„Vystřídala jsem několik míst, ale práce se nedala skloubit s rodinou. Až když jsem se přihlásila do druhého kurzu a naučila se účetnictví, našla jsem optimální zaměstnání. Práce, i když jí je spousta, mě baví a s kolegyněmi si vycházíme navzájem vstříc," pochvaluje si dvojnásobná maminka.

Podobné štěstí mělo více než 71 procent z 885 nezaměstnaných, kteří v únoru opustili evidenci budějovického úřadu práce. Právě ti našli nové pracovní uplatnění. „K 29. únoru bylo v okrese České Budějovice evidováno celkem 5965 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 101 uchazečů méně než na konci předchozího měsíce," dokládá klesající nezaměstnanost vedoucí oddělení trhu práce Jiří Beran. Situace se jeví ještě lepší při srovnání s loňským únorem. „V letošním únoru bylo evidováno o 1434 uchazečů méně."

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu ve věkové skupině 15 64 let meziměsíčně poklesl o 0,1 procentního bodu na hodnotu 4,3 %. Okres České Budějovice se tak v únoru řadil mezi 12 okresů v republice s nejnižší nezaměstnaností. V rámci kraje je na Českobudějovicku nezaměstnanost nejnižší.

I těch, kdo se přicházejí nově zaregistrovat na úřad práce, ubývá. Aktuálních 784 nových uchazečů je podle čerstvých statistik o 12 méně než loni v únoru. V porovnání s předchozím měsícem je to dokonce o 577 čerstvě nezaměstnaných osob méně.

Naopak pestřejší je nabídka volných pracovních míst. „Ke konci února bylo na našem kontaktním pracovišti evidováno celkem 2417 volných pracovních míst. To je o 27 míst více než v lednu 2016," vybírá Jiří Beran z čerstvých údajů.

V únoru zaměstnavatelé úřadu práce nahlásili 737 nových volných pracovních míst. Největší zájem mají dlouhodobě o řidiče nákladních aut, převážně mezinárodní kamionové dopravy. Pro ty je aktuálně evidovaných 302 volných míst.

Vysokou šanci najít novou práci mají i montážní dělníci (169), prodavači a prodavačky (107), kuchaři (104), číšníci a servírky (84) anebo frézaři (66).