Tak samotná stejnojmenná řeka je zásobována z velmi vysoko ležícího pramene a v oficiálním měřicím místě ve městě měla aktuálně 15,1 stupně. Kdo nemá čas zajít se vykoupat, musí vzít zavděk jinou formou ochlazení, například v městských autobusech. Všechny jsou klimatizovány na 23 a 24 stupňů. „Víc to nejde,“ říká ředitel firmy Kurt Buchner. „Na zastávkách musejí řidiči samozřejmě otevírat dveře a dovnitř pak vtrhává znovu a znovu horký vzduch…“

Chladno nabízí městský kostel. Člen farní rady Reinhard Waldhauser připomíná obecné pravidlo, že v chrámu bývá o deset stupňů méně než venku, a teploměr v hlavní lodi to potvrzuje – ukazuje 27,3 stupně.

V jeskyni Windloch na „domovském vršku“ Steyru, Dambergu, hluboké 92 metry, ale průchodné jen ve zlomku, je mezi deseti a dvanácti stupni. Ale tento chládek je ovšem dosažitelný jen po namáhavém vystoupení turistického chodníku v sálavém vedru, připomíná deník. Pohodlnější je třeba návštěva Intersparu, kde řemeslníci dokončili klimatizaci. Před rokem tady měly pokladní 31 stupňů, teď je všude 22,7.

Skutečným pólem mrazu v úterý ve Steyru pak byla testovací laboratoř naftových motorů v BMW, kde v dubnu otevřeli 30 moderních zkušebních pracovišť včetně komory chladu. „Naši lidé se tu musejí dost teple oblékat,“ říká s úsměvem mluvčí Daniela Wurmböcková. Motory jsou tu vystavovány zátěžím od mínus čtyřiceti do plus 50 stupňů, dodávají OÖN.

close Chládeček… info Zdroj: Deník/repro zoom_in

Všechny pak přetrumfla komora mrazu v lázních Lebensquell Bad Zell – s mínus 110 stupni. Užívána je k terapiím, ale i ke sportovní rehabilitaci. V „předkomoře“ je mínus 60 stupňů a zůstává se v ní zhruba 30 sekund. V hlavní komoře s mínus 110 stupni mohou lidé strávit maximálně dalších dvě a půl minuty. Sleduje je diplomová zdravotní sestra audiovizuálním systémem.

Jak se chladí Linec

close Místostarostovi komunální chutná. info Zdroj: Deník/repro zoom_in

K osvěžení mají obyvatelé Lince k dispozici zdarma 80 veřejných „pítek“ - 73 označených kohoutků s pitnou vodou a sedm kašen. „Jsou otevřeny od jara do podzimu a každoročně jsou přezkušovány na kvalitu vody,“ píší OÖN. Na snímku ji spontánně ochutnává na Hlavním náměstí místostarosta Bernhard Baier. Foto: Stadt Linz

Country víkend za humny

close Už se chystají na víkend. info Zdroj: Deník/repro zoom_in

V Leopoldschlagu při české hranici oslaví dvacátý country-víkend. Organizátoři k jubileu přemění uličku Wassergasse v malé westernové městečko se vším, co k němu patří – mexickými bary, saloonem, whisky barem, specialitami na grilu a táborákem, píší OÖN. V pátek od 20 hodin zahrají „Hats On“ a Ronny Nash s jeho „Whiteline Casanovas“, v sobotu od 15 hodin bude tvůrčí dílna line-dance a večer znovu vystoupí výšeuvedené kapely plus „The Legendary Daltons“. (http://www.cwf-leopoldschlag.at)

Veteráni do Mönchdorfu

close U sousedů chystají podívanou. info Zdroj: Deník/repro zoom_in

V sobotu uspořádají v centru Mönchdorfu (obec Königswíesen) 30. sraz oldmobilů. Zúčastnit se mohou majitelé všech veteránů do roku výroby 1985. Start první etapy bude v 10.15. Trasa vede přes Königswiesen, Linden, Harruckstein do Waldhausenu a přes Aumühle, Riedersdorf a Schreineredt zpět do Mönchdorfu. Po polední pauze pojedou vozy přes St. Thomas do Pierbachu „na kávu“, vyhlášení vítězů bude v 16 hodin v Mönchdorfu. Informace www.ovm-moenchdorf.at.

Sucho našlo prstýnek

close Přihlásí se o prstýnek? info Zdroj: Deník/repro PNP zoom_in

Dunaj je na tak nízkém stavu vody jako už dlouho ne, píše PNP. Proto se vynořují věci jinak důkladně skryté pod hladinou. Ve Winzeru v okrese Deggendorf vyzvedli minulý víkend trezor, který ležel uprostřed řeky minimálně pět až deset let. „Jediné tajemství, které ještě má, je jeho původ,“ uvedl list. Jisté je, že byl otevřen řezacím hořákem a kompletně vybrán.

Barbara Sauererová, sportovní „babička“ z Deggendorfu, zase našla s vnoučaty Philipem a Leni u Mettenu nádherný a perfektně zachovalý snubní prsten. „Na vnitřní straně jsou jména Letti a Cibi, snad je někdo bude znát, ráda bych jim jej vrátila,“ říká nálezkyně v PNP.

„Samoživí“ většinou matky

V Bavorsku tvoří ženy 86 procent z loňských 209 000 samoživitelů dětí do 18 let. Počet na ně odkázaných potomků meziročně poklesl o 11 000.

Dohromady vydělali moc

Dolní Bavoři vydělali loni prací, pronajímáním, úročením atd. dohromady 25,1 miliardy eur. Vynaložili je především na konzum – obchod v této části země zaznamenal větší obrat, než by se dalo očekávat vzhledem k počtu obyvatel. Co do kupní síly byli sousedi nejzdatnější v celém Bavorsku.

Jak se žije se dvanácti dětmi

close … a taky učí, jak na to! info Zdroj: Deník/repro zoom_in

Maria a Richard Büchsenmeisterovi z Jeggingu (okr. Braunau), kteří se poznali na faře ve Štýrském Hradci, ale sblížili ve Vídni a po roce se vzali, přivedli na svět dvanáct dětí. Že jich bude hodně, to prý plánovali od začátku. Jmenují se Josef (25), Hanna (23), Maria (22), Rosa (21), Karl (19), Leonhard (18), Georg (16), Bernadette (14), Ferdinand (12), Hedwig (10), Konrad (6) a Richard (3), píší OÖN. „Je to u nás jako v každé jiné rodině, jen s více dětmi,“ říká pan Büchsenmeister. Manželka to potvrzuje, jen zdůrazňuje důležitost pořádku v domácnosti. „Je to přece něco jiného, jestli někde nechají ležet pulovry dvě děti, nebo deset,“ uvedla příklad. Aby to společně klapalo, každý musí s něčím pomoci…

Své zkušenosti „prodávají“ také v kurzech „rodinného managementu“, které organizují. Poptávka je tak velká, že se o běhy v Bavorsku stará jejich spolupracovnice. Kromě kurzů založili před devíti lety nakladatelství s názvem „Kniha manželství a rodiny“. „Prodávají“ v něm své rady, také o sexuální výchově, ale také informace o jiné literatuře, dětských knihách, románech a dalších.

Jestli oni sami zůstanou u dvanácti potomků, to prý ještě nerozhodli, říká paní Maria a směje se na manžela…

Na rodinném snímku jsou rodiče druhý a třetí zprava nahoře. Více na https://ehefamiliebuch.at.