„Uspořádat sbírku na hithit.cz a žádat pomoc pro mě byla velká výzva," říká organizátorka projektu Alena Kučerová. „Není pro mě lehké si takto říkat o pomoc. Šla jsem do toho také proto, že máme dárcům co nabídnout," popisuje úplně začátky a obtíže, které musela překonávat. Zatím na projekt „Naše zahrádka" vybrala spolu s dalšími nadšenci 80 000
korun. Zbývá tedy necelý měsíc na to, aby se podařilo nasbírat cílovou částku na pořízení vody a oplocení celého areálu, která činí 250 000 korun.

Nechtějí ale pomoc zadarmo. Za příspěvky nabízí různé protislužby. Mezi dárky, které dámy na oplátku nabízejí, jsou kurzy o přírodních zahradách, kurz architeriky, energetické poradenství, vstupenky na slavnosti v ukázkové přírodní Zahradě Rudolfov a dokonce i masáže a mytí auta.

A jaká „Naše zahrádka" bude? Nová komunitní zahrada bude vedena po vzoru tak zvaných přírodních a dešťových zahrad. To znamená, že se tu bude hnojit jen přírodními hnojivy, bude tu kompost, vysoké záhony, v plánu je rovněž vybudování rybníku. S takovým přístupem k zahradničení má zejména Irena Kovářová praxi. Jednu dokonce plaketou vyznamenanou ukázkovou přírodní zahradu již vytvořila. Ta je v přímé blízkosti pozemku, kde se chystá nové komunitní zahradničení. „Vracet přírodu do našich zahrad považuji za velmi užitečné.

Zájem o přírodní zahrady v současnosti naštěstí stoupá. Plocha veškerých zahrad třikrát převyšuje rozlohu všech českých národních parků. Jaké naše zahrady jsou, má velký vliv na přírodu a životní prostředí," vysvětluje Irena Kovářová.