VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malí sousedé u nás počítali čápy

Linec - OÖN se s odlety ptactva do jižních krajin vracejí k letošní „sezoně“ čápů bílých podél hranic s Českem a Bavorskem.

29.9.2017
SDÍLEJ:

Mladí sousedé počítali i české čápy.Foto: Deník/repro

Jejich sčítání vede už od roku 1996 dlouhodobý projekt Rakouských mladých ochránců přírody v Haslachu. Ti letos zaznamenali v jedenácti hnízdech mezi Grafenau, Haslachem a Malonty 18 mladých. „Obzvlášť úspěšné, jako už řadu let, byly čapí rodiny v jižních Čechách,“ píše list. Česká populace těchto velkých ptáků osidluje od roku 1993 i severní Mühlviertel, kde čápi hledají potravu v blízkosti pasoucích se krav, nebo ji nacházejí za traktory při orbě a pokosu – kobylky, brouky, myši, vysvětluje deník.

Podle něj letos obzvlášť potěšila tři mláďata v Haslachu a tři v Niederwaldkirchenu. Bez potomstva bohužel zůstal čapí pár v Bad Leonfeldenu – jeden zahynul v noci na 26. září, kdy ho odhodil orkán na zeď domu. „Zůstává naděje, že po zhruba třech letech se někteří z osmnácti mladých po dosažení pohlavní zralosti vrátí do regionu našich tří zemí a budou tu hledat nová hnízda,“ říká v OÖN předseda mladých ochránců z Haslachu Karl Zimmerhackl.

Na snímku jsou při pozorování čápů v Čechách Mathias, Laurenz a Severin Vierlingerovi.

Automobiloví miláčci

V průzkumu rakouské agentury meinungsraum.at uvedlo 40 % z 500 dotazovaných, že svým vlastním osobním autům dali přezdívky, napsaly OÖN. Z žen to bylo dokonce 52 %. Studie byla v rámci "National Name Your Car Day", který připadá na 2. říjen. Nejčastějšími jmény automobilových miláčků u sousedů jsou Baby, Flocki a Frosch(i), mezi dalšími například Susi, Mucki, Spucki, Quaxi a Schurli či odvozeniny od značek - Audina, Speedy, Caddylein, Golfi, Tiger a Maxi. Průzkum vyhodnocoval i to, co si lidé myslí o ltěch, kteří auta tak lidsky pojmenovávají: podle 47 % dotazovaných má vozidlo pro ně obzvláštní hodnotu, 16 % je názoru, že věci personifikují většinou osamělí lidé.

Komisařka zrušila facebok

Linecký list OÖN zaznamenal, že komisařka Evropské unie pro ochranu spotřebitele a spravedlinost Věra Jourová zrušila své facebookové konto, protože v této sociální síti vidí vstupní bránu nenávistných komentářů, „dálnici nenávisti, kterou nechce podporovat“.

Deník poznamenává, že před zhruba rokem se největší internetové platformy Facebook, Google, Twitter a Microsoft zavázaly Evropské komisi, že většinu nenávistných komentářů během 24 hodin přezkoumají a odstraní. „Podle Jourové to nestačí, proti zlobným komentářům a povzbuzování k terorismu se musí postupovat rychleji,“ píše list a parafrázuje českou komisařku, že „takové komentáře v internetu mohou vést ke konkrétnímu násilí vůči konkrétní osobě, a to nesmíme tolerovat“.

Proč visí křesla na lucernách?

Nevídaný úkaz - židle na lucernách…

Od minulého týdne „pluje“ ve čtyřmetrové výšce 60 designerových ostře červených židlí namontovaných na lampách uličního osvětlení hlavních ulic Schwertbergu. Dělají tak reklamu kalendáři místního hudebního sdružení, který pro těleso připravil umělecký fotograf Florian Lageder a který bude v neděli 1. října prezentován na zdejším zámku, vysvětlují OÖN.

