V současné době nadšenci řeší potřebné finance na rekonstrukci fasády. Na obnovu části venkovních omítek musí dát dohromady čtvrt milionu korun. Dobrovolníci proto vypsali sbírku prostřednictvím platformy Donio.cz. „Aktuálně vybíráme na obnovu severní fasády kostela. Potřebujeme 250 tisíc korun na spoluúčast dotačního titulu. Pokud se povede nasbírat větší finanční prostředky, obnovíme rovnou i západní fasádu,“ uvedla Marie Vašková ze Spolku pro záchranu budovy kostela v Klení, který se o památku stará už 30 let. Právě díky dobrovolníkům je kostel v Klení opět živé místo, které se stává důležitým kulturním bodem regionu. Slouží nejen výročním bohoslužbám, ale také setkávání lidí, například při zpívání koled a benefičních koncertech.

Z roku 1948 je drama, ve kterém mládežníci vezou městem plně naložený náklaďák do přádelny. 
KVÍZ: Znáte české filmy a seriály natočené na Krumlovsku? Otestujte se!

Kostel je původně raně gotický z konce 13. století a je jedním z nejstarších kostelů v Čechách. První písemná zmínka o něm a vesnici Klení je z roku 1334. V počátku zřejmě kostel sloužil i jako chráněné útočiště pro místní obyvatele a kupce putující po soumarské cestě. Od šedesátých let ale objekt nebyl využívaný a postupně chátral. Původní mobiliář rozkradli zloději a do současné doby se tak nic z něj nedochovalo.

„O to působivější je ale dnešní interiér: vládne mu čistota, prázdnota, klid. Kostel tak dostává prostor, aby vyprávěl svůj příběh. Ukrývá minulost vsi, ve které se do roku 1945 hovořilo jen německy, kde diktatury 20. století zpřetrhaly kořeny a kde se teprve v posledních letech daří narovnávat dávné křivdy. Kostel je místem usmíření,“ přiblížil Jan Štifter, spisovatel a patriot, který má v regionu rodinné kořeny. Protože v Klení chalupaří, inicioval sbírku na Donio.cz.

Sbírka běží i na vyhořelý kostel v Chlumu u Třeboně

Nemalé finance budou potřeba také na obnovu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně. Objekt zasáhl před třemi týdny rozsáhlý požár, který poničil část střechy i varhany. Oheň naštěstí nikoho nezranil, hasiči ale vyčíslili škodu nejméně na 15 milionů korun. Hořet začalo pravděpodobně v prostoru varhan. Na opravu poničeného barokního kostela z 18. století městys vyhlásil sbírku. Finanční prostředky mohou dárci posílat na číslo účtu 7778888399/0800. Do pondělí podle informací vedení městysu lidé přispěli na obnovu kostela už bezmála 600 tisíc korun. Sbírkový účet zůstane otevřený až do konce března příštího roku. S novým pracovním týdnem už také začaly práce na rekonstrukci požárem zasažené střechy kostela a postupně bude vyklizen kůr.

Kostel zasažený požárem v Chlumu u Třeboně se začíná opravovat.Kostel zasažený požárem v Chlumu u Třeboně se začíná opravovat.Zdroj: Městys Chlum u Třeboně