Teď přidal ještě “hraničku dřeva”, kterou kdekdo obdivuje. S manželkou Sandrou “si vyhráli” se skládkou paliva do pece. “Poté, kdy Sandra dostala od sousedů jako dárek k třicátinám tři stará dřevěná kola od vozu, přemýšlela, jak je včlenit do zahrady,” píše PNP. “S pomocí celé rodiny je integrovali do štosů deseti plnometrů kvalitního palivového dřeva. A nejeden soused už se ptá, jestli nebude škoda ,oplocení´ rozebrat a spálit…” Foto: Deník/PNP/Herbert Fuchs

Bavorské Velikonoce

Návštěvy budou záviset na incidenci obce. Je-li alespoň tři dny pod 100, může se sejít maximálně pět lidí ze dvou domácností, děti do 14 let nepočítaje. Při incidenci přes 100 více dnů za sebou může navštívit domácnost jen jeden člověk z jiné rodiny. Rozhodující je incidence v místě návštěvy. V pondělí bylo nad stovkou 69 měst a okresů v Bavorsku, tedy dvě třetiny.

Povoleny jsou výlety, a to i na motorce. V regionech nad 100 ale lidé musejí být v noci doma. Ubytovací zařízení včetně kempů jsou dál uzavřena. Bohoslužby nejsou zakázány, vláda jen doporučuje nabízet jejich digitální formáty. “To těší pasovského biskupa Stefana Ostera, který je za možnost prezenčních obřadů při pandémii velmi vděčen,” píše PNP.

Covid chvátá u sousedů

V pondělí zaznamenali v Rakousku 3076 nových koronainfekcí, o 664 víc než před týdnem, kdy měli “nejnakaženější” pondělí od prosince, píše PNP. Nejvíc jich bylo ve Vídni 914, v Dolních Rakousích 608, v Horních 360. Zemřelo dalších 19 osob, celkově už 9275 (104,2 na sto tisíc).

V nemocnicích Vídně přibylo na intenzivky 13 nemocných na celkových 204. Dosavadní rekord byl z minulého pondělí – 165. Sedmidenní incidence v celém státě byla v pondělí 258,1 (minulý týden 237,1). V uplynulém týdnu bylo zaznamenáno 22 976 nakažených, denně jich tedy přibývalo 3282.

Kdo zabil matku se čtyřletou dcerou?!

Lidé na procházce u Mistelbachu v Dolních Rakousích našli v neděli dopoledne v autě odstaveném na polní cestě za skupinou stromů poblíž místní části Wilfersdorf dvě mrtvé, 29letou ženu a její čtyřletou dceru, píší OÖN. Podle mluvčího policie byly zastřeleny každá jednou ranou. V autě byla nalezena zbraň, kterou odborníci zkoumají.

Podezíraného 59letého bývalého partnera usmrcené a otce dítěte vyšetřovatelé zprvu nemohli najít, měl vypnutý mobil a nebyl doma. Dům začala hlídat zásahová jednotka, dotyčný byl na upozornění veřejnost hledán i v Hornu. “Krátce po devatenácté hodině policie oznámila, že se jí tam muž ohlásil. Předtím měl sdělit, že se zastřelí.”

Mluvčí policie Raimund Schwaigerlehner řekl, že proti němu není žádné konkrétní podezření. Muž nebyl zadržen a je na volné noze.  Na ruce ženy byly nalezeny povýstřelové zplodiny, řekl Schwaigerlehner v pondělí večer. Pistole byla pod sedačkou. Pitva, vyšetřování a práce na místě činu ukazují, že žena zastřelila dceru a sama sebe. Zbraň mohla odcizit partnerovi při rozchodu, uvedla policie. Muž ztrátu zbraně oznámil. Pro dobu činu má alibi. 

“Pokud se potvrdí, že oběti byly zavražděny, bude to letos už šestý takový zločin na ženách v Rakousku. Loni bylo smrtelnou obětí násilí 24 žen, předloni 39, v roce 2018 dokonce 51. Společnost autonomních domovů žen hovoří o průměru tří zavražděných měsíčně. Mnoho pachatelů je z okruhu rodiny,” píše list.

“Uspal” sám sebe

56letý zemědělec z Vöcklabrucku chtěl v neděli odpoledne na své usedlosti omámit a porazit kůzle. Přitom uklouzl a trefil se uspávacím přípravkem do paže, napsaly OÖN. Po prvotním ošetření byl vrtulníkem záchranářů přepraven do nemocnice.

Röhrnbach se probouzí

Aby město Röhrnbach po zimě zase kvetlo, plánuje obec ve spolupráci s místním svazem průmyslu a turistiky a místní charitou opět pěstební květinovou akci, píše PNP.

Opatřili květinovou osevní směs, kterou vysejí na různá místa městečka. Zahradnictví Wagner opět jako už patnáct let oseje zdarma dopravní ostrůvek u vjezdu do města a bude o něj pečovat. “Aby se na akci mohli podílet i občané města, nabídne centrum turistických informací od úterka 6. dubna lidem stogramovou směs semen 35 druhů jednoročních květin, která by měla stačit na plochu patnáct metrů čtverečních,” pokračuje pasovský list.

Zkazili “lásku”

Aby její otec nic nevěděl, vlezl 19letý amant v neděli pozdě v noci oknem do pokoje své přítelkyně v přízemí. Viděl ho při tom pozorný soused, měl ho za zloděje a alarmoval policii, informují OÖN. Kolem dvaadvacáté hodiny přijely před dům dvě hlídky. Když policisté nenašli stopy vloupání, vyslýchali obyvatele. 17letá slečna, které okno patřilo, vehementně návštěvu popírala, ale policisté u ní rychle našli 19letého Iráčana schovaného za skříní. “Uvedl, že s dívkou zatím dlouho známost nemají, tak aby její otec nevěděl, navštívil ji tímto způsobem,” popisuje list.

“Je přece krásné, že jeden Iráčan už převzal nějaký náš zvyky ? !” reagoval jeden ze čtenářů deníku na sociální síti.

Tísňové mamky

Mamka v akci.Mamka v akci.Zdroj: Deník/PNP

Obecně prospěšný nevýdělečný spolek „KiB children care“ v Linci rozšířil nabídku svých služeb o „Nofallmamas“, připravené zaskočit za rodiče, kteří potřebují pomoc, informují OÖN. “Naše ,nouzové mamky´ nastupují rychle a nekomplikovaně, jsou jako milé sousedky, které pomohou, když je to rychle třeba například kvůli nemoci matky nebo dětí,” říká zemské koordinátorka KiB Elke Lehnerová.

Službou reagují na koronu, ale jsou připraveny krátkodobě pomoci i v případech, kdy nejde o nemoc. “Každá rodina může naši nabídku využít tři dny za čtvrtletí,” říká Lehnerová. Předpokladem je členství ve sdružení za měsíční poplatek 14,50 eura. V prvních dvou měsících musejí rodiny také převzít padesát procent nákladů opatrování. „Při osmihodinovém ,ohlídání´ by to bylo asi 32 eur,” uvádí šéfová. Její “mamky”, většinou důchodkyně nebo studentky, musejí mít před službou negativní koronatest. Kdo službu potřebuje, může jim kdykoliv zavolat. Foto: Deník/OÖN/KiB