Obchod s dobrou vírou

Pasov – „Řada lidí v Německu svědomitě ukládá své staré šatstvo do speciálních kontejnerů na ulicích a má dobrý pocit, že někomu pomáhá," píše deník PNP. „Ve skutečnosti ale jen minimum z toho končí v rozdělovnách pro potřebné. Místo toho se rozvinul celosvětový trh a obchod s hadry. Dobré věci jsou dál prodávány, především do Afriky, špatné zpracovávány na průmyslový materiál a izolace."

Trochu předstíraná humanita?List zmiňuje, že obchod je to lukrativní. Ceny surovin masivně stouply a jejich prodej je dobrým zdrojem příjmů. „Za tunu hadrů je momentálně přes 400 eur. Stále víc komerčních firem se proto snaží agresívně vytlačit charitativní sběratele šatstva. Umisťují v mnoha případech své kontejnery na pozemcích, aniž by jejich majitele žádali o povolení."

PNP pokračují, že tak také v Pasově vyrostly v posledních týdnech sběrové nádoby jako houby po dešti. „Je to úplná plechová lavina!" komentuje to list. U supermarketů, v blízkosti obytných bloků a na mnoha dalších místech náhle stojí nové kontejnery. Je za nimi firma KSB z Berlína. Aniž by se koho ptala, jeden umístila na pozemku městského bytového společenství. Radnice ji vyzvala k jeho odstranění, jinak jej nechá odvézt sama. Město Pasov zásadně nedává k umístění těchto nádob souhlas.

Nad neomalenými metodami firem se zlobí charita, například maltézská služba pomoci. Ta peníze ze sbírek starého šatstva vkládá do sociálních projektů a je to pro ni významný zdroj prostředků. „Poslední tři roky ale vidíme, že nám objem klesá," říká ředitel této služby Rainer Breinbauer. Jen v prostoru Pasova ztratili pětimístnou částku.

Maltézany ohrožují i záměry společnosti Odpadového hospodářství Donau-Wald, která chce na starém šatstvu také intenzivněji vydělávat, aby udržela cenu za likvidaci odpadu. Sběrové nádoby maltézanů by prý podle ní měly zmizet…

Linec sází na gaye

Ilustrační foto.Jak zaznamenal pasovský deník PNP, linecký svaz turistiky v nové marketingové akci zesíleně sází na "Gay-Traveller" a chce v budoucnosti v kooperaci s gastronomem Jürgenem Wimmerem, který úspěšně dva roky organizuje cyklus party Popolär, přilákat do města víc gayů. „Tak vyšel průvodce městem s názvem ,Gay v Linci´ s informacemi z pohostinství, kultury, shoppingu a turistických zážitků, samozřejmě poněkud jinak zpracovaný než obvyklé průvodcovské příručky," píše PNP. „Těžištěm jsou nabídky ,přívětivé´ k homosexuálům,  například od kavárny Blue Heaven a dalších podniků a klubů. Dokonce hotely s predikátem ,gayfriendly´ jako Park Inn by Radisson jsou v průvodci zastoupeny." Gisela Müllerová, mluvčí lineckého turistického svazu, poznamenává, že své programy v něm rádi umisťují i pořadatelé  festivalů či muzea. „Gayové se velice zajímají o umění a kulturu a k tomu rádi cestují," říká Müllerová v PNP. „Pro turistiku v Linci jsou zajímavou klientelou a také obchod má z této specializované cílové skupiny radost."

Pasovský list připomíná, že obchod s homosexuální skupinou se ukazuje už dlouho být lukrativní. Už dávno tento trh odhalily velké cestovní  kanceláře jako Dertour a nabízejí speciální katalogy, například s uzavřenými okružními plavbami. K trendu se připojují i jižní státy, také dříve ultrakatolické Španělsko se v tomto ohledu změnilo v jednu z nejliberálnějšších zemí Evropy. Vedle Barcelony přijíždí například každoročně desítky tisíc homosexuálních turistů do letovisek Sitges a Torremolinos, v Řecku je jejich tradiční centrem ostrov drahých party Mykonos atd.

Trend rozpoznal i Linec. Na otázku, zda to není téma také pro turisticky konkurující Pasov, říká ředitelka pro turistiku Pia Olligschlägerová, že téma shledává sice zajímavým, ale že Pasov sází na marketing širokého městského turismu a ne na určité  cílové skupiny. Problémem by prý také bylo, že Pasov prakticky nemá gayům co nabídnout…

Ztiší se motorky?

Při technické kontrole na Katschbergské silnici B99 u Bischofshofenu v solnohradském Pongau stáhlo zemské oddělení dopravy z provozu čtyři motocyklisty, jejichž stroje byly výrazně hlasitější, než je dovoleno. Napsal to deník OÖN. Bikeři nyní musejí počítat se správním řízením a tresty. „Podle prováděcí vyhlášky zákona o motorové dopravě je v Rakousku pro motocykly podle obsahu přípustná hluková hladina mezi 75 a 80 decibely," vysvětluje list. „Při měření v Solnohradsku byla tato norma překročena u zmíněných strojů o deset až dvanáct decibelů. Podle policie je to zvuk pneumatického kladiva."

