Čtyři měsíce po porodu vysvětlovali průběh zákroku Gerald Tulzer, přednosta kliniky dětské kardiologie, a Wolfgang Arzt, předseda institutu prenatální medicíny.

Rodiče měli jen dva nebo tři dny času na rozhodnutí, jestli operaci přivolí, „a tak jsme to vzali,“ řekla maminka s malým Janem v náručí. A otec s ulehčením dodal, že bohudík učinili správné rozhodnutí.

List vysvětluje, že u nenarozeného byl diagnostikován syndrom hypoplastického levého srdce, kdy levá komora není schopna dostávat dostatek okysličené krve z předsíně. Dítě by po porodu nebylo životaschopné. Do té doby pro ně fungovala matka jako „srdečně-plicní stroj“, popsali lékaři. Aby tuto kritickou situaci pomohli překonat, implantovali šest dnů před porodem ještě v děloze do srdíčka malý stent – devět milimetrů dlouhý s průměrem tři milimetry. Ten umožňoval krevní tok. Novorozenec úak prodělal ještě dvě další operace a jedna ho ještě čeká. Jeho srdce nebude schopné takové zátěže jako u jiných lidí, ale „bude moci vést téměř normální život“, ujistil Tutzer.

Operace trvala jen asi třicet minut, ale byla náročná – museli manévrovat stent jehlou skrze břišní stěnu matky do srdce dítěte, a při tom kalkulovat i s pohyby dítěte plovoucího v plodové vodě a s bitím srdíčka…

Podle kliniky je jejich centrum druhé největší na světě pro prenatální zásahy na srdci. Provedlo jich už kolem sto padesáti, uvádějí OÖN.

Sagan se předvedl

Sagan na trati…

„Osmadvacetiletý Peter Sagan, slovenský trojnásobný mistr světa v cyklistice, je v cirkusu kol známý nejen svými tituly, ale i svými neobvyklými nápady mimo závodění,“ napsaly OÖN. Sagan nyní trénuje se svým týmem Bora-hansgrohe na Mallorce. „Při chvilce nudy se na svém vysoce vyšlechtěném závodním kole vydal do ,lezení´ po schodech. Mechanici týmu z toho neměli žádnou radost, ale Saganovi fanoušci na jeho webu určitě ano,“ uvedl list a připojil dokument.