To jsou televizní a filmové role, které proslavily jihočeského rodáka Františka Němce. Dnes se herec, který žije v Praze a je členem Národního divadla, dožívá 70 let. Deník mu přeje spoustu sil do nových rolí!

František Němec se narodil 9. srpna 1943 v Sezimově Ústí nedaleko řeky Lužnice do rodiny elektrikáře. Přesně identifikovat rodný domek pomohla mladší sestra Marie Půlpytlová, která v Sezimově Ústí I. žije. „Bratr se narodil nedaleko dnešního zábavního centra Apollo, je to druhý domek naproti v Táborské ulici," upřesnila Marie Půlpytlová.

Němcovi se ještě za druhé světové války přestěhovali do nedalekého Chýnova, kde František začal chodit do školy. Rodina tu bydlela ve dvou domech. Potvrdil to starosta Chýnova Pavel Eybert. „Místu, kde Němcovi žili nejdříve, se tady říká U Lotyny," řekl Pavel Eybert. Vedle se nacházelo velké zahradnictví pana Zadražila. Všude rostla spousta květin a zeleniny.

Za války do Chýnova

Marie Půlpytlová si vzpomněla na dnešní název ulice: K Močítkům. Nedaleko se nachází chýnovský hřbitov s expresivními sochami v čele s Modlitbou nad hroby nad místem posledního odpočinku sochaře Františka Bílka. František Němec v jednom rozhovoru vzpomíná, že ho toto místo silně ovlivnilo. „Ano, to je pravda. Vím z vyprávění, že bratr se kamarádil jako malý s místním hrobníkem a chodil na hřbitov zvonit umíráček, když někdo umřel," uvedla Marie Půlpytlová.

V Chýnově se rodina později přestěhovala přímo na náměstí. Byl to patrový dům s hospodářstvím, v podstatě statek se zvířaty. „Tam jsem se narodila já. Říkalo se tam U Šemberů. Pak se statek částečně uboural. Dnes je tam drogerie," vypráví hercova sestra Marie Půlpytlová.

Když bylo Němcovi přes devět let a Marii osm měsíců, rodina se vrátila zpátky do Sezimova Ústí. To se psal rok 1953. Nastěhovala se do velkého domu v tehdejším vlastnictví doktora Františka Kroupy, ředitele Husitského muzea. Dům stojí ve starém Sezimáku hned naproti Benešově vile. Dnes je to ulice Dr. Edvarda Beneše. Nakonec si rodina koupila dům v ulici Prokopa Holého, který jí patří dodnes.

Marie Půlpytlová zmínila, že bratr občas nárazově do Sezimova Ústí zajede na návštěvu. Žádná rodinná oslava jeho sedmdesátých narozenin se ale prý konat nebude. „Bratr na to není. Ve středu jsem mu poslala dopis s blahopřáním do Prahy," řekla Marie Půlpytlová.

Ze Sezimova Ústí František dojížděl do Tábora na střední školu, tzv. jedenáctiletku, dnešním jazykem na gymnázium. Spolužáci, kteří s ním chodili do třídy, na něho vzpomínají na abiturientských srazech. „Františka si moc vážíme, co dokázal. Jsme na něho pyšní," řekla spolužačka Marie Prudilová.

S Františkem Němcem udržoval ještě před lety vztah další spolužák Miroslav Volný. „To bylo v době, kdy on bydlel v Praze nad muzeem a já na Národní. Měli jsme tehdy k sobě blízko. On se pak přestěhoval na okraj Prahy někam do Krče," zmínil Miroslav Volný, organizátor srazů. Z pracovních a zdravotních důvodů na ně populární herec spíše nechodí.