Kapelníkem a uměleckým vedoucím je Miroslav Dvořák. „Jižani svým názvem projevují příslušnost k Jihočeskému kraji, odkud pocházím a který mám rád. A snad název kapely rovněž evokuje určitý temperament a mládí, což je pro jižní národy dost typické," vysvětluje.

Právě on se na sklonku roku 2010, po třicetiletém působení ve Veselé muzice, rozhodl založit vlastní kapelu. „Muzicírování mi dělá radost, umí mě potěšit a dokonale zvednout náladu, proto jsem se rozhodl inicializovat založení vlastní kapely. Svůj věk jsem kompenzoval partou mladých dvacátníků. Mají spoustu nápadů a invence a já doufám, že právě oni budou jednou nositeli dalšího vývoje této muziky, která má v jižních Čechách dlouholetou tradici," podotkl.

„Celý repertoár skládáme tak, aby Jižani oslovili a pobavili nejen generačně starší publikum, které má k dechovce blíž, ale i to mladší. Klasickou hudbu v taktech valčíku a polky mísíme i s dalšími žánry, jako jsou swing, blues, waltz nebo tango," zdůraznil Miroslav Dvořák.

„Vynikající jihočeská kapela s mnoha prvky skvělých moravských kapel. Výborné obsazení muzikantů i zpěváků. Viděl jsem je na festivalu v Dlouhé vsi, kde mě ohromili," říká na adresu Jižanů Pavel Holeček ze Sušice.

Ohromena vystoupením Jižanů byla i porota mistrovství České republiky dechových hudeb 2012 Zlatá křídlovka. Ta totiž kapele přiřkla absolutní vítězství v národním finále jubilejního 20. ročníku akce a Jižani získali titul Mistr republiky dechových hudeb. To vše po necelých dvou letech existence kapely.

„Do soutěže jsme se přihlásili, abychom vzdali hold české a moravské dechovce 
a ukázali, že tento lidový žánr má lidem stále co říct. Titul byl pro nás nejen obrovským úspěchem, ale současně i motivací do další práce," zdůraznil kapelník Jižanů Miroslav Dvořák. Zlatá křídlovka patří v ČR mezi nejstarší a nejvýznamnější události v oblasti dechové hudby.

Ocenění ale sbírají Jižani dál. V roce 2013 se v německém Ehningenu na 14. ročníku mistrovství Evropy českých a moravských dechových hudeb umístili na vynikajícím druhém místě. Loni získala kapela krásné druhé místo v kategorii Velké dechovky v anketě Šlágr Jednička, kterou vyhlásila televizní stanice ŠLÁGR TV.

Během čtyř let vydala kapela už čtyři CD. Naposledy spojila síly s moravskou Mistříňankou a výsledkem je CD Jihem Čech a Moravy. Posluchači najdou na desce nejznámější písničky z obou regionů. „Vydali jsme se na putování po moravských 
a českých městech a vesničkách, abychom lidem připomněli krásu těchto míst 
a příběhy těch, kteří zde žili," podotýká Miroslav Dvořák.