My tři králové jdeme k vám… Opět po roce můžeme v ulicích jihočeských měst a obcí slyšet slova známé koledy. Signalizuje, že i v našem regionu začala celorepubliková Tříkrálová sbírka. Letos se jedná dokonce již o 20. ročník, který se koná od 1. do 14. ledna.

Martina Baráková, mluvčí Diecézní charity České Budějovice, uvedla, že v českobudějovické diecézi, do níž kromě celého území Jihočeského kraje spadá i bývalý okres Pelhřimov, Sušice, Horažďovice nebo například Rožmitál pod Třemšínem, se do měst a obcí vypraví více než čtrnáct set skupinek čítajících přes pět tisíc koledníků. „Do sbírky se zde zapojuje padesátka koledujících subjektů jako profesionální či dobrovolné charity, a farnosti,“ dodala.

I na váš zvonek tak v následujících dnech s největší pravděpodobností zazvoní trojice koledníků se zapečetěnu kasičkou a dospělým doprovodem, aby vás požádala o nějaký finanční příspěvek. „Za dvacet let se na jihu Čech vykoledovalo dohromady skoro sedmdesát milionů korun,“ řekla Martina Báráková s tím, že zatímco v rámci prvního ročníku sbírky v roce 2001 vybrali koledníci 1 428 219 korun, loni to bylo 7 499 909 korun.

Podle Jiřího Kohouta, ředitele Diecézní charity České Budějovice, nesmíme zapomínat ani na duchovní význam sbírky. „Tříkráloví koledníci přinášejí požehnání do našich domovů, píší zkratku K + M + B + rok, což znamená Christus mansionem benedicat neboli Kristus ať žehná tomuto domu po celý nadcházející rok a přinášejí lidem radost. Hlavním momentem sbírky je láska dárce, který se rozhodne udělat něco pro potřebné, ale také spojení lidí, sousedů, spolků a organizací“, poznamenal.

Sbírka napomáhá rozvoji charitních služeb a jejich prostřednictvím i tisícům klientů. Takzvané záměry – tedy plány, kde vybrané peníze pomohou – se schvalují každoročně předem. Na jihu Čech je to zhruba stovka. „Z výtěžku letošní sbírky půjde část peněz na provoz azylového Domu sv. Petra pro muže v Záblatí, Domov sv. Dominika Savia pro matky s dětmi v Prachaticích nebo Domov sv. Alžběty pro matku a dítě ve Veselíčku. Sbírka přispěje také konkrétním potřebným rodinám a pomůže zajistit intenzivní rehabilitace pro několik dětí s dětskou mozkovou obrnou,“ jmenovala Martina Baráková některé z nich.