Místo srazu vždy upřesní pracovník Správy šumavského parku při telefonické objednávce. K přezimovací obůrce, ale všichni přijedou na voze či saních tažených koňmi.

„Pozorování jelení zvěře je tradiční atrakce pro návštěvníky Národního parku Šumava. Vyjížďky na koních jsou letošní novinkou, která se setkává s mimořádným zájmem turistů. Představujeme veřejnosti využití koní pro tradičního zdroje obživy, přitom šetrného k přírodě. Naše koně přibližují dřevo, někdy vozí turisty. Nyní spojujeme dva úspěšné projekty a těšíme se na reakce návštěvníků," vysvětluje Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Zájemci se mohou objednat na telefonním čísle 388 434 125. Vstupenka na pozorování zvěře stojí 20 korun, doprava k přezimovací obůrce koňským povozem 30 korun. Děti do 10 let mohou jít na prohlídku zdarma. Na jeden termín se vejde až 25 lidí.
Komplikace při získání zimního zážitku by mohla přinést letošní nezvykle teplá zima.

„Jelení zvěř lákáme před pozorovací místo na pamlsky. Lesníci jim tam dají mrkev, řepu a oves a ona přijde. Důležitým faktorem je klid, nevhodně načasovaná procházka turistů či přítomnost rysa může snahu zprostředkovat krásný zážitek zhatit. Pak se může snadno stát, že jeleni nepřijdou. Jsme v lese, ne v zoologické zahradě," upozornil Václav Hřebek, vedoucí územního pracoviště Správy NP a CHKO Šumava v Borových Ladách.

Přezimovací obůrka už je od února otevřená i na Jeleních Vrších. Zájemci o pozorování se objednávají na telefonu – 388 335 014.
Od ledna se tři dny v každém týdnu provádí i na Srní do přezimovací obůrky Beranky. Zde mohou zájemci vidět jelena s nejsilnějším parožím na západní straně Šumavy, kterému lesníci přezdívají Král lesa.

„Pro letošek má jelen o dvě výsady více. Je z něj nepravidelný čtyřiadvacaterák," uvádí Jiří Kec, který má prohlídky v Berankách na starosti.

Stejně jako všude doporučuje Správa NP a CHKO Šumava vzít si teplé oblečení a nechat doma psa.

Máte fotografie šumavských koní?Kůň na Šumavě. To  je téma, na něž se zaměřuje nová kniha z produkce Správy NP a CHKO Šumava. Jednou z klíčových kapitol je i přiblížení koňské práce na Šumavě – nejlépe pomocí autentických fotografií. Autoři chystané publikace zdvořile žádají všechny čtenáře, kteří mají ve svém rodinném archivu historické fotografie koní, kteří pomáhají při práci v lese, nebo kdekoliv jinde, sloužících v Československé lidové armádě, či úplně jiné, ale s koněm, aby se ozvali na email: sumava@npsumava.cz, telefon: 731 530 509, popř. na adresu: Pavel Pechoušek, Správa NP a CHKO Šumava, 1. Máje 260, 385 01. Odměnou pro majitele vybraných fotografií budou publikace
z produkce Správy NP a CHKO Šumava je jistá.