Šlo o výroční výlet pěveckého sboru Mirjam a ochotnického souboru z Mitterkirchenu do jižních Čech. Skupina vyjela v sobotu přes Neuschönau k Lipnu, druhý den měla prohlídku Č. Krumlova. „Kolem patnácté hodiny se začal rozvíjet případ, který se vystupňoval až k dramatickému  zásahu českého policejního komanda," napsal pasovský deník.

Uvedl, že autobus, který špatně zaparkoval, dostal „botičku". „Místo aby kontaktoval české úřady, 44letý řidič bavorské cestovky zařízení vlastnoručně demontoval. Nechal pasažéry nastoupit a zamířil k domovu," uvádí a pokračuje: „Strážník na parkovišti našel už jen sňatou botičku. Hlídka se pustila do pronásledování autobusu směrem k Vyššímu Brodu.

Podle českých úřadů se policisté pokusili dát řidiči autobusu najevo, že by měl zastavit. Ten ale opakovaných výzev nedbal a bez ohledu na bezpečnost dopravního provozu ujížděl. Pronásledování skončilo u Rybníka, kde se řidič pokusil otočit. To už byla zalarmována zásahová skupina Policie ČR kvůli obavám z možného kolabování cestujících ve velkém vedru. Podařilo se jí vozidlo zablokovat. Řidič se pokusil zasahující autobusem odtlačit. Při couvání málem jednu osobu přejel."

Řidič byl dopraven do Krumlova. „Skupina musela čekat, než pro ně cestovka poslala náhradního řidiče,"  uzavřela PNP, podle níž   se cestující chovali velmi klidně.

Řidiče krumlovští kriminalisté po výslechu v pondělí ráno propustili. Mluvčí Štěpánka Uhlířová upřesnila, že muže podezírají ze spáchání přečinu násilí proti úřední osobě. Spis se v nejbližších dnech chystají předat německým kolegům, kteří budou ve vyšetřování případu pokračovat. Otázku, zda řidič platil nějakou pokutu, nebyla mluvčí schopna zodpovědět, neboť vyšetřovatel ve středu nebyl k zastižení. „Osobně si ale myslím, že muž pokutu neplatil, neboť pachatelé jsou stíháni pouze za nejzávažnější přečin, který spáchají. Tím byl v tomto případě právě přečin proti úřední osobě," řekla mluvčí.

Nepřiměřená reakce?

Foto ze zásahu.Ve středu  s PNP hovořili účastníci zájezdu.  Podle nich řidič zaparkoval na parkovišti vyhrazeném městským autobusům. Za to měl zaplatit 2000 korun. Řekl, že má jen eura, ale bylo mu zabráněno je směnit. Po krátké strkanici utekl. Když se zakrátko vrátil, našel na autobusu botičku. Odstranil ji, aby mohl skupinu naložit. „Tohoto jednání v úterý výslovně zalitoval," píše PNP.

Policisté na křižovatce nejprve autobus nechali projet. Pak jeli za ním a po několika kilometrech zapnuli majáky. „Kvůli úzké vozovce mohl řidič zastavit až asi tři kilometry od hranice," líčí  deník.

„Najednou tu byla tři policejní auta, dva policisté vykročili k autobusu s pistolemi namířenými na řidiče. Ten sáhl po železné tyči, kterou mu ale okamžitě sebrali dva cestující. Policisté vyzvali řidiče, aby opustil vozidlo, ale cestující ho nechtěli pustit prý kvůli brutálnímu jednání policie. Telefonovali  s majitelem cestovky, s německým velvyslanectvím. Rozumná rozmluva s policisty nebyla přes přítomnost tlumočnice možná. Policie sdělila, že je na na cestě speciální komando. Řidič propadl panice a zalezl do prostoru za sedačky."

Desetičlenné komando ho vytáhlo, donutilo ho kleknout a podle svědků ho „zklidnilo" paralyzérem.

„Jeden z rakouských policistů, kteří přijeli na místo, řekl svědkyni, že dostal informaci, že zásahovka byla přivolána pro podezření, že řidič unesl dítě a drží je jako rukojmí," píše dále PNP. „Tuto  verzi potvrdila i česká novinářka na místě."

Řidič autobusu byl odvezen k výslechu do Českého Krumlov a domů se vrátil až v pondělí ve 21 hodin. „Nedostal prý nic jíst ani pít a musel nouzově překládanou výpověď v české verzi osmnáctkrát podepsat. Majitel cestovky ho  hned po příjezdu propustil," uzavírá list.

Ohlasy čtenářů PNP

„Kdo si myslí, že může policii odporovat a urážet ji a demontovat „botičky", myslí si taky, že může jezdit nedovolenou rychlostí a podnapilý, atd. V USA jdou policisté s vytaženou zbraní do každé kontroly. Kdo má alespoň poloviční mozek v hlavě, nikdy by nepřišel na to, aby sundaval  policejní botičku. Tenhle nezodpovědný řidič by měl přijít o oprávnění k přepravě osob.  Cítím jen s policií, že musí pronásledovat takovéhle blázny. Takhle duševně nemocný nesmí řídit autobus!"

„Kdo odstraní svémocně policejní botičku, dává si vlastní gól. Zkuste v Německu ujíždět před policejní kontrolou nebo jí klást odpor! Ti by s vámi taky nejednali v rukavičkách. Kdo nemá respekt před policií, ukazuje, že je naprosto nevhodný k řízení autobusu, protože zjevně nedodržuje ani dopravní předpisy, předepsané doby jízdy, přednost v jízdě, rychlost, zákaz řízení pod vlivem alkoholu, atd. Měl by mu být natrvalo odebrán řidičský průkaz. A to nebyl v zájezdu jediný cestující, který by si troufl mu říci, že botičku sejmout nesmí?!  Já bych jako pasažér sám o tak hloupé akci řidiče Policii ČR vyrozuměl. „

„Tady se zase projevil vlk v rouše beránčím. Kdyby se od začátku zachoval rozumně, snad by to tak daleko nedošlo. A byla reakce opravdu přehnaná? – Kdo si na Googlu vyvolá třeba heslo Stíhačka pasovské policie, bude se divit, kolik odkazů se mu nabídne, značná část z poslední doby. Ani u nás není situace jiná, pokud se řidič chce vyhnout policejní kontrole. K vyostření situace jistě přispělo i to, že nikdo nemohl vědět, kdo se v autobuse nachází a co řidič sleduje. Myslíte, že by u nás policie postupovala  jinak?! – Jak už bylo v jiném komentáři napsáno: Jsme v cizině také jen hosty a musíme se držet pravidel hostitele. Kdo je poruší a jedná s nimi v rozporu, musí počítat s následky. Kdo takhle reaguje bez přemýšlení, musí být poučen a nést důsledky… „

„Copak to jde?! Napřed odmontovat botičku, pak nereagovat na signály k zastavení, téměř přejet policistu a poté si stěžovat, že před něho nepoložili rudý koberec?! - Tenhle člověk nemá charakter na to, aby řídil autobus. Patří se vzít mu řidičák… „