Připomíná několik čísel. Jen na stavbu věže vysoké 134,80 metru bylo použito 26 612 kamenů, což odpovídá váze 6350 tun. Střecha, která kryje celkově 4250 metrů čtverečních užitné plochy,  měří 7120 metrů čtverečních. Dóm má 164 vedlejších věžiček v novogotickém stylu.

Žádné oslavy ve škole

Ředitelství všech vyšších a středních škol v Rakousku obeslala školní rada na pokyn ministerstva školství dopisem, v němž upozorňuje, že „přenechávání prostor školy učitelům nebo jiným zaměstnancům rezortu k privátním účelům" je zakázáno. Napsal to deník OÖN.

V pokynu jsou výslovně uvedeny oslavy narozenin, svateb či pracovních jubileí. „Takové oslavy se na školách nesmějí konat, ani kdyby měly být zaplaceny," uvádí dopis.

Pro předsedu svazu učitelů vyšších škol v Horních Rakousích Franze Andexlingera je nařízení „nepřijatelné", pokračuje deník. „To by si učitelé nemohli po vyučování ve sborovně přiťuknout ani na služební jubileum svého kolegy – v každém podniku je to přece normální," zlobí se Andexlinger. Také to, že si učitelé nemohou pronajmout další školní prostory, mu vadí. „Ministerstvo školství je jediným resortem, který své zaměstnance posuzuje hůř než cizí osoby."

„V úřadu ministryně Claudie Schmiedové (SP) krok obhajují – ji na školách jsou prý nutná transparentní pravidla, nesmí být vyvoláno podezření, že by zaměstnanci školství mohli mít možnost nějakých výhod," píší OÖN.

V pozadí výnosu je právě podobný případ. V červnu 2010 uspořádala dolnorakouská zemská školní inspektorka oslavu šedesátin v hotelu na Semmeringu. Uspořádala jí je turistická škola sídlící vedle hotelu – sekretariát rozeslal pozvánky, 94 hostů obsluhovaly žákyně v rámci školní praxe, a inspektorka všechny náklady uhradila, řekla ministryně na interpelaci v parlamentu. Když poslanec Svobodných Fichtenbauer ve věci dál vrtal, odpověděla zmíněným generálním zákazem, dodává linecký deník.

Ochránci proti rybářům

Poté, kdy hornorakouský zemský „fišmajstr" Siegfried Pilgerstorfer požadoval odstřel údajně přemnožených vyder v některých územích (www.ceskobudejovicky.denik.cz informoval), „schytal" odvetný úder od ochránců přírody, jak napsaly OÖN. Podle předsedy jejich hornorakouského svazu Josefa Limbergera rybáři svými komerčními zájmy způsobili, že se ve zdejších vodách usídlily cizí druhy. Během několika desetiletí vytlačili pstruzi duhoví původní pstruhy potoční,  rakem signálním jsou ohroženi domácí raci. A Limberger jde ještě dál:  „80 000 rybářů jen v Horních Rakousích, nad tím je třeba se zamyslet," říká. Má za nutné přizpůsobit vydávání povolenek přezkušování loveckých oprávnění. Do přírodních vod podle něho by neměla být nasazována násada, protože vyvádí z rovnováhy ekosystém.

Pilgerstorfer k tomu v lineckém listě řekl, že návrh takového omezení je kompletně odtržen od reality, protože by se rovnal vyloženému vyvlastnění. „Bylo by to totéž jako zakázat obhospodařovaní vlastních polí sedlákovi," uvedl.

Jak se zdraví sousedé

Linecký institut Spectra zjistil anketou, že Rakušané se nejčastěji zdraví „Hallo". Klasické „Pozdravpánbů", které v poslední době oslabovalo, se zase vrací. Muži mají sklon k ležérnímu "Servus" nebo "Servas", ženy zase častěji užívají "Tschüss".  Doménou Vídně je  "Ba-Ba", žoviální  "Pfiat Di" je ve velkoměstech neznámé, ale na venkově stále častější. „Hallo" užívalo při posledním průzkumu v roce 1999 jen 51 procent dotázaných, nyní 74 procent. Renesanci prožívá "Grüß Gott" – v roce 1999 jím zdravilo 47 procent lidí, nyní 64 procent. Podobné je to u Nashledanou (ze 43 na 55 procent).  "Pfiat Di" sklouzl jen za poslední tři roky z 38 na 25 procent.

"Tschüss", "Hallo", "Hi" a "Ciao" jsou spíše formulkami do 30 let. „Celosvětových" „Dobrý den" užívá jen sedm procent dotázaných. „Antikvitární" pozdravy jako „poklona, má úcta, rukulíbám" užívají jen dvě až čtyři procenta Rakušanů.

Ze sobotního přepadení pumpy v Linci.Nebyli to Češi v akci?

Dva neozbrojení pachatelé přepadli v noci na sobotu benzinovou pumpu ve Vídeňské ulici v Linci. „Přišli kolem 2.05 hodiny do kiosku čerpací stanice a požadovali po 19leté zaměstnankyni peníze," píše list OÖN. Menší obnos vložili do potištěného plastového sáčku a utekli.  Okamžitě zahájené pátrání bylo bezvýsledné. Jeden z pachatelů měří 170-175 cm. Měl na sobě šedou mikinu s kapucí a bílé látkové rukavice. Maskován byl šálou nebo šátkem a mluvil lámanou němčinou. Druhý měl světlé kalhoty a modrý pulovr. Na hlavě měl ovinut zelený šátek nebo šálu. Lupiče zachytila kamera. Foto: deník/repro

Ikea jezdí na kolech

V centrálním skladu Ikey pro Rakousko a Švýcarsko ve Welsu pracuje na 200 lidí. Nyní se firma rozhodla motivovat je k dojíždění do zaměstnání na kolech.

Každý zaměstnanec, který do práce přijede desetkrát na bicyklu,  dostane desetieurovou poukázku. Bonus  je udělován až do padesáti jízd. Započítává se třeba jen jízda z nádraží, pokud pracovník dojíždí do Welsu vlakem. Momentálně dojíždí na kolech do skladu 25 „ikeistů" a počet stoupá. Šest z deseti zaměstnanců má do práce méně než deset kilometrů.

K podpoře projektu firma koupila pět kol, která jsou personálu k dispozici. CVhystá také zřízení zamykatelného parkoviště.

Zmíněné kroky Ikea přihlašuje do soutěže o titul „kolu nejpřívětivějšího podniku města". Bude vyhodnocena po 25. květnu, píše list OÖN. Vítězná firma dostane elektrokolo, druhá horské kolo zn. Hervis, třetí cyklodres pořádajícího deníku.