Na druhé straně stoupl i počet znovuvstoupení do církve – z předloňských 735 na 840 osob. 65 lidí vzalo své vystoupení dopisem diecéznímu biskupovi Ludwigu Schwarzovi zpět.

OÖN doplňují, že také celorakousky počet odchodů z církve stoupl, a to o 4,8 procenta na 54 845. „V Rakousku se ke katolické víře hlásí ještě 5,31 milionů lidí," uzavírá deník.

Doplňuje pak několik údajů k finanční situaci církve. V roce 2012 vykázala příjmy 537,9 milionu eur, o asi 42 milionů víc než v roce 2011. Z toho 418,5 milionu (77,8 procenta) přišlo z církevní daně. Výdaje loni představovaly 533,2 milionu, z nichž 60 procent připadlo na personální náklady. Linecká diecéze přijala v roce 2012 celkem 93,1 milionu eur, z toho 81,1 milionu z daně.

Předloni také poklesl počet návštěvníků bohoslužeb. Ve dvou „sčítacích" nedělích jich přišlo v Rakousku 633 319, resp. 670 392. V roce 2011 to bylo ještě zhruba o 13 000, resp. 10 000 víc. V linecké diecézi přišlo k obřadům předloni 140 217, resp.143 637 lidí, tedy také méně než rok předtím. Jen lehce předloni poklesl počet duchovních – o 37 na 3998 (v Horních Rakousích o osm na 683).

Menší prodej aut

V Rakousku bylo loni prodáno 319.035 nových osobních automobilů, což je šestý nejlepší výsledek v historii a je nad průměrem posledních 20 let. Ve srovnání s rokem 2012 ale bylo prodejů o 5,1 procenta méně. Výsledek je také zkreslen tzv. jednodenními prodeji, které mají vylepšit podíly značek na trhu. Těch bylo loni 8,2 procenta celkového objemu.

Nejoblíbenějšími byly tři modely VW – Golf, Polo a Tiguan. Ze značek následovaly Hyundai, Škoda, Ford, Audi, Opel, Renault, BMW, Seat a Mercedes. 56,7 procenta prodaných vozů mělo dieselové motory, hybridů se prodalo 2573, elektroaut  654.  Pro letošní rok očekává branže zhruba stejný výsledek.

Škodí i vodní dýmky

Ústavní a správní výbor solnohradského zemského sněmu jednomyslně podpořil lidovecký návrh novely zákona o ochraně mládeže. Mimo jiné zakazuje prodej a užívání vodních dýmek mladšími 16 let. Zákaz se týká i stále populárnějších elektronických shisha nebo shisha to go.

Experti varují před tím, že při konzumu shisha je objem vstřebávaného nikotinu mnohem vyšší než u klasických cigaret. Při hoření tabáku s chutí často posilovanou syntetickými obohacovači se uvolňují jedy jako dehet a oxid uhelnatý v nebezpečné koncentraci, píše deník OÖN. Podle primáře plicního oddělení zemské nemocnice v Salcburku Michaela Studnicky obsahuje tabák pro vodní dýmky 4000 až 7000 škodlivých látek.

V Německu je toto kouření u dětí a mládeže už rozšířenější než cigarety a Rakousko tento trend následuje. Shishu už zkoušejí i desetileté děti, dodává linecký list.

Český zloděj dopaden

Tady skončila jízda českého zloděje.Ve středu po poledni vyvolal zloděj auta velký policejní zásah v Pasově. 37letý Čech odcizil kole 13.15 hodiny v Neuhausu na Innu zaparkované auto a projížděl s ním centrem Pasova. Krádež brzy zpozoroval majitel vozidla a alarmovaná policie při pátrání brzy auto zpozorovala na výjezdu z města. Do pronásledování se pustilo několik policejních hlídek.  Pachatel se pokusil ujet, přičemž podle policie ohrozil způsobem jízdy více chodců; zraněn ale nebyl nikdo. Na kruhovém objezdu centrálního autobusového nádraží se částečně dostával až na chodník. Nakonec zajel do parkovacího domu Městské galerie, kde ho zásahovka  zadržela. Jeden ze zasahujících policistů byl nucen před vozidlem v ohrožení na poslední chvíli uskočit. Řidič byl vzat do vazby s obviněním z pokusu vraždy.

