V prvním kole pro něho bylo 28 mandatářů, proti 21, deset hlasů bylo neplatných, nedosáhl tedy potřebné absolutní většiny 30 hlasů. Ve druhém kole ho podpořilo 29 hlasů, kromě zastupitelů jeho strany i tři z dalších frakcí. Ve třetím kole stačila ke zvolení relativní většina a kandidát získal 28 hlasů. Vyhlášení aplaudovali zastupitelé sociální demokracie, Zelených a Svobodných, „mlčeli" lidovci, sdělil deník OÖN, který průběh zasedání zaznamenával on-line.

„Mnoho času k oslavám mu nezbývá, protože výzvy, které musí zvládnout, jsou enormní," zaznamenal linecký list. Jako první jmenoval finance – při roční rozpočtu kolem 800 milionů eur má město dluhy ve výši 1,3 miliardy. „Příčinou jsou četné investice za éry starosty Franze Dobusche, který po 25 letech odchází do důchodu. Paleta těchto investic sahá od svého času sporného Design-Centru přes školky a domovy důchodců po kulturní projekty jako Lentos a Ars Electronica Center," píše deník.

Jen se třesou

Letos se půda v Rakousku už 64krát otřásla natolik, že to lidé zaznamenali, píší OÖN. V uplynulých týdnech pocítili občané zemětřesení především v částech Dolních Rakous, ve Vídni, v Korutanech a v Tyrolsku. „Statistika potvrzuje dojem lidí, že letos se země chvěla častěji než v jiných letech," uvedl list. Potvrdila to seismoložka Centrálního ústavu pro meteorologii a geodynamiku Christiane Freudenthalerová, podle níž bylo otřesů dokonce výrazně víc. Od roku 2000 jich v Rakousku bylo ročně v průměru 42, ale z letošní anomálie se nic vyčíst nedá, počty silně kolísají. V roce 2002 bylo například jen třináct zemětřesení, loni 62.

Jednou z příčin zvýšené četnosti je podle ní několik relativně silných otřesů jako 2. února v Bad Eisenkappelu v Korutanech nebo 20. září a 2. října v Ebreichsdorfu (NÖ). Silné zemětřesení vyvolává řadu druhotných otřesů, vysvětluje. V posledních letech se Rakousku „třáslo" takto: 2009 – 32, 2010 – 50, 2011- 51, 2012 – 62.

Další exodus z církve

V řadě částí Německa zaznamenali v poslední době značně zvýšený počet výstupů z církve. V Kolíně nad Rýnem se v říjnu oproti září více než zdvojnásobil na 571, v Mnichově odešlo 1250 věřících proti zářijovým 602, v Trieru 97 (38), v Řeznu se počet téměř ztrojnásobil na 147. V Pasově vystoupilo z církve letos zatím 227 lidí, což je tolik jako loni za celý rok, v Deggendorfu 158 (102). Podle PNP byla kromě obvyklých důvodů, například církevní daně,  hlavní příčinou aféra limburského biskupa Tebartz-van Elsta.

Přenesli si domek

Přemístili si domeček.Andreas Lermer a Barbara Meyerová (oba 35) si přestěhovali selské stavení v tzv. rottalském stylu z Oberwesterbachu u Kößlarnu v okrese Pasov o dobře 70 kilometrů dál, do jejich bydliště ve Vilsbiburgu..

Po dva roky rozebírali a zase skládali stavení trám po trámu, krokev po krokvi a okna po oknu na 500 dílů, které pečlivě číslovali. Pozoruhodností bylo, že při snášení domu našli ve skrytém schránce ve zdi 200 let starý dopis, který tu uschoval syn tehdejšího majitele. „Ačkoliv tehdy nebylo zvykem, aby sedláčtí synci uměli číst a psát, tento druhý nejstarší z devíti sourozenců popisoval podrobně těžké časy a znovuvýstavbu domu, který kompletně vyhořel po úderu blesku," píše PNP.

Hladovka azylantů

Jádro sporu v Bavorském lese.Běženci, kteří od minulého týdne kempují před bavorským ministerstvem sociálních věcí v Mnichově, zahájili ve středu odpoledne hladovku. Šest mužů ze Senegalu požaduje uzavření uprchlické stanice v Böbrachu v okrese Regen a jejich ubytování na jiném místě, napsal deník PNP (náš list informoval).