Lidovecký starosta Max Oberleitner, který byl do projektu zasvěcen, nechtěl důvod ozdoby prozradit, ale když ho občané opakovaně bombardovali otázkami, proč si takovou očividně „rudou“ volební reklamu nechá líbit, kapituloval a přece jen odkázal veřejnost na výstavu muzikantského spolku. Ten se při chystání oslav 150 let trvání v příštím roce obrátil na Lagedera, zda by takový fotokalendář nepřipravil. Ten souhlasil, ale s podmínkou, že jej udělá po svém, tedy bez obvyklých motivů selských stavení, balíků slámy a půllitrů. Hodlal ke snímkům použít 60 umělohmotných konferenčních židlí italské architektky Anny Castelliové, které nedávno získal. Do jejich kulisy instaloval schwertberské muzikanty – každý měsíc jinak. Začali loni v červnu, poslední termín byl letos v květnu. Autor dbal na to, aby stránky jednotlivých měsíců měly době odpovídající motivy. Při pořizování záběru s ledovými krami na Aistu se dokonce probořil…

Hotový kalendář bude na jeden jediný den představen v neděli na výstavě od 15 hodin na zámku. Pak ovšem bude možné si jej koupit, dodává linecký list.

Dost studené září

Rakousko má za sebou nejchladnější září od roku 2007 s průměrem 1,5 stupně pod dlouholetým středem, napsal linecký Volksblatt ze zprávy Centrálního úřadu pro meteorologii a geodynamiku. Na horách bylo dokonce nejchladněji od roku 2001. Září bylo nejzataženější za posledních 16 let, s 30 procenty dlouhodobě průměrného slunečního svitu. Zato napršelo o 35 procent víc… Sucho bylo naopak v Mühlviertlu a ve Waldviertlu – tam spadlo o 40 a 60 % méně srážek než v průměru. Objevily se i sněhové rekordy – ve villašských Alpách ve výši 2140 metrů přibylo 78 centimetrů sněhu, nejvíc od začátku měření v roce 1925. Letních dnů – s nejvyšší teplotou alespoň 25 stupňů - mívali v minulosti v hlavních zemských městech dva až šest, letos ale nebyl v Salcburku, Linci a Innsbrucku ani jeden, v Klagenfurtu, Bregenzi a St. Pöltenu po jednom a v Eisenstadtu, Štýrském Hradci a Vídni po třech

Přibývá hráčů

Podle zprávy Bavorské diakonie se počet závislých hráčů na automatech v Bavorsku od roku 2013 zvýšil o asi 17 procent. Za závislé je pokládáno 34 000 osob, dvojnásobek má k hazardním hrám přinejmenším problematický vztah. Přímými nebo nepřímými následky této vášně je v zemi zasaženo více než milion lidí z okruhu rodin hráčů. Poradkyně pro závislost Caritas Pasov Erika Wimmerová uvedla, že v roce 2015 evidovali 64 závislých na hře, loni už 70, a stále jich přibývá, píše PNP.

Autor: Vladimír Majer

29.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 250 Kč

Úředníci v oblasti daní služební místo č. 220343 - rada/odborný rada v Oddělení daňového procesu. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména: , -koordinace a metodické usměrňování rozhodujících směrů výkonu správy daní, poplatků nebo jiných obdobných peněžitých plnění, zahrnující stanovení jednotných pravidel pro uplatňování pravomoci správců daně,, -přípravu rozhodnutí vydávaných finančním úřadem v daňovém a správním řízení,, -zpracování stanovisek k opravným prostředkům proti rozhodnutí finančního úřadu,, -zastupování finančního úřadu před soudem., , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 16. dubna 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Jihočeský kraj, Mánesova 1803/3a, České Budějovice, PSČ 371 87, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID scdnz6b., Více informací a žádost včetně požadovaných příloh ke stažení na:, http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/app/detail/4157811. Pracoviště: Finanční úřad pro jihočeský kraj, Mánesova, č.p. 1803, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Marie Tichá, +420 387 722 289.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 78 Kč

