„Jsem pevně přesvědčen o tom, že každá jóga je v základu satanistická," stojí v novém farním listě, který byl v tomto týdnu rozeslán do 7000 domácností v regionu. „Kdo ji praktikuje, otevírá se sám působení démonů."
Článek dále uvádí, že stále znovu jsou slyšet lidé, „kteří zničující sílu jógy pocítili". Text není podepsán, takže farář Wagner jako vydavatel je za obsah odpovědný, uvádí linecký list. „Řeč je v něm o lidech, kteří po hodině takového cvičení jsou psychicky vyhořelí a nemohou se vrátit k někdejším radostem," sděluje deník. Praktiky jógy vedou k tomu, že se člověk fixuje zcela na sebe a jen sotva se může modlit.
Cvičení jógy jsou prý „zakotvena ve světě duchů". To vede k tomu, že jsme jimi vtahováni do služby falešným bohům, modlám. Spiritualita jógy nezná žádného „osobního" boha. Jejím cílem je spuštění okultních energií, kterými se ztrácí „já". Nebezpečí takového trvalého „zapletení se" je velké, ohrožuje i ducha a může vést k posedlosti. Kromě toho prý praxe jógy vynucuje přijetí hinduistického učení.
Gerhard Maria Wagner je od roku 1988 farářem ve Windischgarstenu, připomínají OÖN. V roce 2009 byl nominován na světícího biskupa diecéze Linec, ale po masivních protestech na přijetí úřadu rezignoval. Vzbuzoval pozornost stále novými „ercklerikálními" názory. „Tak po zničujícím hurikánu v New Orleansu v roce 2005 kladl ve farním listě otázku, zda množení se přírodních katastrof není důsledkem ,duchovního znečisťování´, v roce 2010 viděl zemětřesení na Haiti jako ,boží trest za kult voodoo´," pokračuje list.

Cvičitelka Speignerová nesouhlasí.Zdroj: Deník/repro
„Mohu se tomu jen smát," reagovala na Wagnera učitelka jógy Doris Speignerová (na snímku dole) z Welsu. Absolventka studia informatiky nabízí jógu jako možnost sebeuvědomí se. „Může se stát, že člověk pak už nebude tak lehce manipulovatelným," vrací úder na stranu erckonzervativního duchovního, uvádějí OÖN. Podle Speignerové může jógu praktikovat i dobrý katolík. „Pohybem v kombinaci s dýcháním dosahuji při správném užívání cviků vědomí, že mi to dělá dobře," říká. Kromě jógy trénuje i čchi-gong, čínské umění seberozvoje, práce s energií, tělem a myslí. Obě cesty pracují s dýchacími a uvolňovacími technikami.
Teolog Wilhelm Achleitner (64) vede od roku 1995 vzdělávací dům diecéze Linec v Puchbergu. Na otázku OÖN, zda se účastníci kurzů jógy musí obávat o své duševní zdraví, říká s úsměvem, že samozřejmě ne. „Nabízíme týden co týden jednohodinové kurzy jógy. Po nich vidím jen veselé, uvolněné a uklidněné lidi. Také řada mých spolupracovníků jógu dělá a ráda ji provozuje i moje žena. Je to velmi pokojné tělesné cvičení," tvrdí.
Na dotaz, co mohlo někoho vést k označení jógy za satanův nástroj, říká: „Stojí za tím archaické strachy. Kdo mluví o satanismu, cítí jej možná sám v sobě. Že něco v naší společnosti působí démonicky, není ale tak úplně jen vycucáno z ruky. Vezměte si aktuální boom jógy: Ten přece ukazuje, jak jsme v naší kultuře vystaveni takřka démonickému tlaku, od něhož se snažíme osvobodit uvolňovacími technikami…"

Freyung oslavoval

Ve Freyungu se těší na výstavu.Zdroj: Deník/repro PNP

V sobotu odpoledne zaplnilo náměstí ve Freyungu na 600 lidí. Pozvalo je město, aby se poděkovalo za angažmá obyvatel, kterým před dvěma týdny přivítali porotu rozhodující o přidělení zemské zahranické výstavy „Příroda ve městě 2022", napsala PNP. Občané slavili u sekané, preclíků a muziky, která hrála z narychlo postaveného pódia před radnicí, připili si na dosažený úspěch. „V pondělí začneme s intentivními přípravami výstavy," řekl starosta Olaf Heinrich.

Sto milionů hostů v Bavorsku

Poprvé v historii přenocovalo loni v Bavorsku více než sto milionů hostů. „Poté, kdy svá čísla oznámili i provozovatelé menších ubytoven, mohla ministryně hospodářství Ilse Aignerová v neděli korigovat předběžná čísla z poloviny února o 91 milionech nocležníků. Už to byl historický rekord," píše PNP.
Malé kapacity maximálně do devíti lůžek nyní ohlásily dalších 9,2 milionu turistů. Nejvíc jich přespávalo v privátech nebo penzionech v Oberstdorfu – 815 000 nocí. A boom pokračuje – v lednu přicestovalo do Bavorska meziročně o šest procent hostů víc a počet přenocování vzrostl téměř o dvě procenta, uzavírá pasovský list.