Hejtman tak zareagoval na aféru související s jeho mlžením ohledně účasti na povolební schůzce špiček ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Podle některých spekulací právě na této schůzce vznikl plán na takzvaný povolební puč, kdy část předsednictva ČSSD vyzvala v neděli předsedu strany Bohuslava Sobotku k rezignaci. Účastníci schůzky to však odmítali.

Jiří Zimola účast na sobotním jednání nejprve popíral, ve středu však přiznal, že v Lánech byl. Rozpornost svých výpovědí zdůvodnil ctěním dohody účastníků schůzky, která zněla v tom smyslu, že o jednání nebudou veřejně hovořit.

"V otevřené a korektní diskuzi jsem si při jednání KVV vyslechl názory kolegů na mé počínání v minulých dnech. Urážek jsem se nedočkal, toho si velmi vážím," zhodnotil Jiří Zimola exkluzivně pro Deník průběh jednání krajského výkonného výboru. "Omlouvám se za chybu, kterou jsem udělal tím, že jsem se možná naivně chlapsky snažil držet slovo. K rezignaci na funkce člena předsednictva ČSSD a člena výkonného výboru strany mě nikdo nemusel vyzývat, což členové krajského výboru velmi kvitovali. Na rozdíl od Bohuslava Sobotky nepotřebuji být vyzýván k vyvození odpovědnosti za své činy," doplnil Jiří Zimola.

Členové KVV se při jednání zabývali rovněž aktuálním souběhem dvou funkcí Jiřího Zimoly, který je hejtmanem a po nedávných volbách má navíc nově nárok na poslanecký mandát. "Jsem rád, že KVV potvrdil čtvrteční ranní rozhodnutí klubu zastupitelů ČSSD, abych si nechal čas půl roku na rozmyšlenou, jak se v této souvislosti dále zachovám. Uvidím, co poslancování obnáší, a pak se rozhodnu. Nechci zanedbávat jednu ani druhou funkci," sdělil našemu Deníku Jiří Zimola.

Na jednání členů KVV přišla řeč i na současný rozkol v ČSSD. "Shodli jsme se na tom, že je potřeba situaci zklidnit a víc než k řešení osobních problémů směřovat k úspěšnému sestavení vlády pod vedením ČSSD. K odstoupení z funkce jsme nikoho nevyzvali," dodal Jiří Zimola.

Aféru hejtmana koaliční partner ČSSD neřeší

O aféře 
s mlžením kolem účasti Jiřího Zimoly na povolebním jednání u prezidenta Miloše Zemana byla řeč i na čtvrtečním jednání krajského zastupitelstva. Ozývali se hlavně představitelé opozičních stran.

Například Luboše Průšu (Jihočeši 2012) mlžení hejtmana Jiřího Zimoly nepřekvapuje. „Stejně se choval i při vyjednáváních o budoucí koalici po loňských krajských volbách," řekl Luboš Průša.

Tomáš Jirsa (ODS) je přesvědčen, že Jiří Zimola ze svého jednání vyvodí důsledky. „Z rozkolu ČSSD žádnou radost nemám. Jde o další oslabení standardních politických stran, které vede k posilování hnutí typu Ano nebo Úsvit," prohlásil Tomáš Jirsa.

Jako trapné a nezodpovědné vůči voličům označil chování představitelů ČSSD, kteří se sobotní schůzky u Miloše Zemana zúčastnili, zastupitel Zdeněk Bezecný (TOP 09).
 „V dalším postupu nechci Jiřímu Zimolovi radit, ale měl by se zachovat jako chlap," podotkl.

Petr Braný, šéf jihočeské KSČM, koaličního partnera ČSSD při řízení kraje, se nechce do řešení sporů sociální demokracie vměšovat. „Lhaní představitelů ČSSD je věc nemilá. Ale na úrovni kraje jsme se nikdy nesetkali s tím, že by nám hejtman při jednáních lhal nebo nedržel slovo. Současná aféra není ničím, co bychom museli teď řešit," doplnil Petr Braný.

Na situaci v ČSSD ve čtvrtek reagovali i jihočeští členové strany:

„Lidé se mě teď ptají, jestli jsem Sobotkův nebo Haškův. Já jsem rozhodně toho názoru, že Sobotka je statutární představitel ČSSD a ne že se sebere parta lidí a rozhodne jinak. To, co udělali, je hloupost. Sobotka byl řádně zvolen předsedou strany a toto rozhodnutí respektuji. Debatoval jsem o tom i s jinými členy strany  a ti jsou stejného názoru. Výsledek ČSSD ve volbách byl jaký byl, ale za to, že nebyl takový, jak se očekávalo, nemůže jeden člověk, ale celé vedení strany," říká Jiří Ševčík, člen ČSSD z Kaplice.

David Šťastný, člen ČSSD z Hluboké nad Vltavou, zatím podle svých slov nepřemýšlel nad tím, že by mohl být hejtman Jiří Zimola odvolán kvůli schůzce v Lánech. "Důvěru teď možná trošku ztratil, ale Jihočeský kraj vede dobře. Už druhé volební období se kraj posouvá dál, vše funguje. A o důvěře se může diskutovat na dalším sjezdu. Každý má právo klopýtnout, ale aby se musel kvůli jedné schůzce někdo odvolávat, to myslím na krajském výkonném výboru ani nikdo nenavrhne," komentoval.

Martin Třeštík, místostarosta Milevska zdůrazňuje, že celá kauza Hašek vs. Sobotka vůbec neměla nastat. "Protože to má silně destrukční účinek na obraz sociální demokracie a v širším smyslu to jen dále zhoršuje v očích veřejnosti už tak dost malou reputaci klasických systémových politických stran, na kterých přes všechny výhrady demokracie stojí a asi i stát bude. Ať to vezmu z jakéhokoli úhlu pohledu, je to velmi špatná zpráva. Pozitivní je snad jen to, že tahle kauza neobyčejným způsobem aktivizovala celou členskou a i voličskou základnu sociální demokracie, zdá se, že to nikomu není jedno a že ještě umíme rozlišit férové a neférové jednání," uvedl.