Nebezpečný sport

Rakouské Kuratorium pro bezpečnost v dopravě (KfV) vyhodnotilo ze statistik přehled letních aktivit, které nejčastěji hrozí úrazem. V červenci a v srpnu se podle něj stane každou minutu nějaký úraz. „Podle našich odhadů předpokládáme, že se letos v létě ve volném čase zraní zhruba 102 000 lidí tak těžce, že musejí být ošetřeni v nemocnicích," říká v deníku OÖN Klaus Robatsch, vedoucí odboru managementu výzkumu kuratoria.

V pořadí rizikovosti vede fotbal, v němž KfV letos v bilanci léta očekává více než 8000 úrazů, tedy téměř čtvrtinu všech zranění při sportu. Následuje jízda na kole, při níž se prý těžce zraní 6100 Rakušanů. 3100 osob bude mít nehodu při túrách nebo výstupech v horách, z toho 34 procent bude starších 65 let. Do nemocnic zamíří 2700 lidí z koupání (z toho 26 procent dětí), 2000 z projížděk na horských kolech, 1600 inlinebruslařů a skateboardistů. Další míčové hry si vynutí ošetření 1500 lidí, gymnastika 1400, dokonce jogging si vyžádá 1100 úrazů. Desítku uzavírá tenis s 800 zraněnými.

70 procent zraněných jsou muži, téměř každý druhý pacient je mladší 25 let. Asi polovina utrpí zlomeniny, z nich téměř 70 procent na horních končetinách. Zraněných hlav je jen sedm procent.

Vzdělali se v base

V bavorských věznicích získalo 177 vězňů vysvědčení. Z nich si 73 dodělalo základní školu, 88 dalších uspělo v tzv. kvalifikačním stupni, který mimo jiné umožňuje odborné učení, 14 zvládlo reálku otevírající možnost ke středoškolskému studiu a dva získali první stupeň středoškolského vzdělání.

Žně postaru

Hrdi na to, co umějí.V Rakousku se v září tradičně slaví Díkůvzdání za úrodu. Do programu jej jako celoregionální slavnost začlenila i přeshraniční zemská výstava s tématem Dávné stopy – nové cesty, a to na  22. září v Bad Leonfeldenu. V mnoha obcích Mühlviertlu už se na akci s velkým průvodem připravují. Podle deníku OÖN leckde už týdny chystají alegorické vozy. „Zúčastnit se chce i ,sedláctvo´ z Haibachu," píše list. „Asi patnáctka starých zemědělců a selek chce v rámci příprav navíc ukázat, jak se zrno dostávalo do stodol před šedesáti lety – od sekání kosami a srpy přes skládání do mandelů a nakládání fůry. Takovouto sklizeň předvedou na polích rodiny Weixelbaumerových ve Wirthu u Haslachu." Iniciátoři v čele se starostou Josefem Reingruberem k ukázce samozřejmě zajišťují pro návštěvníky pořádné venkovské občerstvení rovnou na poli. „Díkybohu jsme našli ještě schopné zemědělce, kteří tuto práci ještě zvládají a také ji rádi předvedou," říká Reingruber.

Proti rakovině zdarma

Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) bude v Rakousku placené a má být organizováno ve čtvrtých třídách základních škol od února příštího roku.  Podle Wikipedie asi 30 typů HPV může vyvolat změny buněk mj. sliznice děložního hrdla, ale i hrtanu apod. Bez léčby se tyto abnormální buňky mohou někdy změnit v rakovinné buňky. „Kolem očkování se v Rakousku vedly dlouhá léta vášnivé diskuse, protože bylo spojováno s neobjasněnými případy úmrtí," napsal deník OÖN. „Kromě toho bylo sérum velmi drahé, rodiče museli za dítě platit kolem 600 eur."

S vyšší dodávkou látky očekává ministerstvo zdravotnictví její nižší cenu.  Momentálně je proočkovanost v zemi kolem dvou procent, zatím co třeba ve Rwandě, ale také ve Skotsku je proti HPV imunizováno více než 90 procent lidí. Rakousko chce dosáhnout téměř sto procent a být první zemí v Evropě, která toto očkování zaplatí dívkám i chlapcům, říká úřad ministra. Stát chce hradit očkování vždy jednomu ročníku, starším dětem a mladistvým je musejí zaplatit rodiče.

Podle odhadů se v Rakousku ročně vyskytne na 700 onemocnění vyvolaných HPV, kterým by bylo možno zabránit. Očkováním by mohl být výrazně snížen i dnešní počet částečně preventivních operací děložního hrdla. Jeho rakovině by prý mohlo v 70 procentech očkování zabránit.