Štědří Bavoři

Bavorsko loni přispělo do tzv. mezizemského finančního vyrovnání poprvé více než čtyřmi miliardami eur – odvedlo 4,3 miliardy, tedy o 525 milionů víc než předloni. Tím do přerozdělovacího fondu „nasypalo" 51 procent jeho objemu. Ministr financí Markus Söder k tomu poznamenal, že je neúnosné, aby Bavoři byli dál za svou píli takto trestáni.

Také dávka Hessenska stoupla o 400 milionů na 1,7 miliardy, poklesl naopak objem třetího donátora Bádenska – Württemberska. Z příspěvků bohatších spolkových zemí profituje především Berlín, který z vyrovnání čerpá více než tři miliardy.

Systém napadly Bavorsko a Hessensko žalobou u ústavního soudu.  Podle Södera je Bavorsko ochotno přivolit novému mezizemskému vyrovnávání po roce 2019 jen tehdy, bude-li jeho příspěvek snížen na polovinu současného objemu. Z přerozdělení z fondu mají být vyňaty městské státy Berlín, Hamburk a Brémy a část celospolkových povinností musí od Berlína převzít stát.

Oživený skandál s krví

Politický magazín německé veřejnoprávní televize ARD „Report Mainz" oživil v úterý skandál s nuceným odebíráním krve vězňům NDR a jejím prodejem za devízy na západ. Autoři se odvolávají na dosud nezveřejněnou studii opírající se o podklady někdejší Stasi, píše PNP.

„Bavorský Červený kříž (BRK) nakupoval tuto krev přes švýcarského meziobchodníka," uvedl list. Televizi tuto praxi potvrdil tehdejší zástupce ředitele okresního institutu pro dárcovství krve a transfuze v Erfurtu Rudolf Uhlig.  Krev pro ně poskytovali ve věznici Gäfentonna v Durynsku výhradně vězni. „Z aktů Stasi vyplývá, že se to nedělo dobrovolně," píše PNP. Podle magazínu Bild měl být do nákupu derivátů této krve do Německa zapleten tehdejší bavorský ministerský předseda Franz Josef Strauß. Mluvčí šesti německých regionálních center dárcovské služby Červeného kříže Friedrich-Ernst Düppe prohlásil, že kromě BRK krevní preparáty z NDR žádná jiná složka nedostávala.

Dnešní BRK k věci sdělil, že těchto událostí, k nimž došlo pod jiným vedením organizace v osmdesátých letech, hluboce lituje. Nedá se už prý ale prokázat, že BRK tehdy věděl, od koho krev je.

Případem se obsáhle zabýval i náš list například 6. května 2000 pod titulkem „Obchod s krví jel jako namazaný" v souvislosti s obviněním dlouhodobých jednatelů BRK z úplatkářství, zpronevěry a krácení daně.  „Měli být při svých obchodních rozhodnutích po léta podpláceni ,provizemi´ k tomu, aby BRK nakoupil předražené produkty určitých farmaceutických firem, sloužící při odběrech krve," uvedli jsme.

Parafrázovali jsme také z rozhovoru týdeníku Spiegel s českým podnikatelem P. (jméno změněno redakcí) k této praxi.  Na otázku magazínu mimo jiné uvedl, že jeho firma by bez úplatků přece nemohla nic dodat, a připustil, že jednatelé BRK jen od jejich firmy obdrželi v letech 1983-97 celkem nejméně šest milionů marek. K podezření z poskytování úplatků pan P. ve Spieglu uvádí, že firma ve Švýcarsku, která jim poskytovala daňové poradenství, jim řekla, aby platby zanesli do svého účetnictví, pak že bude vše v pořádku. Jednatelé BRK byli již od začátku u jejich firmy vedeni jako externí pracovníci s patřičnými smlouvami a všechny platby pro ně byly účtovány jako provize z prodeje. Společnost pana P. z nich zaplatila ve Švýcarsku 22 procent daně a tím záležitost ze své strany legalizovala. Pan P. dále řekl, že jednatelé BRK si své kapsy plnili u všech dodavatelů. Kdo prý neplatil, vypadl z obchodů . . .

