Prvním problémem je, že dveře toalet vedle chrámu jsou otevřeny, takže na nich není vidět označení Dámy a Páni, popisuje PNP. Když je WC konečně odhaleno a člověk je na řadě, přichází problém číslo dva – potřeba padesáticentové mince. Dámy začínají prohrabávat kabelky a ruksaky, načež se ukáže, že peníze má manžel v peněžence. Tak tedy z fronty zase ven, hledat obolus společně a pak znovu stát, píší list.

„Je to nestydatost, vydělávají přece dost peněz na nás turistech, už jenom koncertem, tak by město nebo církev mohly nabídnout alespoň veřejné záchodky zdarma,“ zlobí se Gudrun Wohlová z Marktschwabenu. Starší Holanďanka už do vstupního zámku vhodila tři mince, prý vždycky 50centové, ale dveře se jí neotevřely. „Čtvrtou nemá, tak jí nezbývá než čekat, až si uleví jiná dáma z jejich autobusu a jí nechá dveře otevřené,“ líčí PNP.

Problém číslo tři – poblíž není žádný peněžní automat. Potřební doufají, že jim rozmění v sousedním Café Stephan´s Dom. „Vyprávět by o tom mohla jeho zaměstnankyně Natalie Angsüsserová – někdy se na ni obrací až čtyřicet lidí za den. Zvlášť často jsou to Američané, kteří normálně mají jen velké bankovky…,“ pokračuje list. Angsüsserová říká, že když se někdo optá velmi mile, může jejich toaletu použít. K tomu potřebuje žeton, který je na pultu kuchyně pro hosty zdarma, nebo musí do vstupního otvoru vhodit jedno euro. „Museli jsme tam instalovat ,kouli´, záchod byl pořád znečistěný,“ uvádí pracovnice. Nevýhodou žetonů je, že často někde mizí a šéf je musí stále doplňovat. „Mnoho z nich končí ve dveřích sousedních veřejných toalet,“ dodává.

Městská průvodkyně Annemarie Schmöllerová míní, že řešením, přinejmenším v létě, by mohla být žena zaměstnaná na toaletách jako dozor. „To by přece mělo být možné, když Pasov chce být městem turistů a od nich ročně inkasuje údajně půldruhého milionu eur.“ A kancelář primátora sdělila PNP písemně: „Toalety na Náměstí dómu byly nově postaveny v roce 2010. Městská rada rozhodla, že toto zařízení má být provozováno zpoplatněně. Přesto vykazuje značný deficit. Další opatření, která by výdajovou stránku ještě zvyšovala, nevidíme jako bezpodmínečně nutná…“

Superčistý vzduch

Mají tu druhý nejčistější vzduch v SRN.Zdroj: Deník/repro PNP

Obec Spiegelau (okr. Freyung-Grafenau) je druhým místem v celém Německu nejméně zatíženém oxidy dusíku, píše PNP. Zdejší měřicí stanice Spolkového úřadu životního prostředí umístěná na Pstružím potoce a obsluhovaná techniky a vědci Národního parku Bavorský les zaznamenala společně s místy Schierke a Gehlberg v Durynsku nejnižší hodnoty těchto oxidů po Oberriedu-Hofsgrundu u Schauinslandu v Bádensku-Württembersku.

Na snímku jsou u 50 metrů vysokého stožáru stanice na Pstružím potoce starosta Karlheinz Roth (vpravo) a Wilhelm Breit, technik národního parku.

To bylo jen cvičení!

Ve středu probíhalo (nebo probíhá) na hranici poblíž Furthu im Wald (okr. Cham) společné cvičení bavorské a české policie, sdělila pasovská PNP. Policisté „sehráli“ přepadení banky ozbrojeným pachatelem a společný zásah. O přeshraniční kooperaci se na místě informovali ministři vnitra Joachim Herrmann a jeho český kolega Milan Chovanec, dodal list.

Nač přijdou dětské narozeniny?

Když se nápady na pořádnou oslavu dětských narozenin „vylijí z břehů“, nebo když v domě není dost místa pro všechny pozvané malé hosty, může být taková party objednána u profesionálů, píší OÖN. Ochránci spotřebitele při Zaměstnanecké komoře porovnali 38 nabídek na uspořádání narozeninové oslavy pro šestiletého jubilanta a sedm hostů. Šíře nabídek byla velká a tím i cenové rozdíly.

Například v Atlantis Kinderlandu může být party-prostor i s hernami využit po dvě hodiny zdarma a všichni hosté dostanou šťávu. V Aquapulcu mohou děti strávit jeden den za 269,50 eura a při tom hodinu a půl slavit u narozeninového stolu s pirátským menu, dortem a hrami. Jinde vsadili na sport a akci – například v Gramastettenu k tomu mají k dispozici lezeckou stěnu včetně cvičitele a výstroje za 40 eur. V zooparku Grünau přijde tříhodinové aranžmá včetně hádanek, her, krmení zvířat a dětskou svačinkou s limonádou na 91 eur. Přehled všech míst a cen je na www.ooe.konsumentenschutz.at, další tipy na www.kinderfreunde.at/.

Ceny bytů rostou

Ceny bytů v Rakousku stouply v uplynulých pěti letech o 40 procent a zvyšují se dál, napsaly OÖN.

V první polovině letošního roku bylo v zemi prodáno o osm procent bytů víc než před rokem, prodejní cena poprvé překročila pět miliard eur. Za metr čtvereční zájemci letos zatím platili průměrně 3045 eur. Čtvrtina bytů stála do 113 975 eur (tedy metr průměrně za asi 2183 eur), další čtvrtina více než 257 500 (metr za 3887). Největší poptávka byla ve Vídni, dále ve Štýrsku a v Tyrolích. Nejvíc zdražily Burgenlandsko a Korutany – o polovinu.

