V příštím roce čeká Vojtěcha Dolejška z Křemže maturita, že by ji ale neudělal, to nejspíš nehrozí. Maturovat bude z přírodních věd, ve kterých se mu dost daří. „Vyhrál jsem krajské kolo geologické olympiády, v národním kole jsme s týmem byli jen o bod a půl druzí,“ vyjmenoval student Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích některé úspěchy.

Na svém kontě má také práci na téma zběhovec jehlancovitý na Křemežsku a přilehlých oblastech, s níž se účastnil Středoškolské odborné činnosti. Daří se mu i v konverzačních soutěžích z němčiny. V té skončil v krajském kole první, a postoupil tak do kola národního. Do budoucna by dle svých slov chtěl studovat přírodní vědy. „Rád bych studoval tady v Českých Budějovicích botaniku a chemii, ale ještě nevím, jak to bude. Obnášelo by to studium na dvou katedrách, rozvrhy by se kryly,“ přemýšlel student a bylo na něm vidět, jak těžko by se v případě volby jednoho oboru rozhodoval.

Peníze, které díky Kabelkovému veletrhu Deníku dostal, by rád použil na pořízení odborné literatury. „Nebo je použiji na zaplacení kurzu aplikované ekologie či na pořízení základního vybavení chemické laboratoře,“ dodal budoucí maturant.