Pískovny Tušť

Velmi oblíbenou koupací lokalitou turistů jsou suchdolské pískovny, které jsou vyhledávané především kvůli průzračně čisté vodě. Koupání je ale na řadě pískoven kvůli aktivní těžbě zakázané. Lidé nicméně spoléhají na to, že je nikdo nevyžene. To je i příklad pískovny za Halámkami ve směru na hranice s Rakouskem. Naopak oficiálně povolené koupání je na Velké pískovně Tušť za Klikovem. Nedaleko vodní plochy je autokemp, kde se můžete občerstvit. Ostatní pískovny takový komfort nenabízí a je tak třeba myslet na dostatek jídla i pití.

Veselské pískovny

U Veselí nad Lužnicí vzniklo pět jezer po těžbě štěrkopísku. Veselské pískovny nabízí plochu asi 240 hektarů obehnanou okolními lesy. Vytvořil se tím prostor pro odpočinek, koupání, sport i kulturu. Pískovny jsou přístupné pěšky a na kole, řidiči využijí parkoviště, kde je stánek. Je tu možnost zahrát si plážový volejbal, fotbálek nebo si půjčit paddleboard. Přírodní areál nabízí i bohatý kulturní program.

Veselské pískovny jsou oblíbeným místem pro relaxaci, sport i kulturu.Veselské pískovny jsou oblíbeným místem pro relaxaci, sport i kulturu.Zdroj: Deník/ Redakce

Jezero Lipno

České moře nabízí nespočet krásných míst ke koupání. Břeh Lipna má po obvodu téměř 150 kilometrů a prostor pro jejich objevování je obrovský. Nejpopulárnější jsou písečné pláže v Horní Plané, Černé v Pošumaví i Přední Výtoni. Lipno nad Vltavou i Frymburk pak nabízí spíše travnatější pláže s pozvolným vstupem do vody. Méně známou je naopak pláž v Lukavické zátoce na Kovářově. U břehů Lipna mohou turisté využít bohaté zázemí v podobě občerstvení, dětských hřišť a půjčoven lodí, šlapadel i paddleboardů.

Orlík

Přehradní nádrž na pomezí Jihočeského a Středočeského kraje dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera. Kolem Orlíku jsou přírodní skalnaté útesy, které vytváří unikátní atmosféru a výhled na okolní krajinu. Na rozlehlé vodní ploše se můžete koupat, rybařit a provozovat nespočet vodních sportů jako windsurfing, jachting a další. Oblíbenou koupací oblastí je Radava na Písecku, kde najdete kemp s písčitou i travnatou pláží a přístaviště lodí.

Staňkovský rybník

Rozlohou sedmý největší český rybník se rozprostírá nedaleko Chlumu u Třeboně při státní hranici s Rakouskem v CHKO Třeboňsko. Zároveň je tím nejdelším a nejhlubším v České republice. Hloubka dosahuje až šestnácti metrů. Kolem rybníka najdete písčité i travnaté pláže s pozvolným vstupem do vody a je oblíbenou rekreační oblastí. Vodní plochu obklopuje několik několik kempů, nabízejících nejrůznější sportovní aktivity, půjčovny šlapadel i lodí. Rybník samozřejmě slouží také k rybaření.

Staňkovský rybník poblíž Chlumu u Třeboně je oblíbenou rekreační oblastí.Staňkovský rybník poblíž Chlumu u Třeboně je oblíbenou rekreační oblastí.Zdroj: Deník/ Redakce

Rybník Bezdrev

Přírodní koupaliště Bezdrev najdete jen kousek od Hluboké nad Vltavou. Rybník je obklopený nádhernou přírodou, památkami i bezpočtem cyklistických tras. Bezdrev představuje turisticky oblíbené letní středisko a jeho břehy jsou poseté rekreačními objekty. Kromě koupání je rybník vyhledávaný i kvůli jachtingu a windsurfingu.

Koupaliště Borek

Přírodní koupaliště s průzračnou vodou najdete u Českých Budějovic poblíž Mojského lesa. Čistotu nádrže zajišťují pouze biologické filtrační laguny, není potřeba žádná chemie. Bazén má maximální hloubku kolem tří a půl metru a zároveň nabízí dětské brouzdaliště. V areálu si můžete zahrát plážový volejbal nebo hokejbal. Součástí přírodního koupaliště Borek je také odrazový můstek a odpočinkové molo. Koupající se v areálu mohou zároveň občerstvit.

Průzračně čistá voda v přírodním koupališti na Borku u Českých Budějovic.Průzračně čistá voda v přírodním koupališti na Borku u Českých Budějovic.Zdroj: Deník/ Redakce

Rybník Jordán

Vodní nádrž Jordán se rozprostírá uprostřed města Tábor. Břehy jsou volně přístupné, v letních měsících vodní plochu ale často trápí sinice. Nádrž byla vybudována jako zásobárna pitné vody pro město, dnes je hojně využívaná k rekreaci. Oblíbená je Sluneční pláž v ulici U Stadionu Míru. Na návštěvníky tu čekají prolézačky a houpačky, rodiny ocení parkové lavičky a piknikové stoly a také možnost zapůjčení veslic nebo šlapadla. Samozřejmostí jsou sociální zařízení a sprchy, nechybí ani občerstvení v restauraci.

Rybník Svět

Oblíbeným střediskem rekreace a vodních sportů, ale i místem pro turistiku, cykloturistiku a odpočinek je rybník Svět na jižním okraji Třeboně. Na jeho březích jsou dvě pláže. Té městské vévodí velká skluzavka a půjčit si tu můžete šlapadla i pramice. Součástí jsou stánky s občerstvením, šatny, toalety i sprchy. Druhá pláž Ostende zabírá protější břeh. Má volejbalové hřiště, stoly na ping-pong, ruské kuželky i půjčovnu vybavení pro vodní sporty. Děti se vyřádí na kolotoči, trampolíně a dětském hřišti. V areálu je také plážová restaurace.

Kolem rybníka Svět u Třeboně je hned několik krásných pláží.Kolem rybníka Svět u Třeboně je hned několik krásných pláží.Zdroj: Deník/ Redakce

Křišťanovický rybník

O prázdninách jsou kemp a pláž u Křišťanovického rybníka na Prachaticku, nejvýše položeného rybníka v České republice, v obležení milovníků koupání. Kolem vodní plochy o rozloze 16 hektarů najdete udržované travnaté břehy, dno je písčité nebo z drobných kamínků. Rybník je výjimečný kvalitou vody, která je čistá a obohacená rašelinou. Křišťanovický rybník byl poslední dva roky vypuštěný kvůli velké rekonstrukci protékající hráze. Navíc se musely vykácet nevhodné stromy.