Třetí je "Verschwörungserzählung", česky snad „kecy o spiklenectví“. Mezi desítkou jsou dále mimo jiné také "Black Lives Matter", "Hry duchů" (sport bez diváků) a "Gendersternchen", tedy praxe politiků a médií důsledně psát „mužsky a žensky“ vkládáním hvězdičky (Ärzt*in, jako bychom psali česky lékař*ka), aby se vyhnuli „spravedlivé širokomluvě“ o lékařích a lékařkách…

„Porota volí pravidelně deset slov a obratů, které jazykově obzvlášť vystihují politický, hospodářský a společenský život roku. Pojmy vycházejí ze sbírky mnoha tisíc příkladů užitých různými médii a z návrhů veřejnosti,“ vysvětluje list a připomíná, že loni byla Slovem roku "Respektrente", tedy důstojný důchod pro každého, kdo 35 let pracoval a dostává rentu pod hranicí životního minima. Na dalších místech loni skončily „Rollerchaos“ a „Fridays for Future“.

Dělají Linec čistším

Nadšenec čistoty a pořádku.Zdroj: Deník/OÖN/privát

Erich Gusenbauer a jeho „Linečtí očisťovači“ vycházejí od prvních dnů pandémie na procházky po městě s pytli na odpadky, píší OÖN. Z ulic a zelených ploch sbírají odhozený odpad. Na výzvu na facebooku se otci myšlenky přihlásilo už přes 200 stejně smýšlejících dobrovolníků. Dohromady už snesli a zlikvidovali na 100 000 litrů odpadků. Pokračují i za koronavirových omezeních počtů sbírajících osob ve skupině a podle Gusenbauerova dojmu ve druhé vlně nepořádku dokonce přibylo… V jejich pytlích končí hlavně plechovky a plastové obaly. Nejvíc se věci odhazují kolem obchodů, benzinek, ale také na rekreačních místech dobře dosažitelných auty. „Očisťovačům“ pomáhá svozem zaplněných pytlů společnost Linz AG.

Štědrovečerní mše na hřišti

Mše pod širým nebem, byť bez přijímání svátosti, bude 24. prosince večer na stadionu TSV Wegscheid. Člen farní rady Max Seibold k ní sveze zadarmo autobusem i věřící z Wildenranna (odjezd ze středu obce v 19.30) a ze Thalbergu a dopraví je i zpátky. Organizátoři prosí účastníky, aby si podle možnosti vzali s sebou svítidla a na hřišti se rozestoupili do požadovaných minimálních odstupů. Vyjde-li počasí, má dojít i na lampionový průvod.