„Nepochybně byl tento kočár později i ve Stráži nad Nežárkou. Otázka je, jestli právě s ním jezdila na ryby, než začala používat auto," podotkl historik jindřichohradeckého muzea František Fürbach. Podle všech detailů se ale dá soudit, že jde o jeden a tentýž vůz. „Samozřejmě se jedná o určitý typ, ale že by měla Ema Destinnová těch kočárů tolik, to se nezdá pravděpodobné," míní historik.

Jedna z mnoha zajímavostí spojená s kočárem se traduje od prvního koncertu Emy Destinnové v Jindřichově Hradci, který se konal v roce 1918 v zámeckém rondelu. „Když po vystoupení Ema Destinnová nasedla do svého kočáru, seběhli se k ní studenti, a jak bylo tehdy zřejmě zvykem, vypřáhli koně a sami ji i s kočárem odvezli na ubytování. To bylo pravděpodobně na náměstí v hotelu Grand, který tehdy patřil k nejlepším," převyprávěl historku František Fürbach.

Povoz byl několik desetiletí  uskladněn v depozitáři muzea a teprve v roce 2009 se dočkal restaurování. Některé prvky byly zcela zničené a musely být nahrazeny. „S výsledkem jsme ale nadmíru spokojeni. Oprava byla provedena velice citlivě," vyzdvihl. Opravený vůz tak mohli lidé poprvé spatřit  v roce 2010.

Na novou expozici, která přiblíží životní dráhu slavné pěvkyně, si budou muset všichni počkat do 14. listopadu, kdy bude slavnostně otevřena. „Účast přislíbila operní pěvkyně Zdena Kloubová. Zazní tak písně z repertoáru naší Emy Destinnové," zve  František Fürbach.