A ještě jeden borec.

V automobilce zastaví pásy

Dixi 1928.Pasov - 7. března 1916 byly založeny Bayerischen Flugzeugwerke. Později se přejmenovaly na Bayerische Motorenwerke, ale vrtule jako firemní symbol zůstala, píše pasovská PNP. Dnes koncern zaměstnává 116 000 lidí a má obrat přes 80 miliard eur.
První auto BMW vyrobily v roce 1928 v Eisenachu v licenci britského Austinu. Byl to malý vůz se jménem Dixi. Za válek firma vyráběla v první řadě letecké motory pro armádu, přičemž podle historika značky Manfreda Grunerta v té druhé zaměstnávala 25 000 vězňů a lidí na nucených pracích. Po válce se vrátila k automobilům „barokním andělem" BMW 501 v roce 1952 a krátce nato maličkou Isettou. Moc s nimi ale nevydělávala. Chyběl střední vůz. V roce 1959 se rýsoval úpadek automobilky a převzetí Daimlerem. Zachránil ji vstup průmyslníka Herberta Quanda, jehož dědicové Stefan Quandt (55) a Susanne Klattenová (49), jejichž majetek odhaduje Forbes na 34,1 miliardy eur, dále drží 47 procent akcií – a stabilitu podniku, jak uvádí PNP.
Nezdarem v soutěži velkých rivalů jako Daimler a VW skončilo pro BMW převzetí britského Roveru v roce 1994 – po miliardových ztrátách zařadila firma „zpátečku" a nechala si jen značku „Mini".
Sto let MBW oslaví v pondělí v mnichovské olympijské hale. Ve 30 koncernových závodech po celém světě se mají ve 14 hodin zastavit výrobní pásy, aby zaměstnanci mohli sledovat přenos z oslav.
Na snímku je BMW 3/15 z roku 1928, firmou rozvinutý Dixi 3/15 PS na bázi anglického Austinu Seven.

Projel se pod vodou

Stuntman Günther Schachermayr ze Steyru se v sobotu odpoledne „projel" ve svou Vespou pod hladinou vodní nádrže v Klausu an der Pyhrbahn. Několik měsíců se na pokus připravoval, v jezeře utopil tři vespy, podle vlastních údajů taky málem přišel o život, ale nakonec to klaplo – s akvalungem na zádech, v neoprenu a s ploutvemi ujel za 38 minut v pětimetrové hloubce a ve vodě chladné jeden stupeň 300 metrů, píší linecké OÖN. Ujel pod vodou 300 metrů.Moped měl speciální úpravu, aby neznečistil vodu. Projekt stál kolem 180 000 eur. Nyní Schachermayr očekává, že bude zapsán do Guinnessovy knihy rekordů.

Černý páter to vzdal

Poté, kdy za posledních pět měsíců dostal pět výhrůžek vraždou, odstoupil katolický farář obce Zorneding v okrese Ebersberg Olivier Ndjimbi-Tshiende (66). Od 1. dubna nastoupí na nové místo v biskupství. „Duchovní konžského původu se jasně vymezoval proti rasistickým a proticizineckým výrokům bývalé předsedkyně místní CSU Sylvie Boherové," uvádí PNP. Po hrozbě, že nepřežije podvečerní bohoslužbu, sloužil mši dokonce pod policejní ochranou. Při nedělním obřadu informoval členy náboženské obce o svém odchodu kvůli „poznatkům z poslední doby". Blíže se podle PNP vyjadřovat nechtěl.
PNP připomínají, že bývalá předsedkyně Boherová loni v oficiálním stranickém listě napsala, že Bavorsko bude uprchlíky doslova zaplaveno. Jedná se prý o invazi, přičemž migranty z Eritreje označila za uprchlíky před vojenskou službou. Když farní obec vyjádření Boherové kritizovala, nazval místopředseda CSU Johann Haindl faráře Ndjimbi-Tshiendeho „negrem". Po masivní kritice Boherová a Haindl v listopadu odstoupili, dodává PNP.