Bavorské pivo letí

Bavorské pivovary prodaly do zahraničí loni podle ministra zemědělství Helmuta Brunnera podle odhadů rekordních 4,4 milionu hektolitrů piva. Do ciziny šla více než pětina produkce, především do Itálie, Rakouska a Španělska. Mimo Evropu odebrala nejvíc Čína, která poprvé předstihla USA. Export zachránil celkový bavorský výstav, protože domácí spotřeba i tady klesá. Loni činil opět kolem 22 milionů hektolitrů.

Chybějí dárci

Německá nadace transplantací bije na poplach – loni dárci poskytli historicky nejméně orgánů. Nejvýrazněji počet poklesl v Bavorsku, kde bylo získáno jen 118 orgánů, tedy zhruba o čtvrtinu méně než předloni. V celém Německu činil pokles 16 procent na 876 orgánů. Nadace vidí příčinu ve skandálu kolem pořadí při transplantacích.

Starosta zaplatí parkovné klientům?

Ilustrační foto:Po otevření nákupního centra Varena v hornorakouském Vöcklabrucku (32 000 metrů čtverečních, přes 80 ochodů) si obchodníci v centru stěžují na odliv klientů. Starosta  Herbert Brunsteiner ale připomíná, že nabídka prodejců na starém městě dál pokrývá vše, čeho si srdce žádá. Je tu 32 velkých a malých obchodů, týdenní trhy a tržnice s čerstvými produkty. Letos prý určitě budou opět obsazeny všechny prodejny, jejichž dosavadní nájemci se přestěhovali v důsledku otevření Vareny. Dodává, že před otevřením supermarketu bylo v centru město napočítáno až 70 000 návštěvníků týdně, což poté pokleslo na 50 000. Podle něho však už počet opět stoupl a ustálí se minimálně na 55 000. Vánoční obchod byl prý každopádně „mega"… Argumentuje mimo jiné, že v širším centru je více než 2000 parkovacích míst. Míní, že zákazník akceptuje pětiminutovou chůzi za nákupem, což podle něho obnáší v přepočtu 471 metrů. „A překvapil nabídkou:  prý zaplatí parkovné za dvě hodiny každému nakupujícímu, který prokazatelně nenajde místo k zaparkování v okruhu oněch pěti minut chůze od centra," píše deník OÖN.

Co je ne-slovem roku

Ne-slovem roku 2013 v Německu zvolila porota pod vedením lingvistky Niny Janichové pojem  „sociální turistika". Podle komise jím „někteří politici a média cíleně vyvolávají náladu proti nežádoucím přistěhovalcům obzvlášť z východní Evropy," napsal deník PNP.
Janichová řekla: „To diskriminuje lidi, kteří hledají v Německu čistě z nouze lepší budoucnost, a zamlžuje, že na to mají základní právo."  Výraz se řadí po bok dalších „ne-slov" jako „přistěhovalectví z chudoby", jež CSU přisuzuje méně kvalifikovaným migrantům, kteří podle názoru této strany chtějí v Německu především využívat sociálních dávek, ale sotva mají  šanci na pracovním trhu.

„Slovem roku" naopak Společnost pro německý jazyk zvolila pojem "GroKo" jako zkratku Velká koalice, která nejlépe charakterizuje končící volební rok ve státě.

Přibylo přistěhovalců

K 31. říjnu 2011 žilo v Horních Rakousích 118 068 cizinců s trvalým pobytem, o 18,5 procenta víc než v roce 2001. „Je to především důsledek rozšíření Evropské unie," míní Michael Schöfecker ze zemské statistiky. Celkově tak podíl cizinců představuje v zemi 8,4 procenta obyvatelstva, méně než celospolkově (11,2 procenta). Migranti jsou v průměru ve věku 33,5 roku staří a tím o osm let mladší než „domorodci". A mají víc dětí mladších pěti let, což z dlouhodobého hlediska zpomaluje stárnutí populace, dodává deník OÖN.

