Prokázali to na Světových hrách policie a hasičů, které se začátkem srpna konaly v severoirském Belfastu. Oba Jihočeši spolu s kolegou Martinem Slámou z Ochranné služby v Praze vybojovali hned čtyři medaile – dvě zlaté a dvě bronzové. „V uplynulém půlroce jsme věnovali přípravě dost času. Martin Sláma 
za námi jezdil jednou až dvakrát týdně na dvou až tříhodinový trénink. Poslední měsíc jsme cvičili dvoufázově, to znamená dopoledne i odpoledne," poodhaluje tajemství úspěchu Martin Hermann.

Mistr sportu

Pro instruktory jihočeských policistů to nebyl první mezinárodní úspěch. Kapitán Hermann se věnuje japonskému bojovému umění 28 let a působí v klubu TJ Karate Nové Hrady. V roce 2007 zabodoval na světových hrách v australském Adelaide, kde získal bronz v kategorii jednotlivců
i týmů. O dva roky dříve se zúčastnil her v kanadském Quebecu, kde nakonec zůstal těsně pod stupni vítězů. „Bramborová medaile vždy zamrzí nejvíc," usmívá se urostlý chlapík. Kapitán Jiří Faktor zasvětil svůj život bojovému sportu v roce 1976 a jeho jméno je v současné době spojeno s klubem TJ Karate České Budějovice.

Je několikanásobným republikovým přeborníkem, pyšní se titulem mistr sportu a na předchozích světových hrách policie a hasičů už získal tři stříbrné a jednu zlatou medaili. Právě on letos vybojoval pro Českou republiku první zlatou medaili v discip᠆líně kumite – sportovním klání dvojic. „Vždy se začíná sestavou a pak až následují zápasy. Teď to otočili a začínali jsme zápasy. Ve své kategorii master nad 50 let a do 85 kilogramů jsem měl jen dva soupeře – hasiče ze Švédska a policistu z Austrálie," popisuje Jiří Faktor.

Další den pokračovala soutěž kumite týmů a kata – sestavy úderů, kopů a krytí proti imaginárnímu útočníkovi. „V této disciplíně se velice přísně hodnotí provedení, nasazení a samozřejmě přesnost technik v jednotlivých kata," vysvětlují karatisté. V kategorii nad 30 let bojovalo 17 závodníků z osmi států. Martin Sláma a Martin Hermann získali dvě bronzové medaile. Nestačili pouze na Španěly Martineze a Ramireze.

Zlato pro tým

Nejpovedenější pro český tým byla disciplína kata týmů. Tříčlenná družstva předváděla synchronizovanou sestavu, kde se hodnotila shoda všech členů, přesnost technik i jejich praktické provedení. Češi skončili suverénně první. „Na tento rozhodující zápas jsme soustředili všechny síly, protože jsme chtěli navázat na úspěch z her v Adelaide, kde jsme vybojovali bronzovou medaili," říkají s hrdostí v hlase Martin Hermann s Jiřím Faktorem.

Světových her policie 
a hasičů v Belfastu se zúčastnilo 7000 závodníků z více než šedesáti zemí. Utkali se v 56 sportech. Českou republiku zastupovaly asi čtyři desítky policistů a hasičů. Ačkoliv dostali služební volno, veškeré náklady si museli zaplatit sami. Utkali se v atletice, plavání, horských a silničních kolech, karate, zápasu, střelbě, ale i ve speciálních disciplínách, jako je výběh na věž v plné hasičské výstroji.