Ve středu se Jihočeské matky společně s dalším českobudějovickým ekologickým sdružením oficiálně přidaly k evropské petici proti státní podpoře jaderné energetiky. Petice reaguje na přípravu evropské směrnice, která by měla umožnit členským státům finančně podporovat výstavbu nových jaderných elektráren. Proti tomuto návrhu už se jednoznačně postavilo Německo, Rakousko a Dánsko.

„Myslíme si, že jaderná energetika by neměla dostávat žádnou finanční podporu. Týká se to i nových jaderných bloků v Temelíně," řekla Monika Machová Wittingerová z Jihočeských matek. Ty uvádějí více důvodů. „Matky" tvrdí, že za 50 let až do současné doby se jaderná energetika neobešla bez skrytých nebo přímých podpor, není prý levným ani čistým způsobem výroby elektřiny. Podle ekologů by měl stát podporovat spíše obnovitelné zdroje.

Zástupci energetického gigantu ČEZ ale tvrdí, že se do budoucna Česká republika bez jaderných, ale ani obnovitelných zdrojů neobejde. Jak Deníku sdělil tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták, stát by měl podporovat jadernou energetiku tím, že bude garantovat výkupní ceny elektřiny.

„Garance ceny má smysl ve chvíli, kdy je trh pokřiven různými dotacemi. Ty pak snižují reálnou hodnotu elektřiny. Díky tomu se aktuálně nevyplatí stavba žádného zdroje. Dostavba elektrárny Temelín je strategické rozhodnutí, které do budoucna zajistí dostatek elektřiny pro české spotřebitele. Pro její realizaci je důležité vytvoření vhodného legislativního prostředí," uvedl Sviták. Proti dostavbě nových bloků v Temelíně bojují Jihočeské matky peticí. Zatím ji podepsalo asi 6000 lidí.