K rozhodnému dnu mělo hlavní pobyt v Horních Rakousích 19.389 Němců. Před deseti lety jich bylo jen 10.723. Se 16,4 procenta představují největší skupinu přistěhovalců. Těsně na druhém místě jsou lidé z Bosny a Hercegoviny (16,2 %). Jejich počet přitom za deset let poklesl o více než 5500, zčásti kvůli restriktivním zákonům, ale také kvůli návratům důchodců do staré vlasti. Podobně poklesl i počet Turků na 14.046.

Jezdí na protéze

S amputací se Jan vyrovnal statečně.Rok po nehodě na Hochfichtu, kdy mu o přestávce závodů sportovního klubu při jízdě ve volném terénu 13. ledna 2013 náraz do stromu urazil nohu pod kolenem (Deník informoval), byl 10letý Jan Schütz z hornorakouského Bruck-Waasenu o vánočních prázdninách poprvé znovu lyžovat. Zkoušel to mezi začátečníky ve Funny Kids Parku v Hinterstoderu. „Ještě to nefungovalo tak, jak jsme doufali, byla u toho zkrátka troška strachu," říká jeho matka v deníku OÖN.

Ten poznamenává, že plužení mu ještě dělá velké problémy – mechanická protéza, s níž už zvládá všední dny, těžko při zatáčení vyvažuje rovnováhu, a také levá noha, z níž mu v prvním školním týdnu lékaři odstranili 15centimetrovou titanovou destičku, ještě nemůže být plně zatěžována. Podle matky pro letošní zimu téma lyžování každopádně „odškrtli".

Zkusit to Jan chce v příští zimě. Do té doby mu bude mechanická protéza nahrazena počítačově řízenou, říká Hubert Egger, odborník na protetiku linecké nemocnice. S rekonvalescentem a rodiči se budou dál opakovaně scházet a rozebírat jejich konkrétní podněty.

Jen Schütz už během tříměsíční rehabilitace v Bad Häringu byl na den doma a 25. května při svatbě svého strýce hrdě nesl svatební svíci. Loni v říjnu začal jezdit s kamarády na kole, na usedlosti rád pomáhá svému dědečkovi na bagru nebo pojízdném nakladači. Je pro něho samozřejmé účastnit se školního tělocviku v jeho čtvrté třídě. Ostatní zameškané učivo dohnal o prázdninách díky učitelce Gertraud Pehamové. Občas ještě pomyslí na svůj úraz, na to, jak prý tam ležel. V létě se chce na místo poprvé znovu podívat.

Domů neutekli

V rumunské Restii byl zatčen muž důvodně podezřelý z toho, že loni v září přepadl klenotnictví ve Vídni a atakoval prodavače paralyzérem.  Protože se dalo předpokládat, že uprchne do ciziny, převzalo případ v listopadu pátrací oddělení spolkové kriminálky. Ve spolupráci s referentkou rumunského ministerstva vnitra, evropskou vyhledávací sítí, německou kriminálkou a rumunskými úřady byl delikvent zatčen tamní policií.  Zákrok proběhl bez incidentů. Muž byl předán místně příslušnému soudu, který bude rozhodovat o jeho vydání do Rakouska.

Linecký deník OÖN dodává, že čtyři specialisté vídeňského pátracího oddělení se loni postarali o zatčení šestnácti mezinárodně hledaných pachatelů ve věku od 26 do 63 let. Třináct bylo zadrženo v cizině, ostatní v Rakousku. Jsou podezřelí mimo jiné z vraždy, těžké loupeže, těžkého podvodu v vloupání.

Odškodňují

Horní Rakousy vyplatily dalších 152 500 eur 23 osobám, které byly v dětství oběťmi fyzického, psychického či sexuálního násilí v domovech pro mládež v této spolkové zemi, napsaly OÖN. Celkově tak bylo od roku 2011 na terapie, doplatky sociálního pojištění atd. poskytnuto 203 poškozeným celkem na 2,15 milionu eur.

