Připomíná, že podle místních zvyků jsou jako barborky užívány větvičky třešní, jabloní, hrušní, ořeší, kaštanů, švestek, hlohu či zlatice. Mají být nařezány 4. prosince, v den sv. Barbory,  a umístěny do vázy v bytě. „Pokud pokvetou až do Vánoc, bude to znamení štěstí a zdraví v příštím roce," vysvětluje zpravodaj.

Mistrovská babička

V 65 letech mistryní Bavorska v lední metané!Mistryní Bavorska v lední metané se v Regenu stala 65letá Thea Steingrüblová z TuS Töging v okrese Altötting,  „S věkem je člověk rutinovanější, zná led, má zkušenosti," vysvětluje svůj životní úspěch. V závodě za sebou nechala dokonce mistryni světa Marion Maderovou. Se ziskem 620 bodů měla na druhou, mistryni Evropy do 19 let Katju Loherovou, náskok 27 bodů. Teď se chce ještě zúčastnit celoněmeckého  mistrovství, a potom prý už bude hra jen koníčkem…
Věnuje se jí třicet let, během nichž se k bavorskému mistrovství kvalifikovala 19krát, k mistrovství SRN pětkrát.

Bavorský stromek z Čech

Pod tímto titulkem „upřesnil" pasovský deník PNP svou úterní zprávu o transportu prý bavorského vánočního smrku na Svatopetrské náměstí ve Vatikánu. Nyní sděluje, že jde o „společný dar z Česka a z Bavorska papeži".

S odkazem na ČTK a Mittelbayerische Zeitung dodává, že strom vysoký 25 metrů, tlustý 98 cm a těžký 7,2 tuny „je darem západočeského města Domažlice (německy Taus) a pochází z obecního lesa u Folmavy nedaleko německé hranice. Blízko ležící pohraniční město Waldmünchen a bavorská vláda převzaly „všechny ostatní náklady, především na transport". A uzavírá, že „přeshraniční akci s vánočním stromem organizátoři chápou jako symbol sblížení Čechů a Němců v Evropě". Ke slavnostnímu rozsvícení smrku ve Vatikánu 13. prosince se předpokládá účast delegace z obou zemí, už 11. prosince se chtějí poutníci z Čech a z Německa zúčastnit všeobecné audience papeže Františka. „Ze dřeva smrku mají být podle Vatikánu později vyrobeny drobné předměty denní potřeby a dětské hračky," uzavírá list.

Třetina rodila císařem

V Bavorsku loni 32,4 procenta žen rodilo císařským řezem -. v Horním Bavorsku 35,1 procenta, nejméně stejně jako loni ve středním Francku – 28,6 procenta. Pod bavorským průměrem je také Dolní Bavorsko s 32 procenty. Deník PNP připomíná, že jedním z důvodů pro rozhodnutí rodit tímto způsobem je to, že stoupá počet žen otěhotnělých až po 35. roce života, kteří volí „jistější" variantu. Loni bylo v Bavorsku 24 procent nastávající matek starších 35 let.