Podle Alexandera Thala, mluvčího Bavorské rady pro uprchlíky, jsou požadavky běženců absolutně srozumitelné. Dům s osmdesáti místy sice nikterak není ve špatném stavu, ale prý žádný jiný tábor v Bavorsku není na tak odlehlém místě. „Izolovaná poloha dohání téměř všechny běžence, kteří jsou tam ubytováni, k šílenství," míní Thal a apeluje na ministerstvo, aby Böbrach uzavřelo. Protesty proti němu se údajně opakují už léta.

Ministryně sociálních věcí Emilia Müllerová požadavek dál odmítá. „Trvám na tom, že ubytování na jakémkoliv místě v Bavorsku je únosné," říká. Aby uchazeči o azyl žili vesměs v příměstských částech velkých center, není možné. Kritizovala rozhodnutí běženců k hladovce. Veřejnými protesty si nelze jiné místo ubytování vynutit, právní stát není vydíratelný, opakuje. S protestujícími je prý ochotna mluvit také společně s dolnobavorskou vládou a s občany Böbrachu.

Ke zprostředkování se nyní přihlásil čerstvě zvolený poslanec bundestagu Charles M. Huber. „Miliony Němců ho znají jako policejního komisaře Henryho Johnsona v televizním seriálu Starý z 80. a 90. let jako prvního seriálového hrdinu s afroamerickými kořeny," píše PNP. Huberův otec pocházel ze Senegalu, jako nyní hladovějící azylanti. Shodou okolností se Huber před několika dny vrátil z cesty do Senegalu, kde se setkal s předsedou tamního parlamentu. Už několik let je tam Huber aktivní v humanitárních a sportovních projektech a provozuje školu. „Argument azylantů, že v Dolním Bavorsku jsou odstrčeni, nemohu akceptovat. Ve srovnání s venkovskými územími Senegalu není žádné místo v Dolním Bavorsku odlehlé," říká.

Neakceptovatelné jsou podle něho i uváděné důvody žádostí protestujících o azyl. „Senegal není v zásadě země, odkud se odchází, nýbrž  na africké poměry stabilní, bezpečná země, bez politického pronásledování a se svobodou názorů, jedna z nejdemokratičtějších na kontinentu. Neznám z ní ani žádný případ nábožensky motivovaného násilí. 94 procent obyvatel jsou muslimové, ale Senegal je jedinou zemí, kterou znám, kde muslimové společně s křesťany slaví Vánoce…"

Připouští, že také v Senegalu jsou problémy, převážně ale hospodářského rázu, například v zásobování venkovských oblastí. Lidé mířící odtud do Evropy jsou pak podle něho běženci z ekonomických důvodů, uprchlíci před chudobou. Zahájit hladovku proto, aby unikli z údajné odlehlosti Dolního Bavorska, označuje za kontraproduktivní a neospravedlnitelné, nepřiměřené, Bavorsko si prý nezaslouží takové „vysvědčení".  Zároveň ale Huber cítí potřebu nějak uprchlíkům pomoci a nabízí, že se všemi chce o věci pohovořit z očí do očí.

Doženou nás přestupky?

Ve čtvrtek vstoupila v platnost směrnice EU, podle níž členské státy dostávají přístup k evropskému informačnímu systému Eucaris zahrnujícímu data motorových vozidel a jejich majitelů v celé unii. Pachatelé vybraných dopravních přestupků v cizině (nedovolená rychlost, ignorování bezpečnostních pásů, jízda na červenou, alkohol či drogy za volantem, telefonování za jízdy aj.) tedy budou moci být hnáni k odpovědnosti i doma, píše deník OÖN.

Vyčísluje, že ročně jsou stíhány asi čtyři miliony dopravních přestupků. Asi 800 000 výměrů ale končí v koši, protože úřady nemají data pachatelů. To by měla zmíněná směrnice během několika měsíců zavádění změnit. Rakousko mělo dosud bilaterální dohody o stíhání dopravních přestupků s pěti spolkovými zeměmi SRN, Švýcarskem, Rumunskem, Bulharskem, Maďarskem a Lichtensteinskem.

OÖN zmiňují rozdílnou sazbu sankcí. Překročení rychlosti o 20 km/h například stojí v Rakousku minimálně 20 eur, ve Švédsku 290, v Itálii 170,v Nizozemsku 160, nejméně pak například v Bulharsku, Polsku (25), Německu (35) a Slovensku (50). Švédsko je jedinou zemí, která netrestá telefonování za jízdy. Kdo jede bez pásů v Řecku, může dostat pokutu až 350 eur.