Markus Wennerhold (42), ředitel státní knihovny v Pasově, nyní tuto barokní instituci obnovuje do podoby, v jaké ji předchůdci mohli mít. Chystá kolem 300 exponátů. Budou tu k vidění na jedné straně mimořádné preparáty zvířat jako obří krab získaný z Japonska, se 3,20 metru pravděpodobně největší v Německu, 40 kg těžká zéva velká z východní Afriky, modře fosforeskující motýl atd., na druhé straně jedinečné umělecké poklady. Mnoho exponátů jsou trvalé zápůjčky významných institucí, také přes 50 historických objektů z Číny a Japonska, nejdůležitějších cílů jezuitských misií.

Propadlí automatům

Kolem 70 000 lidí v Bavorsku je podle údajů spolku Condrobs ohroženo závislostí na výherních automatech, píše PNP. Patologických hráčů už je asi 37 000, říká v listě sociální pedagog Maximilian Schwarzkopf. Dalších 34 000 má „problematické" hráčské chování. „Experti Condrobs chtějí připomenout nebezpečí této závislosti v celostátním akčním dnu příští středu," uvedl pasovský list. Ředitel bavorské centrály Konrad Landgraf tvrdí, že lidé, kteří automatům propadli, mají průměrně 24 000 eur dluhů. „A ztrácejí nejen peníze, ale často i své rodiny, přátele, pracovní místa a sociální zázemí," uvádí. 22 poradenských míst v Bavorsku loni pomáhalo téměř 1800 hráčů a 300 jejich rodinným příslušníkům. (www.drogenbeauftragte.de)

Vyhráli cenu lidové hudby.Cena lidové hudby mladým

"Jonas & Sebastian", Sebastian Wilhelm (22) a Jonas Hackl (20, vpravo), oba z Mauthu v okrese Freyung, vyhráli Mezinárodní cenu lidové hudby v soutěži organizované PNP v rámci festivalu Lidé v Evropě. O trofej usilovalo dvanáct sólistů a skupin z distribučního území listu, nejlepší zvolily hlasy téměř tisícovky čtenářů. Trofej mladíci převezmou 4. října při slavnosti lidové hudby v klášteře Aldersbach od ministra Marcela Hubera jako prezidenta svazu hudebníků Horního a Dolního Bavorska. Oba laureáti dosud vystupovali většinou při narozeninách, podnikových oslavách, svatbách či „grilovačkách", občas zajeli do Rakouska a na říjen plánují vystoupení na pivních slavnostech v Londýně. „Jsme hospodští muzikanti," říkají o sobě. Spolu hrají od školních let.

Každý dvacátý je pedofil?!

Téměř každý dvacátý muž má pedofilní tendence, vyplývá z rozsáhlé studie ke zneužívání dětí a mladistvých, která byla zveřejněna v Řeznu. Podle ní 4,4 procenta z více než 8700 dotazovaných zmínilo sexuální jednání s dětmi do dvanácti let ve fantazii. „Přesto sotva jeden muž z tisíce odpovídá diagnostickým kritériím pedofilie," uvedla vedoucí projektu Janina Neutzeová.
Psychiatři a psychologové univerzit v Řezně, Hamburku, Bonnu, Drážďanech, Ulmu a ve finském Turku pracovali na projektu čtyři roky. Pro různé studie vedli anonymní internetové rozhovory s 28 000 dospělých a více než 2000 dětmi a mladistvými. Spolkové ministerstvo pro rodinu šetření financovalo dvěma a půl milionem eur.

V Mnichově parkovali lidé místo aut.„Zaparkovali" lehátka

Slunečnicemi, lehátky a křesly obsadili Mnichované v pátek 25 vybraných parkovacích míst ve městě při mezinárodním "Park(ing) Day". „Chceme lidem ukázat, jak je hezké, když kolem nejsou hluk a emise," řekla Alina Golliaová z pořádající organizace Green City, která se zasazuje o méně aut a více bicyklů v centrech měst. Na „zabraná" místa pozvali procházející k piknikům, děti hrály fotbal na místech, kde jindy stojí auta. Akci uspořádali poprvé umělci v San Francisku před deseti lety, kdy si zaplatili parkování, na stáních rozbalili umělou trávu a rozložili lehátka. V Mnichově s Park(ing) Day začali v roce 2007.