První akceV sobotu 19. dubna 2014 vyrazí z Českých Budějovic cyklisté při slavnostním zahájení sezony na první jarní vyjížďku. Sraz je v 10 hodin na náplavce u Dlouhého mostu. Pořadateli akce jsou Jihočeský kraj a Jaderná elektrárna Temelín. Zájemce čeká 35 kilometrů dlouhá trasa, která povede před Hlubokou nad Vltavou a Purkarec až k informačnímu centru u elektrárny. Tam bude připraven další program včetně koncertu kapely Divokej Bill.

Pro řadu cyklistů bude letošní premiéra dvojnásob zajímavá tím, že bude slavnostně přestřižena páska u nové pravobřežní cyklostezky z Českých Budějovic  do Hluboké nad Vltavou. Ta už spojuje obě města, byť ji čekají drobná dokončení.

Při zahájení akce se na náplavce u Dlouhého mostu v 10 hodin představí i historická kola a uskuteční se zde například také biketrialová show. Neobvyklé zpestření je připraveno pro zdatnější cyklisty. „V rámci svého tréninku se také představí cyklokrosaři z ČEZ Cyklo Teamu Tábor Ondřej Bambula, Jakub Skála a Ondřej Vobora, kteří najedou základní čas mezi Českými Budějovicemi a Jadernou elektrárnou Temelín.

Zájemci z řad veřejnosti si pak mohou vyzkoušet jízdu s profesionály," nabízí soutěživějším amatérům za pořádající Jihočeský kraj vedoucí Odboru kanceláře hejtmana Milan Nebesář. Dodává, že ten, kdo přímo nezvládne tempo profesionálů, bude si určitě moci porovnat   v cíli alespoň čas. Mezistanoviště jsou na trase vyjížďky připravena v Českém Vrbném, v Hluboké nad Vltavou a v Purkarci, všude s doprovodným programem.

U infocetra Jaderné elektrárny Temelín je připravena řada akcí od 13 hodin. Soutěže pro děti doplní horolezecká stěna pro všechny zájemce nebo vystoupení zpěvačky Inky Rybářové či kapely Divokej Bill. Akce u infocentra je přístupná i těm, kteří přijedou přímo k elektrárně a nejen na kole.

V areálu u zámečku se představí také hasiči, zástupci Českého červeného kříže, kynologové či vodních záchranáři. „Pořádali jsme již osmkrát na jaře akci Bicyklem za jádrem," naznačil tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták, na co letošní program navazuje.

Zahájení cyklosezony bude mít i charitativní rozměr. U zámečku bude připraveno  „oranžové kolo" a energie, kterou tu účastníci tak zvaně našlapou, bude převedena na peníze. Podle Marka Svitáka se pak každý účastník bude moci rozhodnout, jestli peníze pošle na konto Domova sv. Anežky v Týně nad Vltavou nebo Salesiánského střediska mládeže  v Českých Budějovicích. „Podle našich zkušeností se při podobných akcích vyšlape kolem sto tisíc korun," doplnil Marek Sviták.

Do Temelína se v sobotu dokonce bude možné dostat i zvláštním cyklovlakem, který pojede z Českých Budějovic přes Zliv a Dívčice.

Půjč si v Jihočeském kraji, vrať na Vysočině
V Horní Plané, Písku, Strakonicích, Českém Krumlově a Lipně nad Vltavou. Také tam si můžete nově od Českých drah půjčit bicykl. Půjčovny budou otevřené  do 31. října 2014. Mluvčí ČD Radka Pistoriusová uvedla, že od června do konce září se nabídka rozšíří ještě o šumavské Volary, Novou Pec a Černou v Pošumaví.

„Kola z jihočeských půjčoven můžou cestující vracet kromě Jihočeského kraje i v osmi stanicích v Jihomoravském kraji a v kraji Vysočina, například až v Jihlavě, Telči, Znojmě nebo v Moravských Budějovicích," uvedla Radka Pistoriusová.

Kola vypůjčená v jihočeských půjčovnách kol je možné bezplatně přepravovat v regionálních vlacích (kategorie Os a Sp) po celé síti Jihočeského kraje a také na vybraných tratích kraje Vysočina.

Pro zapůjčení kola nebo koloběžky stačí dva platné osobní doklady, uzavření nájemní smlouvy, zaplacení půjčovného a složení kauce tisíc nebo dva tisíce korun (skupinová kauce pro 2 – 5 osob). Kauci cestující dostanou zpět po vrácení kola.

Půjčovny ČD jsou vybaveny trekingovými a horskými koly s odborně prováděným servisem. Zapůjčení kol lze objednat i přes internet na stránkách www.pujcovnykol.cz.

Síť půjčoven kol  letos vstoupila už do dvanácté sezony. Loni  si zájemci vypůjčili 1453 kol. Nejvíce v Třeboni: celkem 541 (270 v Třeboni, 271 v půjčovně Třeboň – lázně). Druhé místo patří Jindřichovu Hradci s 234 zapůjčenými koly a na třetím místě skončilo Veselí nad Lužnicí  s 204 výpůjčkami.