Dokud neudeří pořádné mrazy, na hladinu Lipna pokrytou ledem raději nevstupujte. Příznivcům bruslení to radí správci lipenské ledové magistrály. Antonín Labaj, který jezdí ve Frymburku s přívozem a zároveň upravuje frymburskou část ledové magistrály, upozornil, že v každé části jezera je jiná kvalita ledu. A na to, abyste se mohli na Lipno vydat s bruslemi, je třeba velmi dobrá znalost místních poměrů. Tu neměli čtyři bruslaři, kteří v pátek skončili pod ledem nedaleko Frymburka. "Vjeli na místo, kde bývá kvůli přítoku led nejtenčí," vysvětlil Antonín Labaj.

Ten nedoporučuje ani bruslení při břehu. "Třeba v okolí Frymburka je v neděli kvalita ledu ještě horší než v pátek. Není silnější než tři centimetry. V sobotu přišla velká obleva, do toho déšť," popsal Antonín Labaj.

U pláže v Černé v Pošumaví zamrzlé Lipno v neděli opanovali jak bruslaři, tak zejména zahraniční vyznavači ledního jachtingu. Provozovatelé místních restaurací uváděli, že led při břehu má tloušťku sedm centimetrů. Odkazovali přitom na desatero zásad bezpečného pohybu na ledě, které dali dohromady členové českokrumlovské místní skupiny Vodní záchranné služby Českého červeného kříže. Ti na svém webu rovněž varují, že nedoporučují vstup na led na celém Lipně z důvodu vysokého rizika proboření.