„Za normální situace vyjíždíme v celém kraji k asi sto osmdesáti případům za 24 hodin, teď ale nejsou výjimkou dny, kdy záchranku potřebuje až 260 lidí. Je to velká zátěž 
i pro samotné záchranáře, nejen kvůli většímu počtu výjezdů. Posádky sanitek musí vydržet v ochranných oblecích. A v těch je pořádné vedro," naznačuje Petra Kafková.

Slunné a teplé dny mohou znamenat riziko zhoršení zdravotního stavu a kolapsů nejen pro kardiaky, ale prakticky pro všechny chronicky nemocné. „Často teď mají problémy například diabetici," varuje Petra Kafková a doporučuje všem ohroženým lidem, aby raději předem počítali s tím, že i běžný denní program pro ně může být daleko náročnější. „Chápu, že zejména v práci to může být složité, ale určitě se vyplatí přizpůsobit tempo všech činností počasí, poslouchat tělo a nepřehánět zátěž," radí. Pokud 
se přesto člověk nevyhne problémům a dojde třeba i na kolaps, lidé v okolí by podle Petry Kafkové neměli zbytečně váhat. Každá minuta může být rozhodující.
„Volejte hned záchranku 
a dbejte všech pokynů operátorky. Ta vás bude do příjezdu sanitky po telefonu instruovat, jak nemocnému co nejlépe pomoct," doporučuje mluvčí jihočeské záchranné služby.