexiku, dvě ženy se zasní: "Tam je asi tepleji."

9:26 Mluví František Vaněk, předseda táborské organizace SPO – Zemanovi, který inauguraci sleduje ze III. Nádvoří Hradu. „Na místo jsme přijeli na čas a náladu máme přímo skvostnou, už jsme každý vypil dva kelímky výborného čaje. Také už my husiti máme za sebou interwiew pro televizi Nova, která se hlavně zajímala, jestli máme s sebou svačiny, abychom to tu vydrželi. Viděli jsme už řadu poslanců a senátorů a teď sledujeme nástup historické zástavy."  František Vaněk do Prahy dorazil autobusem, který vyjel z Pelhřimovska se zastávkou v Táboře. Celkem v něm jelo 14 příznivců Miloše Zemana.

9:21 Kolem Jihočechů prošli po třetím hradním nádvoří členové hradní stráže s historickými prapory. Lidé v hloučku si krátí čekání na inauguraci různě. Někdo se snaží utišit děti vyhrůžkami, že je odtud vyprovodí, další se zahřívají čajem, který je na nádvoří k mání, a ženy diskutují o tom, ze by nádvoří po skončení inaugurace nechtěly uklízet.

8:52 Jihočeši získali na třetím hradním nádvoří exkluzivní místa. Jeden z nich, třicetiletý člen SPOZ, vedoucí obchodu Slavomil Chalupník z Českých Budějovic, si pochvaloval: "Moc se mi líbí, že jsme se dostali hned za zábranu oddělující prostor, kde se bude pohybovat prezident, takže všechno pěkně uvidíme. Nový prezident vzešel z historicky první přímé volby prezidenta, takže u jeho inaugurace nesmím chybět. Jako příznivec Miloše Zemana považuji za čest, že tu můžu být. Zeman je člověk pevný ve svých zásadách a věřím, že nám pomůže odrazit se od ekonomického dna."

7:53 Autobus s Jihočechy právě přijíždí na Hradčanské náměstí. Do areálu Hradu zamíří i Quido Šatra z Protivína, člen SPOZ, jenž se podílel i na Zemanově prezidentské kampani a s prezidentem se dobře zná. Na Zemanovi si předseda představenstva obchodní firmy cení hlavně jeho upřímnosti a toho, ze si stojí za svými názory.

7:35 Autobus z Krumlova vjíždí do Prahy. Na inauguraci se těší i cestující Josef Kubička, výrobní ředitel potravinářské firmy a člen SPOZ. Na cestu se vydal s manželkou a dcerou. "Určitě to bude nezapomenutelný zážitek, chci vidět hlavně prezidenta. Miloš Zeman bude dobrým prezidentem hlavně proto, ze ho volili lidi, řekl Kubička, který se s prezidentem setkal i osobně a myslí si o něm, že je to člověk, lety s lidmi dokáže mluvit a taky je pochopit."

7:25 V autobuse, který do Prahy jede z Krumlova přes Budějovice a Písek, cestují Zemanovi příznivci všeho věku. Od šestiletého Adama Kropáčka z Myšence, který do šály s portrétem Zemana zabalil svého plyšového medvěda, až po seniory. Do Prahy míří i sympatizant SPOZ David Kvítek (19) z Písku. Řekl: "Miloš Zeman bude dobrým prezidentem, hlavně kvůli svému charakteru." Kvítek v autobusu cestuje s maminkou i přítelkyní Terezou Fricovou (17) z Písku. "Máme prázdniny, tak jsme vyrazili. Vstávání se dalo přežít," řekla Tereza.

7:00 Autobus zastavuje u benzínky zhruba 50 kilometrů před Prahou. Malá přestávka.

5:45 V autobuse, který jede z Krumlova, nakonec cestuje 33 členů a sympatizantů SPOZ, mezi nimi i František Pohanka, krajský předseda SPOZ. Řekl, že inauguraci považuje za vyvrcholení práce strany, jejímž cílem byla volba Zemana hlavou státu. Kromě cestujících autobusy jede do Prahy podle Pohanky dalších několik desítek sympatizantů Zemana po vlastní ose.

5: 00 Z Českého Krumlova vyjíždí první autobus.  Každý dostane do klopy odznak, někteří šálu s podobiznou Zemana. Cestující vystoupí v severní části Hradčanského náměstí u Toskánského paláce, do hradu vstoupí branou u arcibiskupského paláce. Pak přejdou na třetí nádvoří, kam je uvede pracovník kanceláře prezidenta. Zblízka tak uvidí i vojenskou přehlídku.

Z jižních Čech jedou na inauguraci dva autobusy, jeden z Českého Krumlova se zastávkami v Budějovicích, Protivíně a Písku, druhý autobus vyjel z Jindřichova Hradce a jede přes Tábor. V každém buse cestuje 50 lidí, vesměs jsou to členové Strany Práv Občanů Zemanovci (SPOZ) a jejich rodiny. Doprovází je redaktor Deníku jižní Čechy Martin Tröster.