V úterý dopoledne starosta Christian Moser vyzval na facebooku k pátrací akci. Krátce poté se skupina z Natternbergu ohlásila na radnici a položila si podmínky. Asi byla vyslyšena, protože už v 16 hodin si májku převzali zaměstnanci deggendorfského stavebního dvora. „Teď ji uložíme do ještě bezpečnější haly," dal se slyšet vedoucí zařízení.

Vídeň uplácí mediky

Rakouská města se přetahují o začínající lékaře. Ve Vídni tak bude svaz nemocničních zařízení od srpna vyplácet studentům medicíny po jejich klinicko-praktický rok (KPJ) „odškodné výdajů" ve výši 650 eur měsíčně, píše deník OÖN. Vysvětluje, že KPJ je od loňského srpna pevnou součástí vzdělávání lékařů. Praktikum trvá 48 týdnů po 35 pracovních hodinách. Vídeň nabízí medikům pro KPJ asi 350 míst v městských nemocnicích. Při plném využití by to město stálo tři miliony eur ročně. Podle městské radní pro zdravotnictví Sonji Wehselé (SPÖ) platí příspěvek v obdobné výši i Horní a Dolní Rakousy, Vorarlbersko dává 500 eur, ostatní spolkové země nic.

S pomocí slunce do Kazachstánu.Jezdí na slunce

Anita Burgholzerová a Andreas Hübl ze Steyru se chystají na "The Suntrip", závod elektrokol se solárním pohonem. Start bude 6. června v Miláně. Oficiální část vede do Ankary a zpět, rakouská dvojice chce ale dorazit až do Kazachstánu, jak byl The Suntrip původně plánován. Protože mu ale odstoupil jeden ze sponzorů, trasu zkrátil.
Sousedé absolvovali na svém tandemu první kilometry zatím bez pomoci slunce – solární panely teprve montují jako střechu. Burgholzerová jezdí vpředu, takřka vleže, Hübl sedí za ní a vozítko řídí a brzdí. Odhadují, že do Alma Aty dorazí tak za dva a půl měsíce. Cesta tam je dlouhá asi 8000 kilometrů, z velké části po málo frekventovaných cestách, v Kazachstánu po stepích. Kontrolní body jsou ve větších městech. Nejtěžší bude hornatá část Turecka. K závodu se přihlásilo 23 týmů ze třinácti zemí. Domovská stránka dvojice je www.nandita.at.

Pegida „ožívá"

Hornorakouská odnož „vlasteneckých Evropanů proti islamizaci západu" po delší době plánuje svou třetí „procházku", píší OÖN. Poslední byla v únoru. Podle oznámení na facebooku se má konat v neděli 3. května v lineckém vnitřní městě. Čas a přesné místo zatím Pegida neuvedla. Organizace se nyní nazývá „Tvá strana v Rakousku".

Pomáhají dětem

„Matka tří dětí musí na operaci, bojí se trvalých následků a toho, co bude s dětmi, k nimž otec nemá žádný kontakt. Obrací se proto na sociální pracovníky organizace pomoci dětem a mládeži." – Tak popisují OÖN typický případ, v němž děti potřebují pomoc a krizové opatrování. Jindy jde o násilí v rodině a podobně. Loni muselo v Horních Rakousích tohoto řešení využít 252 dětí a mladistvých. Oproti roku 2007 je to víc než dvojnásobek - tehdy jich bylo 125. Speciálně školení „náhradní rodiče" loni opatrovali 62 školou povinných dětí, starší měli možnost žít v chráněné skupině v prostředí podobném rodinnému, ve skupině maximálně šesti lidí.
„Cílem je děti tak dlouho opatrovat mimo rodinu, než je krize překonána," říká v OÖN zemská radní pro sociální věci Gertraud Jahnová (SP). Vláda v minulých letech usilovala o regionalizaci nabídky těchto zařízení. Tak loni v prosinci zahájil i „Skip" v Leonsteinu, a už přijal 31 dětí. V celých Horních Rakousích se od roku 2013 nabídka rozšířila z 29 na 52 míst, v péči u rodin ze 30 na 40.

Napoleon se přestěhoval do Ingolstadtu.Napoleon v Bavorsku

V Ingolstadtu bude 30. dubna otevřena zemská výstava Domu bavorských dějin „Napoleon a Bavorsko". Potrvá do 31. října a věnuje se rušné historii francouzského císaře a jeho spojence Bavorska, uvádí PNP. Návštěvníkům dobu přibližuje kolem 400 exponátů, inscenací a interaktivních stanovišť. Jedním z nejdrahocennějších kusů je dvourohý Napoleonův klobouk, vystaven bude také „plechový deník" jednoho z vojáků, který si zapisoval průběh polního tažení, či sáček s losovacími koulemi, které rozhodovaly o tom, zda mladý sedlák bude odveden k armádě nebo ne. „Těžký život pěšáka si zájemci vyzkouší na vlastní kůži – ve výstrojní stanici si budou moci obléct kabát, helmu a tornu," dodává PNP. Výstava bude otevřena denně od 9 do 18 hodin, vstupné je devět eur, pro děti a mládež 1,50 eura. Vstupenka opravňuje i k návštěvě se slevou druhý den v městských muzeích Ingolstadtu.

Nahradí bránu koncentráku

Odcizená historická brána pamětního místa koncentračního tábora v Dachau s výsměšným nápisem Arbeit macht Frei, Práce osvobozuje, bude ve středu odpoledne, v den 70. výročí osvobození lágru, nahrazena kopií, informuje PNP. „Především těm, kteří tábor přežili, záleželo na tom, aby brána k výročí byla kompletní," dodává.

Přelepil si „nacikerku"

K malému incidentu došlo při procesu s neonacistickou NSU v Mnichově. Jeden ze svědků, 37letý pravicový extremista, si musel v úterý přelepit vytetované nacistické motto na hlavě dvěma velkými náplastmi, píše PNP. „Státní zástupce ho obvinil z užívání protiústavních symbolů, protože na holé lebce má čitelný nápis ,Blut und Ehre´, Krev a čest," uvedl list. „Muž se zpočátku ohrazoval upozorněním, že čepice jsou v soudní síni zakázány. Po polední přestávce se ale objevil se dvěma velkými náplastmi přes ucho, které slogan zakryly."
Hlavní obžalovanou v procesu je Beate Zschäpeová, obviněná z deseti převážně rasisticky motivovaných vražd a dvou bombových útoků.