Hledají babičky

Země Horní Rakousy usilují při nedostatku školek a jeslí o rozšíření služby „civilistů" opatrujících cizí svěřené děti.  Protože tuto práci dělají u sousedů prakticky jen ženy, vláda se snaží zlepšit podmínky těchto krátkodobých „náhradních rodičů" – denních matek - tak, aby se tato práce stala atraktivnější i pro muže. Zemská radní pro vzdělání a rodinu Doris Hummerová chce pro obor lepší mzdy tak, aby s nově získanými sílami byly pokryty požadavky všech matek na hlídání dětí. Během nejbližších tří let by chtěla získat 50 až 100 nových  „denních rodičů".

„294 ,denních rodičů´ loni v zemi opatrovalo 1118 dětí," píše list Volksblatt.

Padělků přibývá

V evropském prostoru bylo loni zajištěno celkem 670 000 padělků eur, o 26 procent víc než v roce 2012. V Rakousku jich zadrželi 8193 (tedy jen 1,22 procenta výskytu v celé EU), předloni „jen" 6327.

Ředitel Rakouské národní banky v Linci  Josef Kienbauer připomněl, že 60 procent padělků připadlo na Vídeň, Dolní Rakousy a Burgenlandsko, jejichž geografická poloha je předurčena k pašování falešných peněz z východní Evropy. V Horních Rakousích naopak jejich výskyt poklesl  - meziročně ze 603 na 540. Nejčastěji, ve 40 procentech případů, jde o stoeurovky, v 32 procentech jsou padělána padesátieura.

Kolotoče v lese

Bavorský les má být brzy bohatší o novou turistickou atrakci, píše deník PNP. Občané Neukirchenu v prázdninovém regionu Sankt Englmar (okres Straubing-Bogen) se v neděli v místním referendu většinově vyjádřili pro vybudování volnočasového parku ve své obci. Otevřen má být už v příštím roce, napsal deník PNP.

Park rodinného charakteru má zaujímat 22 hektarů. Kromě jiného tu mají vzniknout „vodní svět", horská dráha, zoo „k pomazlení" a výběh divoké zvěře. Bude prý plně integrován do současné zemědělské krajiny a nabídkou bude atraktivní pro všechny věkové skupiny. Výstavba má začít už na jaře.

Park chce vést Rudolf Steinbauer s dětmi, který s myšlenkou přišel. Pro sezonu od Velikonoc do Všech svatých počítá se 100 000 návštěvníky.

Rudi Seidenader, starosta Neukirchenu, je s výsledkem referenda spokojen. „Pro nás je důležité posílit turistický ruch v místě," říká v PNP. „Všechna odborná místa řekla, že to odpočinkové oblasti Bavorský les prospěje."

Dotují různost tisku

200 let starý Napoleonův výrok „Bojím se tří novin víc než stovky bajonetů" prý podle deníku OÖN v zásadě platí dodnes – vztah politické moci a médií je komplikovaný. „Citlivou otázkou jsou také každoroční podpory deníků a týdeníků ze státního rozpočtu, zejména dotační titul ,Zvláštní podpora tisku k udržení regionální různosti´," píše  list a tvrdí, že velkorysé dárky z daní občanů dostávají  ne náhodou ta média, která mocným pochlebují.

Loni z tohoto rozpočtového koše dostalo sedm novin až 948 391 eur, uvádějí OÖN. O rozdělení rozhoduje sedmičlenná komise se zástupci úřadu kancléře, vydavatelů a odborů.

Z veřejných prostředků má být podporována dobrá žurnalistika, ale co to je kvalita, to už může být otázkou. Věrnost faktům, férovost,  nezávislost, transparentnost, vyváženost a přezkoumatelnost zdrojů, zřetelné rozdělení redakce a inzertního oddělení, důsledné oddělení zpravodajství od komentování, ochota k sebekontrole, tedy k uznávání autority rady pro tisk a jejího kodexu…  „Kdo tyto základní zásady nedodržuje, nemá ani v budoucnu žádnou podporu z veřejných rozpočtů dostávat," pokračuje deník. Má na mysli především některé bulvární tituly u politiků prý oblíbené – například „ostrý" Österreich hojně dostává inzeráty státních nebo státu blízkých firem. Současně je podle OÖN silně frekventován šéfy vlád. Mezi červnem 2012 a zářím 2013 se v něm například objevilo 35 rozhovorů s Wernerem Faymannem. Ve druhém titulu v pořadí četnosti bylo v tuto dobu zveřejněno „jen" čtrnáct interview, v mnohých kvalitních novinách vyšly jen dva…

Loni dotovanými tituly byly Neue Vorarlberger 672 289,80 eura, Neues Volksblatt 695 540,40, Die Presse 948 391,50, Der Standard 881 259,50, Salzburger Wochenzeitung 649 612 a Wirtschaftsblatt 572 059,20 eura.

