Chybějící koledníciDiecézní charita České Budějovice prosí o pomoc, v Hrdějovicích nedaleko Č. Budějovic chybí pro tři skupinky koledníků tříkrálové sbírky dospělý doprovod (starší 15 let) pro páteční koledovaní. Koledují zde už tradičně malé děti z místní Základní školy (první stupeň) a velmi se na to těší. Dobrovolníci se mohou do čtvrtečního odpoledne hlásit  na čísle 731 619 845 (Zuzana Mácová) nebo na dobrovolnici@charitacb.cz 

Koledníci každoročně nasbírají různorodé zážitky, které s chutí vyprávějí. Žádná koleda tak není stejná. „Třeba při Tříkrálové sbírce v jedné obci museli koledníci jít kus cesty i kolem hlavní silnice, aby se dostali do další oblasti, kde měli koledovat," popisuje zážitky koordinátorka Tříkrálové sbírky Gabriela Kombercová z Městské charity České Budějovice. „Kolem koledníků projelo auto, které o kus dál zastavilo a najednou začalo couvat. Nejprve se koledníci zalekli, co asi řidič chce a proč k nim couvá, dostali strach o kasičku s penězi. Když auto zastavilo, paní s pánem koledníkům začali říkat, jak jsou rádi, že je potkali a že by rádi přispěli. Vhodili do kasičky peníze a zase jeli dál," vypráví koordinátorka.

Na netradiční situaci narazili letos i koledníci v Zahájí. „Zazvonili jsme u rodinného domku a vyšel ven pán oblečený jenom do trička, šortek a s pantoflemi na nohou. Jak jsme zpívali koledu, tak se k nám postupně přibližoval a najednou se za ním zavřela branka," popisuje vedoucí skupinky koledníků ze Zahájí Jana Hrabincová. „Branka měla z venku kouli a zevnitř kliku. Pán prohlásil: Tak děvčata, a teď jsem v pytli. Tak jsme mu řekly, aby si zazvonil. A on na to odpověděl, že nemá nikoho doma. Branka s plotem byly poměrně vysoké a navíc se jednalo o plot, který byl z latěk těsně u sebe, takže žádná mezera. Pán prohlásil, že bude muset branku přelézt. Vzhledem k jeho oděvu a obuvi jsme prohlásili, že na to se teda podíváme. Pánovi se podařilo úspěšně branku zdolat a opět otevřít," popsala.

V Hluboké nad Vltavou budou tři králové chodit sice až v sobotu, zajímavé zážitky ale mají i z loňského roku. Lidé se na ně totiž chystají v předstihu. „Na mnoha místech máme koledníky, kteří chodí pravidelně," vypráví Gabriela Kombercová.

„Když jednou takhle se zpěvem obcházeli hlubocké domky, u jednoho z domů nikdo neotevřel. Děti si ale všimly, že na klice visí taška. Na tašce byl nápis pro koledníky. Tak tašku vzali a otevřeli. K jejich překvapení byly v tašce sladkosti pro koledníky a také obálka s penězi do kasičky. Peníze jsme tedy vložili do kasičky a děti si pochutnaly na sladkostech."

Požádat své sousedy o příspěvek do Tříkrálové sbírky se i letos vydají také skupinky skautů na Novohradsku. Přímo v Nových Hradech vyrazí do ulic v sobotu v 9 hodin dopoledne, v Horní Stropnici budou koledovat v neděli po 13. hodině. „Podobně jako v loňském roce, kdy jsme vybírali peníze na pomoc pro Pavla Svobodu z Byňova, který se potýká s následky těžkého úrazu, chceme i letos podpořit lidi v těžké situaci z blízkého okolí," vysvětluje skautský vedoucí Petr Aksamit. Výtěžek z kasiček zdejších koledníků pomůže nejen chráněncům Diecézní charity, celostátním projektům Charity ČR, potřebným v zahraničí, podpoří činnost mládeže ve farnostech, ale celých 52 korun z každé darované stokoruny pomůže osiřelým sourozencům Lustovým z Olešnice.

Stejně jako na dalších místech Českobudějovicka, také v Ločenicích se chystá v sobotu Tříkrálová sbírka. Koledníci začnou chodit ráno v 8 hodin. Výtěžek bude věnován na charitu pro farnost ve Velešíně.

O sbírceJiž popatnácté pořádá českobudějovická Diecézní charita Tříkrálovou sbírku. Hlavním smyslem sbírky je přitom pomoc rodinám i jednotlivcům v nouzi, jak v České republice, tak v zahraničí. V každém místě organizování sbírky je tak již předem určeno, k jakému konkrétnímu účelu budou vybrané peníze sloužit. V minulém roce se dobrovolníkům podařilo vykoledovat 5 158 708 korun, letos se v Českobudějovické diecézi do sbírky zapojí na 2500 dobrovolníků. Slavnostní zahájení Tříkrálové sbírky, na které se dostaví průvod vedený třemi králi na koních, se bude konat 6. ledna od 16 hodin na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. u vánočního stromu, kde koledníkům požehná českobudějovický biskup Pavel Posád, promluví i primátor města Jiří Svoboda. Více informací o sbírce i o tom, jak budou vybrané peníze využity, se dozvíte na internetové stránce www.dchcb.cz.