Jejich sčítání vede už od roku 1996 dlouhodobý projekt Rakouských mladých ochránců přírody v Haslachu. Ti letos zaznamenali v jedenácti hnízdech mezi Grafenau, Haslachem a Malonty 18 mladých. „Obzvlášť úspěšné, jako už řadu let, byly čapí rodiny v jižních Čechách,“ píše list. Česká populace těchto velkých ptáků osidluje od roku 1993 i severní Mühlviertel, kde čápi hledají potravu v blízkosti pasoucích se krav, nebo ji nacházejí za traktory při orbě a pokosu – kobylky, brouky, myši, vysvětluje deník.

Podle něj letos obzvlášť potěšila tři mláďata v Haslachu a tři v Niederwaldkirchenu. Bez potomstva bohužel zůstal čapí pár v Bad Leonfeldenu – jeden zahynul v noci na 26. září, kdy ho odhodil orkán na zeď domu. „Zůstává naděje, že po zhruba třech letech se někteří z osmnácti mladých po dosažení pohlavní zralosti vrátí do regionu našich tří zemí a budou tu hledat nová hnízda,“ říká v OÖN předseda mladých ochránců z Haslachu Karl Zimmerhackl.

Na snímku jsou při pozorování čápů v Čechách Mathias, Laurenz a Severin Vierlingerovi.

Automobiloví miláčci

V průzkumu rakouské agentury meinungsraum.at uvedlo 40 % z 500 dotazovaných, že svým vlastním osobním autům dali přezdívky, napsaly OÖN. Z žen to bylo dokonce 52 %. Studie byla v rámci "National Name Your Car Day", který připadá na 2. říjen. Nejčastějšími jmény automobilových miláčků u sousedů jsou Baby, Flocki a Frosch(i), mezi dalšími například Susi, Mucki, Spucki, Quaxi a Schurli či odvozeniny od značek - Audina, Speedy, Caddylein, Golfi, Tiger a Maxi. Průzkum vyhodnocoval i to, co si lidé myslí o ltěch, kteří auta tak lidsky pojmenovávají: podle 47 % dotazovaných má vozidlo pro ně obzvláštní hodnotu, 16 % je názoru, že věci personifikují většinou osamělí lidé.

Komisařka zrušila facebok

Linecký list OÖN zaznamenal, že komisařka Evropské unie pro ochranu spotřebitele a spravedlinost Věra Jourová zrušila své facebookové konto, protože v této sociální síti vidí vstupní bránu nenávistných komentářů, „dálnici nenávisti, kterou nechce podporovat“.

Deník poznamenává, že před zhruba rokem se největší internetové platformy Facebook, Google, Twitter a Microsoft zavázaly Evropské komisi, že většinu nenávistných komentářů během 24 hodin přezkoumají a odstraní. „Podle Jourové to nestačí, proti zlobným komentářům a povzbuzování k terorismu se musí postupovat rychleji,“ píše list a parafrázuje českou komisařku, že „takové komentáře v internetu mohou vést ke konkrétnímu násilí vůči konkrétní osobě, a to nesmíme tolerovat“.

Proč visí křesla na lucernách?

Nevídaný úkaz - židle na lucernách…Zdroj: Deník/repro

Od minulého týdne „pluje“ ve čtyřmetrové výšce 60 designerových ostře červených židlí namontovaných na lampách uličního osvětlení hlavních ulic Schwertbergu. Dělají tak reklamu kalendáři místního hudebního sdružení, který pro těleso připravil umělecký fotograf Florian Lageder a který bude v neděli 1. října prezentován na zdejším zámku, vysvětlují OÖN.

Lidovecký starosta Max Oberleitner, který byl do projektu zasvěcen, nechtěl důvod ozdoby prozradit, ale když ho občané opakovaně bombardovali otázkami, proč si takovou očividně „rudou“ volební reklamu nechá líbit, kapituloval a přece jen odkázal veřejnost na výstavu muzikantského spolku. Ten se při chystání oslav 150 let trvání v příštím roce obrátil na Lagedera, zda by takový fotokalendář nepřipravil. Ten souhlasil, ale s podmínkou, že jej udělá po svém, tedy bez obvyklých motivů selských stavení, balíků slámy a půllitrů. Hodlal ke snímkům použít 60 umělohmotných konferenčních židlí italské architektky Anny Castelliové, které nedávno získal. Do jejich kulisy instaloval schwertberské muzikanty – každý měsíc jinak. Začali loni v červnu, poslední termín byl letos v květnu. Autor dbal na to, aby stránky jednotlivých měsíců měly době odpovídající motivy. Při pořizování záběru s ledovými krami na Aistu se dokonce probořil…

Hotový kalendář bude na jeden jediný den představen v neděli na výstavě od 15 hodin na zámku. Pak ovšem bude možné si jej koupit, dodává linecký list.

Dost studené září

Rakousko má za sebou nejchladnější září od roku 2007 s průměrem 1,5 stupně pod dlouholetým středem, napsal linecký Volksblatt ze zprávy Centrálního úřadu pro meteorologii a geodynamiku. Na horách bylo dokonce nejchladněji od roku 2001. Září bylo nejzataženější za posledních 16 let, s 30 procenty dlouhodobě průměrného slunečního svitu. Zato napršelo o 35 procent víc… Sucho bylo naopak v Mühlviertlu a ve Waldviertlu – tam spadlo o 40 a 60 % méně srážek než v průměru. Objevily se i sněhové rekordy – ve villašských Alpách ve výši 2140 metrů přibylo 78 centimetrů sněhu, nejvíc od začátku měření v roce 1925. Letních dnů – s nejvyšší teplotou alespoň 25 stupňů - mívali v minulosti v hlavních zemských městech dva až šest, letos ale nebyl v Salcburku, Linci a Innsbrucku ani jeden, v Klagenfurtu, Bregenzi a St. Pöltenu po jednom a v Eisenstadtu, Štýrském Hradci a Vídni po třech

Přibývá hráčů

Podle zprávy Bavorské diakonie se počet závislých hráčů na automatech v Bavorsku od roku 2013 zvýšil o asi 17 procent. Za závislé je pokládáno 34 000 osob, dvojnásobek má k hazardním hrám přinejmenším problematický vztah. Přímými nebo nepřímými následky této vášně je v zemi zasaženo více než milion lidí z okruhu rodin hráčů. Poradkyně pro závislost Caritas Pasov Erika Wimmerová uvedla, že v roce 2015 evidovali 64 závislých na hře, loni už 70, a stále jich přibývá, píše PNP.