Pokuta pivovarům

Německý kartelový úřad uložil kvůli nedovoleným domluvám cen vysoké pokuty několika známým pivovarům, napsal deník PNP. „Manipulacemi dosáhly toho, že zákazníci museli platit za jednu přepravku o euro víc," píše list. Bitburger, Krombacher, Veltins, Warsteiner a westfálská soukromá Barre mají celkem zaplatit 106,5 milionu eur. Řízení ještě běží také proti dvěma dalším pivovarským koncernům a čtyřem regionálním pivovarům.

List uvádí, že řízení vyvolaly informace od výrobce značky Beck´s, tedy společnosti  Anheuser-Busch InBev, který jako korunní svědek zůstal nepotrestán. Podle šéfa kartelového úřadu Andrease Mundta měla branže domlouvat osobními a telefonickými hovory zvýšení cen sudového i láhvového piva. U láhvového bylo v roce 2008 dohodnuto právě zmíněné zdražení o euro za přepravku. U sudového byla podle vyšetřování dohodnuta vyšší  cena od roků 2006 a 2008 vždy o pět až sedm eur za hektolitr.

Zmíněné pivovary při objasňování věci spolupracovaly při příslibu zastavení řízení a nižší sankce. Výše pokut ještě formálně není pravomocná, řekl bonnský úřad. Pivovary prý rozhodně zasáhne – jak řekl jeden ze zasvěcených, sebere jim roční až dvouletý výnos.  Podle směrnic kartelového úřadu ale bylo možné pivovarům uložit pokutu až do výše deseti procent obratu, tedy až více než 200 milionů eur, píše PNP.

Zakázané dohody způsobily podle spotřebitelské centrály v Hamburku zákazníkům ročně škody ve výši 432 milionů eur.

Dunaj orlů

Orel mořský se vrací k Dunaji.Dunaj je nyní životním prostorem 750 orlů mořských. Ukázalo to první zimní celoevropské sčítání v devíti dunajských zemích, napsal list PNP. Pořádala je organizace ochrany životního prostředí WWF. 3000 kilometrů dlouhý veletok je tak významným útočištěm tohoto velkého dravce. Nejvíc exemplářů – na 360 -  bylo zjištěno v bulharsko-rumunském příhraničí. Ptáky pozorovalo v tvrdých zimních podmínkách na 300 dobrovolníků. Orel mořský byl dlouho pokládán za ohrožený či vyhubený druh. Od roku 2001 prý znovu hnízdí třeba v Rakousku.

POD VODOU bazénu v Pasově nafotografoval Synchro Team 2117 novou módní výstroj pro lyžařskou sezonu. I s helmami, bundami, kalhotami, lyžemi a botami se po dvě hodiny nořili vždy po 30 sekundách pod hladinu – akvalung měl k dispozici jen fotograf Florian Weichselbaumer. Při dnu je po dobu záběrů držely olověné pásy…   Foto: Deník/repro PNP

Miss Mühlviertlu, tedy severní části Horních Rakous přiléhající k české hranici, byla v Mönchdorfu zvolena 19letá studentka Melanie Gattringerová. O korunku usilovalo jedenáct kandidátek. Tři první se zúčastní finále o Miss Horní Rakousy 6. dubna v lineckém kasínu.  Na snímku je vítězné trio Miriam Langová, Melanie Sandra Gattringerová a Julia Furdeaová. Foto: Deník/repro eventfoto.at

Koupili si slať

Flora na slati.„Pro ochránce přírody a botaniky je tzv. slatina myšivky horské na Šumavě malou senzací," píše deník OÖN a vysvětluje proč – „idylicky položená slať není uvedena v žádné datové bance ochrany přírody v Horních Rakousích".  Dvouhektarové území v zeleném pruhu na hranici, v chráněném evropském území Natura2000 Šumava - Mühltäler v obci Aigen, ve výšce asi 800 metrů nad mořem objevili experti ochrany přírody až v roce 2005 a spíš náhodou, v souvislosti s mapováním výskytu myšivky. „Nyní byl tento životní prostor různých vzácných druhů zvířat a rostlin získán Svazem ochrany přírody s pomocí společnosti DM v rámci akce ,vykupování přírody´," uvádí list.

