„Klasický kaviár se připravuje z neovulovaných jiker, takže musíte rybu zabít přesně před tím, než se rozmnožuje, a vybrat vaječníky. My jsme tady ale primárně rybáři a bylo nám líto používat takový postup u těžce odchovaných jeseterů," vysvětlil Marek Rodina z laboratoře fyziologie reprodukce.

Vědci se proto snažili najít způsob, jak vyrobit kaviár z již ovulovaných jiker, tedy takových, které se přirozeně uvolní při výtěru. Zároveň ale pro ně bylo důležité, aby výsledný produkt stále vyhovoval spotřebitelům. „Podařilo se nám dojít do takového stádia, kdy jsme schopni vyrobit kaviár, který je vizuálně téměř stejný a chuťově velice podobný. Už máme povolení na výrobu a distribuci tohoto produktu," doplnil Marek Rodina.

Výhodou navíc je, že při každém výtěru mohou vědci vzít část jiker a nepoužít je na kaviár, ale k oplodnění. Udržují si tak chovy ryb.
Jihočeská univerzita má v současné době asi největší kolekci jeseterů pro vědecké účely. „Začali jsme s těmi nejběžnějšími jesetery, jako je ruský a sibiřský. Postupem času se nám podařilo získat jesetera hvězdnatého nebo vyzu velkou. Posledními přírůstky jsou jeseter bíly, původně americký druh, a jeseter adriatický, který pochází z Itálie," vyjmenovává Marek Rodina.

Nejstarším rybám, které žijí na pracovištích fakulty, je již kolem dvaceti let. V kolekci jsou několikacentimetroví jeseteři, ale také tací, kteří měří přes 1,5 metru a váží více než padesát kilogramů. Jeseteři jsou podle Marka Rodina fylogeneticky stará skupina ryb, jež vědcům slouží jako velmi dobrá modelová skupina.

Mnoho lidí si navíc ani neuvědomuje, že kromě kaviáru mají i další využití. „Lze z nich zpracovat všechno. Maso jeseterů je jedinečná kulinářská záležitost, z chrupavek je možné získat kvalitní kolagen a jeseteří kůže je velice pevná a krásná, takže se z ní dělají kabelky nebo kozačky," dodává Marek Rodina.