Vědecké výzkumy nejsou vždy jen teoretickými spekulacemi, ale mohou ovlivnit i běžný život lidí. To nyní dokazuje Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Její pracovníci vyvinuli technologii chovu kapra se zvýšeným obsahem omega-3 kyselin. Ten má příznivý vliv na lidské zdraví a zájemci si jej budou moci koupit již letos před Vánoci.

Kapři mají kvalitnější maso díky zvláštnímu krmivu. „Chováme je v rybnících s tím, že minimálně polovina jejich přírůstku je tvořená přirozenou potravou a polovina speciální krmnou směsí, na kterou máme patent. Ta obsahuje řepkové výlisky a lněné semínko," popsal Jan Mráz z Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického.

Takzvaný omega-3 kapr pak pozitivně působí na kardiovaskulární systém. Vědci z Jihočeské univerzity to společně s Institutem klinické a experimentální medicíny ověřili na dobrovolnících, kteří se po operaci srdce zotavovali 
v Lázních Poděbrady. „Jedna skupina dostávala standardní dietu pro pacienty, druhá stravu obohacenou o dvě porce omega-3 kapra týdně. U lidí, kteří konzumovali rybu, došlo po měsíci k výraznému zlepšení spektra krve a hojení ran," zdůraznil Jan Mráz.

Příznivý vliv omega-3 kyselin na lidské zdraví je podle něj ostatně znám už od 80. let, kdy vědci zkoumali stravu Eskymáků. Ukázalo se, že díky konzumaci obrovského množství ryb vůbec netrpí chorobami srdce a cév. V naší republice jsou přitom tato onemocnění zdravotním problémem číslo jedna a nejčastější příčinou úmrtí dospělých.

Fakulta letos vyprodukovala sto metráků kapra se zvýšeným obsahem omega-3 kyselin, zákazníci ho poznají podle ochranné známky na obalu 
i stáncích. Před Vánoci se prodává na čtyřech místech v Praze, dále v rybí líhni ve Vodňanech a ve fakultní prodejně na Husově třídě v Českých Budějovicích. Zde ho bude možné pořídit i po zbytek roku.

Za kilo 85 korun

Cena se pohybuje okolo 85 korun za kilogram. „Je to zhruba o 15 procent více než běžný kapr kvůli nákladům na krmivo a laboratorní kontroly. Zákazník však dostane vysoce  kvalitní maso s garantovaným obsahem omega-3 kyselin. Při konzumaci tohoto masa už nemusíte přijímat žádné doplňky stravy ve formě tobolek," doplnil vedoucí výzkumného ústavu Pavel Kozák.

Jedna porce kapra u štědrovečerní večeře však zdraví příliš nepomůže, odborníci doporučují především pravidelnou konzumaci, nejlépe dvakrát do týdne. Důležitá je také kuchyňská úprava. Nevhodné vaření může  omega-3 kyseliny zničit. „Smažení kapřích porcí na sádle nebo másle snižuje pozitivní efekt. Jako nejvhodnější se ukázalo použití řepkového oleje," doplnil Pavel Kozák.

Zároveň by lidé podle něj měli dát pozor na přehřátí masa. Pro zachování omega-3 kyselin je třeba péct kapra v troubě při teplotě do 150 stupňů 
a při smažení nejprve rozehřát pánev s olejem, pak zeslabit plamen, aby se tuk nepřepaloval, a až potom vložit rybu. „Teplota v jádře by neměla přesáhnout 70 stupňů, což při běžné výšce rybí porce odpovídá pěti až šesti minutám smažení," uzavřel Pavel Kozák.