Letošní plavební sezonu na Vltavě oficiálně zahájí 19. května jednodenní kulturní festival Vltava Open. Výlet lodí po řece či jihočeských přehradách si ale můžete užít třeba už tento víkend. Většina plavidel je již v provozu.

Jedněmi z mála výjimek jsou lodě, které představují letošní jihočeské plavební novinky. Ředitelka destinační agentury In Regio Lucie Fialová prozradila, že ve středu 25. dubna vypluje z přístavu v Českém Vrbném, místní části krajského města, nová loď Pálava společnosti Jihočeská plavební. Turisty bude vozit v okolí Budějovic, Hluboké a Týna nad Vltavou. O prázdninách popluje mezi Týnem a zámkem Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí.

Další novinkou letošní plavební sezony na Českobudějovicku bude podle Lucie Fialové okružní plavba po Munickém rybníce vedle Jihočeské zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou.

Po Lipně se už teď můžete svézt dvěma loděmi, které se jmenují Adalbert Stifter a Vltava. Výletní loď Vltava vozí turisty mezi HorníPlanou a Černou v Pošumaví, loď Adalbert Stifter zajišťuje linkové a okružní plavby v jižní části vodní nádrže.

Na vlnách s mobilem
Lidé, kteří si půjčí na svou dovolenou nebo výlet loď na Vltavě, si mohou zdarma stáhnout mobilní aplikaci Vltava Resort. Najdou v ní všechny potřebné informace k plavbě – kontakty na obsluhu plavebních komor, informace o stavu hladiny, přístavech i tipy na výlety kolem řeky.

Lodní dopravu na Orlíku zajišťuje společnost Quarter. Má tady k dispozici šest lodí. První vypluly 7. dubna. Do června lodě přepravují zájemce jen o víkendecha svátcích. V letní sezoně pak denně. Dispečer lodní dopravy Jiří Kortánek zmínil, že díky hezkému počasí, které láká lidi ven, je o plavbu lodí o víkendech velký zájem.

Nejoblíbenější je tu trasa od zámku Orlík na hrad Zvíkov a naopak. V červenci a srpnu plují lodě také z přístavu od zámku Orlík na hráz přehrady Orlík. Tu často využívají rekreanti z kempů, rekreačních středisek a hotelů kolem přehrady.

Po rybníce Svět v Třeboni vozí výletníky loď Petr Vok. Vyplouvá každou celou hodinu od 11 do 16 hodin z přístaviště na světské hrázi nedaleko pomníku Jakuba Krčína. O prázdninách se provozní doba rozšíří od 10 do 18 hodin. Jak říká kapitán lodi a zároveň i provozovatel lodní dopravy Štěpán Machart, při plavbě je rozhodně na co se dívat. Nejenže je možné spatřit volavky, ale usídlili se tadyi kvakoši, létá sem bílý ibis. A po mnoha letech, možná po třiceti, se sem vrátili roháči a lysky.