„Hlavní příčinou ztráty různosti druhů je ztráta životního prostoru. Odkoupení cenné plochy je proto často jedinou cestou, jak tento prostor trvale udržet," říká Thomas Engleder. Svaz ochrany přírody už jen v Horních Rakousích vlastní více než 300 hektarů ekologicky hodnotných ploch.

V případě šumavské oázy k nákupu přispěl řetězec DM z výnosu dárcovské akce svých zákazníků. „Kde přesně se ,slatina myšivky horské´ nachází, by prý nemělo být příliš zveřejňováno kvůli nebezpečí případného vandalství," dodávají OÖN. Podle mínění expertů se může jednat o původní slať, která byla v minulosti využívána pro senoseč. Naposledy prý ale byla sečena v polovině šedesátých let, takže se znovu mohla vyvinout v pěknou slatinu.

Týraného neodškodní

O případu Jenö Molnara, bývalého žáka klášterního gymnázia v Kremsmünsteru, už jsme psali. Žaloval klášter a nyní 80letého bývalého pátera, který byl v roce 2012 nepravomocně odsouzen na dvanáct let za týrání a zneužívání chovanců, o náhradu újmy utrpěné poměry v zařízení ve výši 65 000 eur. Tehdejší vedoucí konviktu, ale i další učitelé a vychovatelé, se měli dopouštět mimo jiné hromadných znásilňování a vyvolávat a trpět „výchovné popravy" chovanců staršími spolužáky, tzv. "GeStiPo".  Okresní soud ve Steyru Molnarovu žalobu zamítl s tím, že podle znaleckého posudku neutrpěl pobytem na gymnáziu žádné disociační poruchy. Advokát žalobce chce podat kasační žalobu.

Fešandy

Krásky od sousedů.Miss Mühlviertlu, tedy severní části Horních Rakous přiléhající k české hranici, byla v Mönchdorfu zvolena 19letá studentka Melanie Gattringerová. O korunku usilovalo jedenáct kandidátek. Tři první se zúčastní finále o Miss Horní Rakousy 6. dubna v lineckém kasínu.  Na snímku je vítězné trio Miriam Langová, Melanie Sandra Gattringerová a Julia Furdeaová. Foto: Deník/repro eventfoto.at

Mrtvý poznán po 22 letech

V červenci 1991 byla u na kanále Isaru v Mnichově vyplavena mrtvola nahého muže, jen v botách, který zřejmě utonul při koupání v blízkosti nudistického koupaliště. Jeho identita byla zjištěna až po 22 letech, píše deník PNP. V rámci přezkoumávání starých případů byly loni znovu mezinárodně porovnávány otisky mrtvého. V srpnu pak Interpol v Praze sdělil, že patří muži,  který seděl v roce 1973 v plzeňském vězení. Narodil se v Čechách v roce 1956. Další pátrání v Mnichově ukázalo, že dotyčný se tu přihlásil k pobytu v začátku 90. let spolu s manželkou. „Proč ho nikdo nehledal, je nadále nejasné, jeho pohřešování nebylo nikdy oznámeno," uvádí pasovský list. Z místa pobytu v Mnichově byl v červnu 1996 z úřední moci odhlášen, důvod tohoto opatření už nelze zjistit. Tehdejší pronajímatel uvedl, že žádnému páru byt nepronajal. Na uvedené  adrese měli tehdy ubytování stavební dělníci. „Jako rodinní příslušníci byli zjištěni jeho bratr v Saské Kamenici a sestřenice, ale ti uvedli, že s ním už před jeho zmizením neměli žádný kontakt. Pobyt jeho ženy není znám. Policie předpokládá, že momentálně žije v Anglii."