Vrátní BEZPEČNOSTNÍ PRACOVNÍK/CE - VRÁTNÝ/Á. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 78.1 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Bezpečnostní agentura hledá pracovníky/ice na pozici vrátný - HPP nebo DPP., Určeno pro osoby se zdravotním postižením nebo osoby zdravotně znevýhodněné., Místo výkonu práce: DK Metropol, Pracovní doba: 12hod. směny., Základní mzda 78,10 Kč., Benefity: stravenky v hodnotě 70 Kč, 2 Kč/hod na ošatné, příplatky za So, Ne a svátky dle zákona, V případě zájmu si telefonicky sjednejte schůzku.. Pracoviště: Agp plus service s.r.o. - dk metropol, Senovážné nám., č.p. 248, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Sukdol, Růžička, +420 733 643 630,737 144 308.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 95 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč, mzda max. 105 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: EUROPE JOBS S.R.O. hledá pro provoz v Českých Budějovicích vhodné kandidáty na pozici: , , DĚLNÍK VE VÝROBĚ, - obsluha stroje, linky , - skladové aktivity, - manipulace se zbožím , , Místo výkonu práce - České Budějovice. Nástup možný od 14.3.2018., , Požadujeme:, - ochota a chuť pracovat ve směnném provozu - 2, - spolehlivost, zodpovědnost, - není nutná žádná praxe ani kvalifikace, - fyzická zdatnost, , Nabízíme:, - platové ohodnocení: 95,-kč/h, po odpracovaných 3 měsících 105,-Kč/h, - možnost vyplácení záloh na mzdu po odpracovaných 5 dnech, - dlouhodobou spolupráci. Pracoviště: Europe jobs s.r.o., Branišovská, č.p. 1729, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Daniel Dušek, +420 604 704 917.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 24 000 Kč

Stavební technici projektanti, konstruktéři Projektant TZB (VZT/CH). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍ NÁPLŇ:, - kresličské práce 2D,3D, - zpracování projektů v oblasti TZB (VZT, chlazení) , - projekce a dimenzování VZT systémů, - návrh/schvalování koncepce projektovaných technologických zařízení , - spolupráce s realizační částí společnosti a ostatními profesemi techniky prostředí vč. stavební části, , POŽADUJEME:, - SŠ/VŠ technického směru (strojní či stavební směr, ideálně TZB) nebo odpovídající znalosti získané praxí v oblasti projekce TZB, - technické myšlení , - znalost práce na PC (Microsoft Office, AutoCAD) , - schopnost komunikace v AJ nebo NJ, - komunikační schopnosti se zákazníky a v rámci projekčního týmu, - všestranná osobnost, spolehlivost a ochota, samostatnost, - řidičský průkaz sk. B, , NABÍZÍME:, - zázemí stabilní společnosti, - plný pracovní úvazek, - smluvní plat a mimořádné odměny, - možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu, - pružnou pracovní dobu, - příspěvek na stravování, - nástup možný ihned. Pracoviště: Štrob &, spol. s r.o., Senovážné nám., č.p. 231, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Jan Richtr, +420 387 756 444.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na parkovišti poškodil audi a ujel

Naši prvňáci. Ilustrační foto

Prvňáci ze Základní školy Šindlovy Dvory a Základní školy Dříteň

Jednali o podobě točny

České Budějovice – Co s otáčivým hledištěm v Českém Krumlově? To je třeba rozhodnout do roku 2020. Do té doby může v zahradě krumlovského zámku v současné podobě zůstat.

AKTUALIZOVÁNO

U Šebanova se srazila tři auta, na místo přiletěl i vrtulník

Hořice na Šumavě - Vážná dopravní nehoda v úterý časně ráno omezila provoz na silnici z Českého Krumlova směrem do Hořic na Šumavě, a to poblíž Šebanova.

OBRAZEM: Nevěříme, že se do vlaků v létě vejdou i cyklisté, říkají cestující

Českokrumlovsko - Vejdou se v sezóně cyklisti do vlaků nového dopravce, GW Train a. s., který od prosince provozuje trať z Českých Budějovic do Černého Kříže a Nového Údolí?

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT