Michaela Dvořáková z Pardubic se s králíkem v náručí nervózně vrtí na tribuně sportovní haly, kde se v sobotu konal Králičí hop. „Jde o to, jestli postoupíme do finále,“ vysvětluje. Její mazlíček Derby patří mezi sportovní králíky, speciálně vyšlechtěné plemeno ke sportovnímu výkonu. Kromě něj v přepravce čeká ještě jeden závodník. „Trénujeme dvakrát týdně,“ usmívá se Michaela Dvořáková spokojeně. Derby v kategorii rovinné dráhy uspěl.

Stejně tak Sněhurka, chlupatý králík se sklopenýma ušima. Na zakrslé berany rex se jeho majitelka Barbora Homolková z Kladenska specializuje. „Má teddy gen,“ vysvětluje k jeho bujné srsti. Chovatelka přivezla svého nejlepšího králíka, který se jako jediný předem kvalifikoval. Doma má ještě 16 závodníků z neuvěřitelných 30 chovaných králíků. „Jsou celoročně venku v králíkárnách,“ říká žena, která chodí normálně do práce prý i na dvanáct hodin. Ráno a večer se věnuje svému hobby. „Pracuji s lidmi, králíci mi pomůžou se odreagovat,“ vysvětluje. Sněhurku trénuje v běhu venku na vodítku i v hale na volno. „Důležité je, aby ji pohyb bavil,“ říká majitelka. Ušatá závodnice ale na dráze udělala dvě chyby. „Máme splněno, i finále je úspěch,“ chválí ji Barbora Homolková.

Mezi 27 přihlášenými s 86 králíky je David Rozkošný jediný muž. Už si ale zvykl. „Jsem tu už čtvrtý rok,“ směje se. Jeho závodník Happy soutěží poprvé.

Všichni se shodují, že králíci jsou dostatečně chytří, aby se učili. „Co se týká intelektu, jsou to podceňovaná zvířata,“ ujišťuje Barbora Homolková.

Jak dopadli?
Derby – 2. místo
Happy – 6. místo
Sněhurka – 7. místo