Vzácný kosterní ostatek si můžou návštěvníci Husitského muzea v Táboře prohlédnut do 28. října na výstavě nazvané Žižka 1360? – 1424, kam tzv. Čáslavskou kalvu i stehenní kost zapůjčilo Městské muzeum v Čáslavi u příležitosti 590. výročí úmrtí vojevůdce.

Přítomnost relikvie využili pracovníci muzea, aby ji nechali zdokumentovat  prostřednictvím počítačové tomografie,  tzv. CT snímku na radiologickém oddělení.

Čáslavská kalva (vrchní část lebky) Jana Žižky z Trocnova patří k nejslavnějším českým  muzejním exponátům.

Jde o kosterní pozůstatek muže,který v mládí utrpěl sečné zranění přes levé oko a před smrtí ve věku 60 – 65 let se mu vyhojilo větší zranění nad pravým okem, které mohlo způsobit částečnou nebo úplnou slepotu.

Pacient Jan Žižka byl objednán k vyšetření na tomografu v pondělní v 11 hodin a Deník byl u toho. Do Tábora za zakladatelem města jsem se vypravil z Českých Budějovic už před 8. ráno rychlíkem pojmenovaným –  jak jinak –  Jan Žižka. Krátce po 10. hodině se setkáváme s pracovníky muzea před vraty bývalé radnice a stoupáme pak do prvního patra.

V ponurém osvětlení gotického sálu na nás shlíží socha Jana Žižky na koni a jeho portréty. V jedné z vitrín je i vzácná vrchní část lebky a stehenní kost, přisuzované vojevůdci. Ředitel muzea Jakub Smrčka si navléká bílé rukavice, odemyká vitrínu a bere opatrně relikvii do rukou. Říká, že ostatky skutečně můžou patřit muži, jehož známe z dějepisu, filmů i papírové dvacetikoruny.

„Pravost je tak padesát na padesát," tvrdí Jakub Smrčka. „Ostatky podrobil zkoumání lékař v roce 1910 po nalezení při opravě kostela v Čáslavi, kde byl Jan Žižka pohřben. V 80. letech se i význačný antropolog Emanuel Vlček  přiklonil k názoru, že jde o část lebky Jana Žižky."

Lebka prozrazuje, že ten, komu patřila, utrpěl v mládí zranění levého oka, které se vyhojilo, a před smrtí kolem jeho 60. až  65. roku života si poranil i druhé. „To je charakteristické pro Jana Žižku a  Emanuel Vlček tvrdí, že  je statisticky velmi nepravděpodobné, aby byl v čáslavském kostele pohřben jiný člověk s podobnými zraněnými," pokračuje Jakub Smrčka a lebku ukládá do krabice.

close V pondělí dopoledne se kalva Jana Žižky v táborské nemocnici podrobila CT skenování. zoom_in Tu pak nese do auta vedoucí historického  oddělení Zdeněk Vybíral, který se autorsky podílel na výstavě o Žižkovi s Petrou Fetrovou a Lenkou Zajícovou. „Jan Žižka je 
v autě hezky připoután," glosuje Zdeněk Vybíral svého spolucestujícího na zadním sedadle, který byl za života zvyklý na koňská sedla a selské povozy. Ten by asi koukal!

Po pár minutách přijíždíme k táborskému špitálu, kde už před pavilonem čekají na V.I.P. pacienta novináři a televizní štáby.   Po chvíli čekání je na oddělení s tomografem volno. „Takového pacienta jsme tu ještě neměli," usmívá se primář radiologického  oddělení Gábor  Gyüre, zatímco Jakub Smrčka na lehátko pokládá část lebky, kterou  upevňuje a utahuje páskem laborant Pavel Sláma.

„Můžeme," říká Pavel Sláma a novináři se houfně stěhují do vedlejší místnosti, kde pak sledují pomalý posun lebky a červený laserový paprsek, který ji obtahuje. „Udělali jsme 1550 obrázků za pár minut, stejně jako u běžného pacienta, kterých máme kolem 30 až 35 denně," vysvětluje primář u monitoru,  „Dnešní vyšetření je raritou a zajímavostí a rádi se podobné akce s muzeem zase zúčastníme," slibuje Gábor Gyüre.

Když je po všem, lebka se stěhuje zpět do krabice a ředitel muzea  vysvětluje, co dál. „Data od lékařů nyní poskytneme antropologům na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde je za použití současných metod posoudí. Pomocí 3D technologie vytvoříme dokonalejší model této historické relikvie pro  stálou expozici 
v našem muzeu," vysvětluje Jakub Smrčka. „Přijďte se ale raději do 28. října podívat na originál," láká malé i velké zájemce o historii, aby si  vzácnou příležitost nenechali ujít.