Do kompletní přestavby vnitřní části náměstí Republiky se v červenci pustila novohradská radnice. Součástí projektu za víc než osm milionů korun je rekonstrukce kašny, chodníků,  i parkovacích míst nebo pořízení originálních slunečních hodin. Autorem návrhu je boršovský starosta Jan Zeman. Na financování stavby získalo město dotaci z Regionálního operačního programu Jihozápad. Hotovo má být do konce září.

Pro místní je nejdůležitější, že u kašny zůstane osm vzrostlých lip. Ještě nedávno jim hrozilo pokácení. Při plánování projektu si totiž město nechalo vypracovat odborný dendrologický posudek. 
Z něj vyplývá, že stromy jsou ve špatném stavu. Tím pádem se jim musí věnovat zvláštní péče.

Děti ocení přechod

„Po dohodě s dendrologem 
se podařilo lípy zachránit. Museli jsme však trochu upravit původní plány," potvrdil starosta Vladimír Hokr. Dodal, že právě tyto stromy dotvářejí atmosféru celého náměstí. Okolí kašny je navíc častým a oblíbeným místem setkávání. Udržení jeho podoby proto pro radnici bylo jednou z priorit.
Částečných oprav se dočkají také veřejná prostranství v Navrátilově ulici a Údolí. Místní lidé se mohou těšit  na obnovu  zeleně i herní prvky pro nejmenší děti. 
V Údolí a Byňově navíc vznikají nové autobusové zastávky. Město na ně získalo peníze z krajského úřadu. Díky prostředkům z regionálního operačního programu se pro změnu opravují  chodníky 
v Jakuli, silnice ve Vyšném 
a chodníky i asfaltový povrch vozovky v novohradské Vilové čtvrti.  Připravuje se i stavba přechodu pro chodce u zastávky v Údolí. Ocení ho hlavně děti, které tu přes rok čekávají na odvoz do školy. „Jsem rád, že se do toho město pustilo. Chodníky už stejně byly propadlé a lavičky rozbité. Chce to opravit, protože sem jezdí spousta turistů a cizinců," zmínil dobrovolný hasič Jiří Matějka z Údolí. Místní sbor se před nedávnem dočkal i rekonstrukce zbrojnice, která se rozšířila
o jedno patro.

V současné době se dodělávají další úpravy garáží. Slavnostní otevření hasiči plánují na druhou polovinu září. Pozitivně se k rekonstrukci náměstí Republiky před časem vyjádřil i Petr Šiller z Nových Hradů. Toho na projektu zaujaly především nové chodníky.

„Současné chodníky na náměstí vypadají opravdu hrozně, takže jsem určitě pro, aby se vyměnily. Nové jsou všude, ve Svinech i ve Stropnici, a tady pořád ještě ne. Přitom jsou staré už kolik let," řekl starší muž. Stejně opravy vnímá i Daniela Koštelová z Byňova. Také ona před nedávnem přiznala, že současná podoba náměstí Republiky je už  zastaralá a nemoderní. Rekonstrukce je tudíž podle ní nezbytná. „Určitě to vítám. Nejvíc mi chybí chodníky a nové lavičky, jako jsou třeba v Budějovicích na Lannovce. Mohly by tu být i kytičky, keře a nové odpadkové koše," zasnila se mladá žena. Součástí rozsáhlého projektu obnovy novohradských veřejných prostranství je i vybudování skateparku nedaleko centra. 
Do jeho stavby se město pustí během příštího týdne. Vyjde na víc než půl milionu korun.

První nadšenci se po něm pravděpodobně projedou koncem září. Podobu parku navrhovali žáci místní základní školy, a to v rámci aktivity Podaná ruka.
„Smyslem této aktivity je větší zapojení mládeže do společenského dění ve městě. Pod dohledem vyučujícího vymysleli celý projekt až k žádosti o dotaci," vysvětlil starosta Vladimír Hokr.