Podporovala Islámský stát

Žena z Traunu (47) byla v Linci pravomocně odsouzena za financování teroru k roku vězení podmíněně a peněžitému trestu 1200 eur. Podle obžaloby poslala přes Western Union od května 2015 do března 2016 ve dvanácti tranžích celkem 10 894 eur svému 50letému švagrovi a jeho 22letému synovi, kteří vycestovali do Sýrie, aby tam bojovali za Islámský stát, píší OÖN. O tom podle státní zástupkyně obžalovaná věděla.

Žena se srbskými kořeny se přivdala do rodiny pocházející z Bosny. Oba její zmínění příbuzní byli stále víc nadšeni radikálně islámskou propagandou a v roce 2013 odjeli. „Můj švagr mi na začátku jen řekl, že chce v Sýrii žít, protože tam nemusí platit elektřinu, topení, nic, že tam bude mít zcela jinou kvalitu života,“ vypověděla obviněná. Oba příbuzní byli až později v průběhu syrské občanské války nasazeni jako bojovníci.

Její manžel zemřel v roce 2015, takže zintenzivnila přes WhatsApp kontakty se švagrem a začala mu posílat peníze – přes Western Union na konta v Turecku. Tam částky vyzdvihl prostředník a dopravoval je do Sýrie, vysvětlila žalobkyně. Obžalovaná vdova vyprávěla, že její švagr zplodil v Sýrii dítě a že jim chybějí peníze na léky a hygienické zboží. „Má mandantka nechtěla podporovat teror, ale životní podmínky svých příbuzných,“ uvedl její obhájce. Soud vzal dosavadní bezúhonnost obžalované a její úplné doznání za polehčující okolnost a uložil jí mírný trest.

Její příbuzné stíhá státní zastupitelství pro účast na zločineckém spolčení. Nyní souzená žena řekla, že podle informace od nové manželky švagra přišli oba Rakušané v listopadu 2016 o život. Řízení proto bylo přerušeno, oficiální potvrzení smrti obou mužů linečtí žalobci nemají.

Pomáhali v divočině

Svět se schází v Bavorském lese.Zdroj: Deník/repro PNP

Co mají společného Spojené arabské emiráty, Rumunsko, Německo, USA, Čína a Španělsko? ptá se deník PNP a odpovídá si: „Ze všech těchto zemí se sjeli mladiství a jejich opatrovníci v Národním parku Bavorský les, aby se tu zúčastnili pracovního kempu.“

Osm školáků z celého světa pomáhalo vyčistit horské louky, bývalé pastviny kolem Frauenau, od náletových dřevin a vybudovat tři hráze v minulosti odvodněné mokřině u Riedlhütte. „Tím byli součástí 1500 dobrovolníků, kteří se každým rokem angažují pod hlavičkou spolku mezinárodní mládežnické služby při obecně prospěšných projektech,“ uvedl list. Kromě výletů do divokého lesa měla skupina na programu hlavně práci – spolu se strážci parku a jeho ochranáři přírody uchovat na dvou místech speciální životní prostory. Z okrajů historických horských luk je třeba opakovaně vytlačovat nálet, především mladé smrky a buky, aby někdejší horské pastviny zůstávaly otevřené a zvláštní druhy rostlin a zvířat tam dál mohly žít, uzavírá list.

Na snímku jsou zleva Alyssa z USA, Adnaan ze SAE a Tian z Číny.

Soumrak plastových tašek

Od 1. ledna 2018 mají „poslední rozdělovači nákupních tašek z plastu“ v Rakousku - tedy prodejci – vybírat minimální zálohy, napsaly OÖN. Za ty „velmi lehké“, s výjimkou těch, do nichž jsou baleny maso, ryby, ovoce, zelenina, chléb, pečivo apod., má zákazník platit nejméně pět centů, za „lehké“ třicet, za „těžké“ padesát centů. U pokladen obchodů už nesmí ležet žádné odnosné obaly zdarma, nabízeny musí být alternativní vícekrát použitelné tašky. Návrh ministerstva životního prostředí, který je „výkonem“ směrnice EU vydané před dvěma roky, půjde zákonodárcům.

Vichřice za humny: 208 km/h

Johannes Rosenberger ze Straßkirchenu, části obce Salzweg (okr. Pasov), provozuje přes 20 let jako hobby stanici měření rychlosti větru, která je umístěna s povolením města Waldkirchenu na vyhlídkové věži na Oberfrauenwaldu (okr. Freyung-Grafenau). „O nedávné noční vichřici tam přístroje zaznamenaly 58 metrů za sekundu, tedy zhruba 208 kilometrů v hodině,“ píše PNP.

Rosenberger, strojírenský inženýr, uvedl, že jeho přístroj není cejchován, ale že jde o profesionální zařízení. Oněch 208 km/h je jeho rekordem, víc ještě nikdy nezměřil.

S Uralem na svatbu

Vzhůru do chomoutu!Zdroj: Deník/repro PNP

Zcela neobvyklý pojezd pro nevěstu si v sobotu v Plattlingu vybrali svatebčané Florian Habereder a budoucí mladá paní Janine. Místo tradičně bohatě zdobeného auta „osedlali“ ruský Ural, originál či repliku slavného motocyklu se sajdkárou z druhé světové války, a 25letý Florian si na něm odvezl manželku vlastnoručně, napsala PNP.